بین‌المللی

۷ کشته در درگیری های پرو

این درحالی است که وضعیت فوق العاده در سراسر این کشور اعلام شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از المیادین، در درگیری میان نیروهای پلیس و معترضان در جنوب این کشور هفت نفر کشته شده اند.

پس از برکناری رئیس جمهور پدرو کاستیو در ۷ دسامبر، پرو درگیر اعتراضات گسترده‌ای شده است. تظاهرکنندگان که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام هستند، راه‌ها را مسدود کرده، فرودگاه‌ها را تصرف کرده و به ساختمان‌های نهادهای عمومی، نهادهای نظامی و انتظامی و دفاتر رسانه‌های گروهی یورش برده‌اند. این اعتراضات با آتش سوزی و حمله به مشاغل و تأسیسات تجاری همراه بوده است.

از زمان شروع اعتراضات پرو، حداقل هفت نفر کشته و بیش از ۱۱۰ افسر پلیس در درگیری با جمعیت معترضان زخمی شده اند. مقامات امنیتی پیشتر دربخش‌های آپوریماک، آرکیپا و ایکا وضعیت اضطراری اعلام کرده بودند، اما این وضعیت نیز تاکنون نتوانسته وضعیت را عادی کند.

دولت جدید پرو به پارلمان وعده داده است که هرج و مرج گسترش نخواهد یافت و نظم برقرار خواهد شد. همزمان اعضای کابینه قصد دارند برای مذاکره با معترضان به سایر مناطق این کشور سفر کنند.

بسیاری از این جاده‌ها توسط تظاهرکنندگان ضد دولتی مسدود شده است. همچنین به ارتش دستور داده شده است که کنترل تأسیسات استراتژیک از جمله فرودگاه‌ها را بدون معطلی به دست بگیرد.

همچنین به تازگی رئیس جمهور تازه برکنار شده پرو، مخالفان خود را به ربودن خود متهم کرد. «پدرو کاستیلو» که به تازگی با رأی نمایندگان پارلمان پرو از سمت ریاست جمهوری برکنار شد، در این باره اعلام کرد که من در سخت‌ترین لحظه ریاست جمهوری خود با شما صحبت می‌کنم که هم تحقیر شده ام و هم بدون ارتباط، مورد بدرفتاری واقع شده ام. رئیس جمهور تازه برکنار شده پرو در پیامی در حساب کاربری توئیتر خود تاکید کرد که وی در تلاش برای رسیدن به سفارت مکزیک برای گرفتن پناهندگی سیاسی، از سوی مخالفانش بازداشت شده است.

تحولات و نا آرامی‌های پرو پس از آن روی داد که «پدرو کاستیلو»، رئیس جمهور پرو ساعاتی پس از اعلام انحلال کنگره، بازداشت شد. کاستیو پیش از دستگیری در یک سخنرانی تلویزیونی گفته بود که خواستار برگزاری انتخابات زودهنگام پارلمانی برای تصویب قانون اساسی جدید است. اعلامیه انحلال کنگره ساعاتی قبل از آغاز نشست استیضاح او در کنگره اعلام شده بود.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا