حقوق بشر

محمد حاجی‌ رسول‌پور در اثر شکنجه در زندان بوکان به کما رفت

محمد حاجی‌ رسول‌پور، زندانی سیاسی سابق کُرد و اهل بوکان که در جریان مقاومت مردم این شهر توسط نیروهای حکومتی بازداشت شده بود، در اثر شکنجه در زندان مرکزی بوکان، به کما رفته است.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، محمد حاجی‌ رسول‌پور روز سه‌شنبه ۲۲ آذر ۱۴۰۱ (۱۳ دسامبر ۲۰۲۲) در اثر شدت جراحات ناشی از شکنجه در زندان مرکزی بوکان به کما رفته و هم‌اینک در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان “قلی‌پور” این شهر نگهداری می‌شود.

به گفته یکی از نزدیکان خانواده حاجی رسول‌پور، روز سه‌شنبه از زندان بوکان با خانواده آنها تماس گرفته‌اند که جهت آزادی موقت محمد حاجی رسول‌پور با سند ۵۰۰ میلیون تومانی به زندان مراجعه کنید که پس از مراجعه به زندان محمد را در حالی که به کما رفته بود بر روی یک ویلچر به آنها تحویل داده‌اند.

محمد حاجی رسول‌پور روز چهارشنبه ۲ آذر (۲۳ نوامبر) در مغازه خود توسط نیروهای حکومتی بازداشت و پس از مراجعه خانواده به نهادهای امنیتی به آنها اعلام شده بود که برای مدتی در زندان بوکان مهمان خواهد بود.

وی پیشتر و روز شنبه ۹ مهر (۱ اکتبر) نیز بار دیگر توسط نیروهای حکومتی ربوده شده بود ٢۵ مهر ماه پس از ۱۶ روز بازداشت با وثیقه آزاد شده بود.

محمد حاجی رسول‌پور پیشتر نیز به اتهام تبلیغ برای حزب دمکرات کُردستان ایران به ۵ ماه حبس تعزیری محکوم شده بود که روز چهارشنبه ۲۴ فروردین ۱۴۰۱ (۱۳ آوریل ۲۰۲۲) پس از اتمام دوران محکومیت خود از زندان مرکزی بوکان آزاد شده بود.

با استناد به آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار به ثبت رسیده در مرکز آمار و اسناد سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، طی سه ماه گذشته و در جریان قیام مردمی ژینا، دست‌کم ۹ شهروند کُرد پس از بازداشت توسط نیروهای حکومتی زیر شکنجه جانشان را از دست داده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا