فرهنگی

ادامه فشار بر هنرمندان و متهم شدن زندانیان به محاربه

منابع خبری از انتساب اتهام محاربه به ۱۳ زندانی در ارتباط با حوادث ۲۳ مهرماه زندان اوین و انتقال ۷ زندانی در اشنویه با اتهام محاربه به مکانی نامعلوم خبر می‌دهند. خواهر یک جان‌باخته در مراسم چهلم برادرش، چادر از سربرداشت….

در شبکه‌های اجتماعی، تصاویر و ویدئوهای جدیدی از اعتراض‌های مردمی روز جمعه ۲۵ آذرماه در زاهدان منتشر شده است.
در یکی از این ویدئوها، زنان بلوچ در زاهدان به خیابان‌ها آمده و شعارهایی همچون ”تجاوز، جنایت، مرگ بر این ولایت” و ”هر یک نفر کشته شه، هزار نفر پشتشه” سرمی‌دهند.
”خامنه‌ای حیا کن، مملکت رو رها کن” نیز از دیگر شعارهای معترضان بوده است.
محمدحسین آقاسی، وکیل دادگستری ساکن تهران در توییتی از فشارهای امنیتی بر گوهر خیراندیش، بازیگر شناخته‌شده سینما، تاتر و تلویزیون ایران خبر داد.
بر اساس نوشته این حقوقدان، گوهر خیراندیش ”در یک ماه اخیر چندین بار برای دریافت تذکراتی توسط یکی از نهادهای امنیتی دعوت شده بود” تا اینکه روز چهارشنبه به محل تعیین‌شده در وزارت ارشاد مراجعه کرد.
او افزوده که این بازیگر کهنه‌کار ظاهرا فعلا نیازی به وکیل ندارد.
از زمان آغاز خیزش انقلابی مردم ایران علیه جمهوری اسلامی تا کنون گزارش‌های پرشماری درباره فشارهای امنیتی بر بازیگران و هنرمندان منتشر شده است. افشای دیرهنگام برخی از این فشارهای امنیتی حاکی از آن است که احتمالا شمار و شدت این فشارها بیشتر از آن مقداری است که رسانه‌ای می‌شود.
مجموعه مطالب درباره اعتراضات ضدحکومتی جاری در ایران را اینجا بخوانید
چهلم علی روزبهانی؛ ”ایستاده با سنگ جلوی تفنگ”
مراسم چهلم جان‌باختگان اعتراضات در ایران، به فرصتی برای اعتراض‌های بیشتر و صریح‌تر تبدیل شده است.
در جدیدترین مورد از این دست، در شبکه‌های اجتماعی ویدئویی منتشر شده که در آن، برادر علی روزبهانی در سخنانی در آرامستان بهشت ‌زهرای تهران می‌گوید: «کسی که با سنگ جلوی تفنگ می‌ایستد، دلش به هشتاد میلیون مردم ایران گرم است.»
بر اساس گزارش منابع حقوق بشری، علی روزبهانی روز چهارم آبان در خیابان بنی‌هاشم تهران مورد ضرب و شتم و هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفت و پس از مدتی بستری در بیمارستان، جان باخت.
برادر علی روزبهای در مراسم چهلم این جان‌باخته همچنین گفت: «اگه شعار دادن رو با گلوله جواب نمی‌دادن شاید الان بابام انقدر شکسته نمی‌شد و خواهرام هنوز بوی زندگی می‌دادن.»
در یکی از ویدئوهای منتشر شده از این مراسم، خواهر این جان‌باخته ”چادر” از سر خود برداشت و موهایش را نیز قیچی کرد.
منابع حقوق بشری خبر می‌دهند که در ارتباط با حوادث شامگاه ۲۳ مهرماه در زندان اوین، به شماری از زندانیان اتهام ”محاربه” نسبت داده شده است؛ اتهامی که می‌تواند برای این زندانیان، مجازات مرگ در پی داشته باشد.
حساب ”۱۵۰۰ تصویر” در توییتر نوشته که دست‌کم ۱۳ زندانی بابت حوادث ۲۳ مهرماه اتهام ”محاربه” گرفته‌ و این زندانیان ”به سلول‌های انفرادی زندان رجایی‌شهر” منتقل شده‌اند.
زندان اوین شامگاه شنبه ۲۳ مهر در گرماگرم اعتراضات سراسری علیه جمهوری اسلامی دچار انفجار و حریقی عظیم شد و صدای متعدد شلیک از آن شنیده شد.
قوه قضائیه جمهوری اسلامی شمار کشته‌شدگان را هشت تن اعلام کرده اما بسیاری معتقدند شمار واقعی باید بیش از این تعداد باشد.
از استان آذربایجان غربی خبر می‌رسد، هفت شهروند بازداشت شده در اشنویه که به ”محاربه” متهم شده‌اند، روز پنج‌شنبه ۲۴ آذرماه از زندان مرکزی ارومیه به ”مکانی نامعلوم” منتقل شده‌اند.
شبکه حقوق بشر کردستان، با اعلام این خبر، اسامی این زندانیان را فرزاد طەزادە، هژار حمیدی، هیمن شاهی، فریاد حمزه‌شور، رضا اسلام دوست، شهرام معروف مولا و ایوب آغلیانی اعلام کرده است.
منابع حقوق بشری می‌نویسند امیرحسین رحیمی، نوجوان ۱۵ ساله‌ای که روز ۲۴ آذرماه از زندان آزاد شد، برای خارج کردن ساچمه‌ها از بدنش به بیمارستان انتقال داده شده است.
از جمله این منابع، هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تصاویری از این نوجوان و همچنین عسکبرداری‌ها از جمجمه او را منتشر کرده که در آنها گلوله‌های ساچمه‌ای نیز دیده می‌شوند.
امیرحسین رحیمی در کرج بازداشت شده بود و پیشتر مادرش گفته بود که این نوجوان با وجود ساچمه در سر و سینه و شکمش در بازداشت به‌سر ‌می‌برد.
صلاح‌الدین دمیرتاش، سیاست‌مدار کرد و رهبر سابق حزب دمکراتیک خلق‌ها (ه.د.پ)، در توییتی به دو زبان فارسی و ترکی، حکومت ایران و اقدام‌های سرکوبگرانه آن علیه ”مطالبات آزادی‌خواهانه” معترضان را محکوم کرد.
او همچنین در این توییت خود پرسیده است: «کدام خشونت، کدام زندان، کدامین مرگ قادر به از بین بردن خواسته‌های بر حق و آزادی بوده است؟»
صلاح‌الدین دمیرتاش از رهبران جوان و دارای محبوبیت در میان کردها است. او از نوامبر سال ٢٠١۶ در حبس به سر می‌برد و تنها سیاست‌مدار تاریخ ترکیه است کە از زندان در انتخابات ریاست ‌جمهوری (سال ٢٠١٨) شرکت کردە است.
او پیشتر نیز در حمایت از زنان ایرانی، در زندان موهای سر خود را تراشیده بود.
دویچه وله

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا