اجتماعی

علت ۱۲درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی آلودگی هواست

طاهره سماوات، متخصص قلب و عروق، در خصوص ارتباط آلودگی هوا و بیماری‌های قلبی‌عروقی گفت: به‌طور کلی یک‌سوم مرگ‌های ناشی از سکته‌مغزی، سرطان ریه، حملات قلبی و بیماری مزمن انسدادی ریه، مرتبط با آلودگی هوا هستند.

آرمان ملی؛ او با بیان اینکه ۱۲ درصد مرگ‌های ناشی از بیماری‌های قلبی‌عروقی به‌علت آلودگی هواست و سالانه ۶ میلیون مرگ منتسب به آلودگی هوا می‌شود، افزود: بعد از یک ساعت مواجهه انسان با هوای آلوده و حتی دو روز پس از آن، میزان رخداد سکته‌های قلبی ۱۰ تا ۲۰درصد افزایش می‌یابد که این ذرات اغلب از مصرف سوخت‌های فسیلی و ذرات ناشی از تماس لاستیک اتومبیل‌ها با جاده تولید می‌شوند.

سماوات ادامه داد: آلودگی هوا موجب تشدید نارسایی قلب، افزایش بستری بیماران قلبی به میزان ۱۲/۲ درصد، افزایش آریتمی یا نامنظمی ضربان قلب و افزایش احتمال ایجاد لخته(ترومبوز) در سیاهرگ‌های اندام تحتانی می‌شود.

این متخصص قلب و عروق به افراد آسیب‌پذیر، مانند بیماران قلبی‌ریوی، دیابتی، مبتلا به فشار خون بالا، چاق و بیماران مصرف‌کننده کورتون و دارای ضعف سیستم ایمنی و زنان باردار توصیه کرد از بیرون رفتن و رفت‌وآمد درون شهری در شرایط آلودگی هوا بپرهیزند.

او افزود: توصیه می‌شود در روزهای آلوده، افراد از فعالیت بدنی و ورزش‌کردن با شدت زیاد، یعنی فعالیتی که باعث افزایش ضربان قلب و تعداد تنفس شده و فرد حین فعالیت به‌راحتی نتواند صحبت کند، در محیط بیرون منزل خودداری و از رژیم غذایی مدیترانه‌ای، رژیم غذایی حاوی میوه و سبزی، حبوبات کامل فراوان و مقدار چربی، شیرینی و نمک کم، استفاده کنند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا