زنان

زنانگی علیه کنترل، زندگی علیه اعدام، آزادی علیه تنبیه

چرا زنان همیشه جلودار نهضت‌ مبارزه با مجازات اعدام بوده‌اند؟ شاید نباید از لفظ «مجازات» برای اعدام استفاده کرد. «تنبیه» به مراتب واژه به‌جاتری است. اعدام عمیق‌ترین و فجیع‌ترین شکل دیگری‌سازی است. اعدام حذف ِکامل دیگری، و تنبیه دیگران است. اعدام با حذف لحظه‌ی حال، گذشته را نیز مخدوش می‌کند و تصور آینده را ناممکن می‌سازد. از این رو، مبارزه با تنبیهِ اعدام در اکنونیت خود اساساً مسئله‌ای زنانه است. زنان در تاریخ، سیاست را معطوف به زندگی دیدند و در جنگ و تقلا در فضا و زمانِ سیاست با هر شکلی از سیاستِ مرگ مخالفت ورزیده‌اند.

شیما وزوایی

زنان توانمندِ صدادار و بی‌صدا، وکلا، فعالان، دانشمندان، قاضیان، مادران و خواهران و دوستان و شرکای قربانیان اعدام (بله، اینجا دیگر باید بگوییم قربانی. اعدام بازمانده‌ای ندارد) دهه‌ها موسس و مشارکت کننده در خطِ اول جنبش لغو اعدام بوده‌اند.

بیست سال پیش مقاله اِیمی ای با نام «نگاهی فمینیستی به مجازات اعدام» منتشر شد. او مدعی است و از عموم میپرسد که چرا هیچ‌کس تاکنون به اعدام به عنوان مسئله ای فمینیستی نگاه نکرده است؟ به نظر او نگرشی فمینیستی به مسئله اعدام به گفتگوی واقعی برای لغو آن کمک خواهد و فضاهای جدیدی برای استدلال خلق خواهد کرد. اعدام را باید علیه زنانگی و علیه زندگی دید. زنان به عنوان قشری که به صورت تاریخی و در تمامی اعصار و قرونْ دیگری‌سازی شده‌اند، با گردهم‌آوردن تمامی اقشارِ دیگری‌سازی شده، می‌توانند در برابر این شکل خشن از ناپدیدسازی انسان‌ها ایستادگی کنند.

ایمی ای چنین می‌نویسند: «اعدام بیان کردن روش سنتی مردانه و دید محدود و ذره‌بینی آنها به جهان است. آنها خود را در نژاد و طبقه حاکم در نقطه‌ای سفید تصور کرده و دیگران را سیاه می‌بینند. آنها حتی گاهی توانایی سیاه و سفید دیدن جهان را ندارند.» و بنابراین اراده به قدرتِ آنها نماینده سیستمی است که از اساس بر پایه انحصار قدرت شکل می‌گیرد. این سیاست بر دیگری‌ها سلطه می‌ورزد و آنها را تحت نظارت درمی‌آورد و به اراده خویش زندگیِ دیگران را نابود می‌کند.

آنجلا دیویس معتقد است دستان پلیس همان دستان زندان، و همان دستانی است که بر بدنِ زن، خشونت ورزیده و آن را به کنترل درآورده‌ و درمی‌آورند. تا روزی که دستان ِ سفید «مراقبت و تنبیه» بر بدن زنان است، اعدام و دیگر اشکال خشونت علیه دیگری‌ها نیز ادامه خواهد یافت./زنان امروز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا