اخبار

آعاز چهارمین ماه اعتراض های مردمی؛ ۴۹۵ کشته و ۱۸۴۵۰ بازداشتی

خیزش های مردمی در میهن مان ایران وارد چهارمین ماه شد. بر پایۀ گزارش هرانا،  شمار جان باختگان به ۴۹۵ مورد رسیده است. کانون حقوق بشر ایران درباره اعدام قریب‌الوقوع محمد بروغنی، نوجوانان دستگیر شده هشدار داد. نباید گذاشت خاوران دوباره تکرار شود. اعتراض های جاری نشان داد که معترضان در کشور ما تاریخ را رقم می زنند…

مردم رنج کشیده با ایجاد جرقه ای در ۲۶ شهریور بر سر مزار دختر ۲۳ ساله کرد مهسا (ژینا) امینی با شعار “ژن ژیان آزادی” در کردستان آغاز و این حریق به سراسر ایران کشیده شد.
در ظرف ماه‌های گذشته آنچه که نهادینه شد “جمعه‌های اعتراضی” اهل سنت بلوچ در سیستان و بلوچستان بود که هزاران نمازگزار بلوچ هر هفته پس از اقامه نماز جمعه به خیابان‌ها آمدند و بی‌وقفه اعتراض کرده‌اند.
بر اساس گزارش های انتشار یافته، تحصن دانشجویان نیز در سه ماه گذشته نهادینه شده و در بیش از ۱۴۴ دانشگاه ایران ادامه پیدا کرده است. ۶۴۶ دانشجو تا کنون دستگیر شدند.
به گزارش دویچه وله، ایرانیان خارج کشور در بسیاری از شهرهای بزرگ و کوچک جهان برای همگامی با معترضان به خیابان‌ها رفتند. در ماه‌های گذشته ایرانیان در بیش از ۱۵۰ شهر جهان دست به اعتراض زدند. در تورنتو بیش از ۵۰ هزار نفر و در برلین بیش از ۸۰ هزار نفر در همبستگی با معترضان داخل کشور تظاهرات کردند.
جمهوری اسلامی در صحنه بین‌المللی نیز بیشتر از هر زمان دیگر منزوی‌تر شده است. تحریم‌ها افزایش پیدا کرده و جمهوری اسلامی از زیرمجموعه‌های سازمان ملل متحد چون کمیسیون مقام زن اخراج شد.
خیزش مردمی ایران در مدت سه ماه گذشته به‌رغم سرکوب خونین فروکش نکرده است.
هرانا،درتازه‌ترین آمار خود (۲۶ شهریور تا ۲۶آذر ۱۴۰۱) را در ارتباط با خیزش های مردمی به روز کرد.
طبق این آمار شمار کشته‌شدگان به ۴۹۵ نفر و تعداد بازداشتی‌ها نیز به ۱۸ هزار و ۴۵۰ نفر رسیده است.
در این گزارش به بازداشت ۶۴۶ دانشجو اشاره شده و آمده است که دست‌کم ۱۴۴ دانشگاه نیز در این مدت صحنه تجمع‌های اعتراضی دانشجویان بوده است.
روزنامه اعتماد در توییتی تصاویر ساچمه‌ها در سر و گردن و سینه امیرحسین رحیمی را منتشر کرده است.
این روزنامه این تصاویر را در واکنش به برخی ادعاها که گزارش این روزنامه را کذب و جعلی خوانده بودند منتشر کرده است.
به گفته اعتماد این تصاویر از جراحی جمجمه امیرحسین رحیمی پس از آزادی او از حبس گرفته شده است.
این نوجوان به مدت طولانی با ساچمه‌ در بدن زندانی بود و پس از رسانه‌ای شدن این موضوع از طرف مادرش آزاد شد.
ایران، روزنامه ارگان دولت حدود دو هفته است به موضوع زنان بلوچ می‌پردازد. این روزنامه از راهپیمایی “جمعی چند ده نفره با عنوان زنان معترض بلوچ” سخن گفته و نوشته است “این زنان بدون لهجه بلوچی و با گویش فارسی سلیس اقدام به سردادن شعارها می‌کنند”.
این روزنامه در ادامه گزارش خود نوشته است که “این درحالی است که گفته می‌شود حضور زنان اهل سنت در نماز جمعه مسجد مکی ممنوع بوده” است.
عبدالحمید امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته است در تیراندازی به نمازگزاران داخل مسجد مکی در نخستین جمعه اعتراضات تعدادی از بانوان نمازگزار در داخل مسجد مکی کشته و زخمی شدند.
کانون حقوق بشر ایران در توییتی نوشته است محمد بروغنی در سلول انفرادی در خطر قریب الوقوع اجرای حکم اعدام است.
این نهاد حقوق بشری نوشته است بسیاری زندانیان محکوم به اعدام در سلولی که او در آن محبوس است روزهای شنبه برای اعدام برده می‌شوند و ما به شدت نگران صبح فرداییم.
کانون حقوق بشر نوشته است در هر کجای دنیا و با هر دین و آیینی که هستند برای نجات جان محمد ۱۹ ساله صدایش باشید.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا