جوانان

بیش از هزار ممنوع الورود، بیش از ۶۰۰ تعلیق در ۱۵ دانشگاه کشور

این آمار لحظه به لحظه در حال افزایش است. بنابراین ادعای من درباره این اعداد، نه “آخرین” آمار دانشجویان تعلیقی و ممنوع الورود این دانشگاه‌ها، که “آخرین آمار در دسترس” از این نوع است؛ آماری که البته با اخذ “تعهد” از دانشحویان می‌تواند کاهش هم پیدا کند.

میلاد پورعیسی

حرکت اعتراضی که امروز به نام “جنبش زن، زندگی، آزادی” می‌شناسیم، از راه دانشگاه “هویت” پیدا کرد و “استمرار” یافت.

دلیل طرح این دو ادعا، بماند برای وقتی دیگر. ولی دقیقا به دلیل همین نقش بی‌سابقه دانشگاه در این جریان اعتراضی، حکومت هم برنامه بی سابقه‌ای را برای سرکوب دانشگاه، در دستور کار قرار داد.

جریان سرکوب دانشگاه در طول این سه ماه را می توان به ۳ مرحله تقسیم کرد:

۱_بازداشت گسترده “فعالان فعلی و سابق دانشجویی”

در این مرحله جمهوری اسلامی، بر اساس تجربه پیشین، تلاش کرد با بازداشت گسترده اعضای فعلی و سابق تشکل‌های دانشجویی، صدای دانشگاه را خاموش کند.

این تلاش ناموفق بود، چون این جریان اعتراضی از سوی تشکل‌های دانشجویی سازمان دهی نشده بود که با دستگیری آن‌ها از کار بیفتد.

در مرحله دوم، جمهوری اسلامی، حلقه بازداشت‌ها را تا دیگر دانشجویان، حتی دانشجویانی که در اعتراضات حضور نداشتند، گسترش داد.

این مرحله جدید سرکوب، بر اساس نسبت شمار دانشگاه‌هایی که از ماه دوم، نسبت به ماه پیشین در اعتراضات شرکت داشتند، تا حدی در فرونشاندن تجمعات دانشجویی موفق بود؛ اما نه آن قدر که حکومت نیاز داشت.

در مرحله سوم سرکوب دانشگاه یعنی مرحله جاری، شاهد ترکیبی از سیاست بازداشت‌های فله‌ای مرحله قبل، و ظهور “دانشگاه بدون دانشجویان” هستیم.

اخراج و ممنوع الورودی گسترده دانشجویان سراسر کشور از دانشگاه و خوابگاه، و حتی محرومیت آنها از غذای سلف، اقدامی است که جمهوری اسلامی در این مرحله در پیش گرفت. این مرحله‌ای است که می‌توان گفت گسترده‌ترین فشارها را بر بیشترین شمار دانشجویان وارد کرد؛ مرحله‌ای که البته در خارج از صحن دانشگاه و در میان افکار عمومی، کمتر از دیگر مراحل بازتاب داشت.

بر اساس اسناد لو رفته از خبرگزاری فارس، بیش از ۵ هزار دانشجو در طی اعتراضات به کمیته انضباطی فراخوانده و ۱۸ استاد اخراج شدند.

طبعا این ادعا، حداقل میزان احضار و اخراج را نشان می‌دهد.

دستیابی به کل آمار تفکیکی دانشجویان تعلیقی و ممنوع الورود به دانشگاه‌ها کاری است زمان‌بر و البته نیازمند یک گروه تحقیق.

من در این پست، آمار دانشجویان تعلیقی و ممنوع الورود ۱۵ دانشگاه در استان‌های مختلف را منتشر می‌کنم.

باید توضیح دهم، این آمار لحظه به لحظه در حال افزایش است. بنابراین ادعای من درباره این اعداد، نه “آخرین” آمار دانشجویان تعلیقی و ممنوع الورود این دانشگاه‌ها، که “آخرین آمار در دسترس” از این نوع است؛ آماری که البته با اخذ “تعهد” از دانشحویان می‌تواند کاهش هم پیدا کند.

توضیح دیگر این که، به دلیل تداوم روند احضار دانشجویان به کمیته انضباطی و عدم تشکیل بسیاری از جلسات کمیته انضباطی دانشگاه‌ها، تنها شمار حداقلی “دانشجویان ممنوع الورود با دستور مستقیم دانشگاه‌ها” که پیش از جلسات کمیته انضباطی صادر می‌شود، مشخص است.

دانشگاه هنر ۷۰ نفر ممنوع الورود، یک نفر تعلیق، ۱۲ محروم از خوابگاه

دانشگاه باهنر کرمان، ۸۰ نفر ممنوع‌الورود، ۱۲ دانشجو تعلیق

دانشگاه نوشیروانی بابل، ۱۰۰ دانشجو ممنوع الورود، دست کم ۱۰ دانشجوی تعلیقی

دانشگاه گیلان ۱۱۰ تعلیق، تعداد ممنوع الورود نامشخص

دانشگاه تهران، حداقل ۲۴۰ دانشجو ممنوع الورود به دانشگاه، خوابگاه و محروم از امکانات رفاهی‌، تعداد تعلیق نامشخص

دانشگاه چمران اهواز، حداقل ۲۰ دانشجوی محروم خوابگاه پسران، ۱۵ دانشجوی محروم خوابگاه دختران، تعداد تعلیق و ممنوع الورود به دانشگاه نامشخص

دانشگاه شریف،  ۲۳۰ پرونده کمیته انضباطی تشکیل شده. تقریبا به‌همین تعداد ممنوع الورود، ۱۰ دانشجو تعلیق

دانشگاه ارومیه ۴۰ دانشجو ممنوع الورود، تعداد تعلیق نامشخص

دانشگاه پلی تکنیک، حداقل ۷۵ نفر تعلیق با حکم کتبی کمیته انضباطی، تعدادی نامشخص به صورت شفاهی تعلیق اعلام شده، حداقل ۱۰۰ دانشجو ممنوع الورود

دانشگاه مازندران دستکم ۴۵ تعلیق، تعداد دانشجوی ممنوع الورود نامشخص

دانشگاه علم و صنعت، نزدیک به ۱۰۰ نفر ممنوع الورود، ۱۴ تعلیق با حکم کمیته انضباطی

دانشگاه علامه طباطبایی،  ۱۴۰ احضار به کمیته،  ۸۰ ممنوع الورودی، دستکم ۱۵ دانشجو تعلیق

دانشگاه الزهرا دستکم ۱۵۰ تعلیق در یک شب، تعداد ممنوع الورود نامشخص

دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی،  دستکم ۱۵ دانشجو تعلیق، تعداد ممنوع الورود نامشخص

دانشگاه یاسوج، حدود ۲۰۰ دانشجو به «اخراج از دانشگاه و محرومیت از تحصیل در همه دانشگاه‌ها تا ۵ سال»، «منع موقت از تحصیل به مدت ۲ نیم سال با احتساب سنوات»، «محرومیت دائم از تسهیلات رفاهی از قبیل وام، خوابگاه، تغذیه تا پایان سال» محکوم شدند.

بر اساس اسناد لو رفته از خبرگزاری فارس(بولتن گیت)، بیش از ۵ هزار دانشجو در طی اعتراضات به کمیته انضباطی فراخوانده و ۱۸ استاد اخراج شدند.

برگرفته از کانال تلگرامی نویسنده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا