اخبار

نگرانی فزاینده از تداوم اعدام‌ها؛ ۴۹۳ نفر جان باخته در اعتراض های جاری

دروازه براندنبورگ برلین با شعار “ژن، ژیان، ئازادی” نورپردازی شد. نگرانی از اعدام‌ معترضان افزایش یافته است. منابع حقوق بشری از کشته شدن ۶۸ کودک خبر می‌دهند. شمار بازداشت شدگان در اعتراض‌های مردمی  گسترش یافته است.خانواده‌های بازداشت ‌شدگان با وجود پیگیری، اغلب از وضعیت، محل زندان، و اتهام‌های طرح شده علیه عضو یا اعضای بازداشت‌شدهٔ خانوادهٔ خود اطلاعی ندارند….

شعار ”ژن، ژیان، ئازادی” شامگاه سه‌شنبه ۲۲ آذرماه بر دروازه براندنبورگ در برلین، پایتخت آلمان نورپردازی شد.
افزایش نگرانی‌ها و واکنش‌های محافل بین‌المللی نسبت به اعدام قریب‌الوقوع معترضان همچنان ادامه دارد. هشتاد و نهمین روز اعتراض های سراسری در حالی آغاز می‌شود که نگرانی‌ها در مورد سرنوشت بازداشت‌شدگانی که در بیدادگاه‌های رژیم “فقیهان” به اتهام محاربه ویا افساد فی‌الارض به اعدام محکوم شده‌اند، افزایش یافته است.
اعدام دو معترض به اتهام محاربه از سوی جمهوری اسلامی در فاصله تنها چند روز، همچنان با روند فزاینده واکنش‌های مردمی در سطح جهان روبرو است.
شورای اجتماعی و اقتصادی سازمان ملل متحد قرار است امروز چهار شنبه در جلسه خود قطعنامه اخراج ایران از کمیسیون مقام زن سازمان ملل متحد را به رای بگذارد. این قطعنامه پیشتر از سوی آمریکا و آلبانی پیشنهاد شده بود.
نهاهای حقوق بشری درباره احتمال اعدام‌ قریب‌الوقوع زندانیانی که در خیزش مردمی بازداشت شده‌اند، هشدار می‌دهند. در همین خصوص، کانون حقوق بشر ایران در یک خبر فوری از احتمال اعدام محمد بروغنی و ماهان صدارت خبر داد. این کانون نوشته است “مردم فراخوان دادند که در مقابل زندان تجمع کنند”.
بر اساس گزارش‌ها محمد بروغنی، جوان ۱۹ ساله‌ای که در جریان اعتراضات جاری بازداشت و حکم اعدام او به اتهام محاربه تایید شده است، دیروز با مادر خود ملاقات کرد.
از آن‌جایی که مجیدرضا رهنورد، معترض بازداشت‌شده‌ای که سحرگاه دوشنبه به دار آویخته شد نیز در شب اعدام و درحالی که نه او و نه مادرش نسبت به اجرای قریب‌الوقوع حکم اطلاعی نداشتند با هم دیدار کردند، نگرانی‌ها در مورد اجرای قریب‌الوقوع حکم اعدام آقای بروغنی نیز افزایش یافته است.
همچنین بنابر گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های مجازی، آقای بروغنی ساعاتی قبل از بند عمومی زندان رجایی‌شهر به مکان نامعلومی منتقل شده است.
“انجمن دفاع از زندانیان سیاسی آذربایجانی در ایران (آداپ)” گزارش داده سهند نورمحمدزاده که به اتهام محاربه به اعدام محکوم شده، از روز دوشنبه ۲۱ آذر ۱۴۰۱ در اعتراض به این حکم دست به اعتصاب غذا زده است.
این جوان ۲۵ ساله به اتهام “کندن نرده و آتش‌زدن سطل زباله” به “محاربه” متهم شده و حکم اعدام دریافت کرده است.
خبرگزاری ایسنا به نقل از عباس موسوی، وکیل مدافع ماهان صدرات، از بازداشت‌شدگان اعتراضات جاری ایران نوشت: «با عنایت دادار جان آفرین و با دوراندیشی و ژرف نگری قضات محترم شعبه نهم دیوان عالی کشور و به برکت دعای مردم نجیب، شریف و دلسوز این سرزمین، موکل «ماهان صدرات» از اعدام نجات یافت و قرار توقف اجرای حکم او مستند به درخواست اعاده دادرسی و موافق ماده ۴۷۶ قانون آیین دادرسی کیفری صادر شد.»
در چند روز گذشته ابتدا خبرهایی مبنی بر انتقال آقای صدرات به انفرادی برای اجرای حکم اعدام منتشر و سپس اعلام شد که اجرای حکم او ۴۸ ساعت به تعویق افتاده است. روز گذشته با پایان مهلت ۴۸ ساعته و عدم تماس وی با خانواده، نگرانی‌ها از اجرای حکم وی افزایش یافت.
یک روز پیشتر منبعی نزدیک به خانواده فرهاد و فرزاد طه‌زاده، خبر داد که قرار است این دو برادر کرد زندانی روز چهارشنبه ۲۳ آذر اعدام شوند.
این دو برادر در جریان اعتراضات سراسری در ماه مهر و آبان در اشنویه دستگیر و در دادگاه انقلاب ارومیه محاکمه شده‌اند. منابع کردی پیش‌تر گفته‌اند که حکم، ۱۵ آذر و بدون حضور آنها در محکمه صادر شده است. این در حالی است که خبرگزاری تسنیم به نقل از ناصر عتباتی، رئیس کل دادگستری استان آذربایجان غربی نوشت: «در شهرستان اشنویه هیچ حکم اعدامی برای فردی در رابطه با اغتشاشات اخیر صادر نشده است. فرهاد و فرزاد طه‌زاده در جریان اغتشاشات اخیر در شهرستان اشنویه دستگیر شده‌اند و پرونده آن‌ها در مرحله بازپرسی قرار دارد و هنوز دادگاهی برای این افراد تشکیل نشده است.» با این وجود، سازمان حقوق بشری هه‌نگاو پیشتر از تایید حکم اعدام این دو برادر اهل اشنویه خبر داده بود.
هرانا، تازه‌ترین آمار خود را در ارتباط با خیزش مردمی به روزرسانی کرد. طبق یافته‌های این منبع حقوق بشری، شمار کشته‌شدگان از ۲۶ شهریور تا ۲۲ آذر ۱۴۰۱، به ۴۹۳ نفر و تعداد بازداشتی‌ها نیز به ۱۸ هزار و ۴۲۴ نفر رسیده است.
در این گزارش به بازداشت ۶۳۲ دانشجو اشاره شده و آمده است که دست‌کم ۱۴۴ دانشگاه نیز در این مدت صحنه تجمع‌های اعتراضی دانشجویان بوده است.
آمار هرانا نشان می‌دهد شمار کشته‌شدگان روز به روز افزایش می‌یابد و دستگیری دانشجویان به ویژه در ۱۱ روز گذشته فزونی یافته است.
زندانیان سیاسی در ایران که جان و زندگی‌شان را در راه آزادی هزینه کرده‌اند در قلب حق‌شناس سرشار از مهر مردم ایران نسبت به آنان جای دارند. دیری نخواهد پائید که دستان توانای مردم بساط جنایتکاران اسلامی حاکم را درهم خواهد ریخت و درهای زندان‌ها و سیاهچال‌ها را همچنان که در هنگامهٔ زوال رژیم پادشاهی خواهند گشود. مبارزه در راه آزادی زندانیان سیاسی ایران وظیفۀ مقدس همۀ انسان‌های آزادی‌خواه و مترقی است. پیروزی در راه آزادی زندانیان سیاسی گامی است مؤثر برای نقطه پایان گذاردن برهستی رژیمی که ایران را به زندان ایرانیان مبدل کرده است. هرچه دامنهٔ افشاگری‌ها دربارهٔ جنایت‌های رژیم در زندان‌ها بیشتر باشد، و هرچه کارزار تلاش برای آزادی زندانیان سیاسی دامنه دارتر شود، زمینهٔ شرکت هرچه گسترده‌تر و ملموس‌تر مردم برای گشودن درهای زندان‌ها فراهم‌تر خواهد شد. باید همواره به‌یاد داشت که نجات دهندگان نهایی زندانیان سیاسی مردم خواهند بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا