بین‌المللی

مخالفت قاطعانه چین از اصلاحات سیاست دفاعی ژاپن

وزارت امورخارجه چین اعلام کرد از هرگونه اصلاحات سیاست دفاعی جدید ژاپن که پکن را به عنوان بزرگترین چالش استراتژیک برای توکیو معرفی می کند، ناخشنود است و آن را قاطعانه محکوم می‌کند.

به گزارش روز شنبه ایرنا از وزارت امورخارجه چین، سخنگوی این وزارتخانه در کنفرانس خبری در پاسخ به خبرنگاران درباره سیاست جدید ژاپن در زمینه دفاعی گفت: «چین همواره متعهد به صلح و ثبات در منطقه آسیا-اقیانوسیه و جهان است. به علاوه چین به عنوان شریک و فرصتی برای توسعه تمامی کشورهای جهان است. سیاست جدید ژاپن در زمینه دفاعی تمامی این حقایق را نادیده می گیرد و از تعهدات روابط میان دو کشور و درک مشترک منحرف و خارج می شود و ساختار دفاعی چین و فعالیت های نظامی عادی این کشور را به شکلی بی اساس بی اعتبار می کند. چین قاطعانه این اقدام ژاپن را محکوم و مراتب مخالف خود را از طریق کانال های دیپلماتیک به این کشور ابلاغ می‌کند».

«وانگ ونبین» سخنگوی وزارت امورخارجه چین در ادامه سخنانش افزود مسئله تایوان، موضوعی کاملا داخلی است و هرگونه مداخله از سوی هر نیروی خارجی قابل قبول نیست. لازم است طرف ژاپنی به ویژه درباره مسئله تایوان با احتیاط برخورد کند و به تعهداتش مقید بماند و از فرستادن هرگونه نشانه اشتباهی پرهیز کند. از سوی دیگر موقعیت چین درباره مسائل دریایی واضح و روشن است. ژاپن به نیروهای جناح راست اجازه داده بود تا در دریای چین شرقی مشکل ایجاد کنند و با برخی کشورها برای ایجاد تنش در دریای چین جنوبی تبانی کرده بود. چنین اقداماتی به چالش‌های بزرگی برای صلح و ثبات منطقه دامن می زند. ژاپن باید اقدامات تحریک آمیز خود و ایجاد مشکل در مسائل دریایی را برای منافع خودخواهانه ژئوپولتیک خود متوقف کند.

وی در پایان سخنانش خاطرنشان کرد چین و ژاپن دو کشور مهم و همسایه در منطقه هستند و حفظ روابط دوستانه برای هر دو کشور منافع اساسی خواهد داشت. ما بار دیگر ژاپن را ترغیب می‌کنیم به اصول سندهای چهارگانه میان دو کشور متعهد بماند و براساس اجماع سیاسی میان دو کشور، شریک باقی بمانند و تهدیدی برای یکدیگر نباشند. تلقی چین به عنوان تهدید تنها بهانه ای برای افزایش ساختن ارتش ژاپن است که محتوم به شکست خواهد شد.

کابینه فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن عصر جمعه با اشاره به تهدیدهای منطقه‌ای، بنیادی‌ترین اصلاحات اساسی در ساختار سیاست دفاعی این کشور از زمان جنگ جهانی دوم را تصویب کرد.

در سرفصل‌های این اصلاحات مواردی از جمله «قابلیت ضد حمله»، «هزینه‌های دفاعی» و «تجدید ساختار نظامی» دیده می‌شود.

ژاپن قصد دارد زرادخانه موشک‌های مافوق صوت خود را توسعه دهد و ۵۰۰ موشک کروز تاماهاوک ساخت آمریکا با برد بیش از یک هزار و ۲۵۰ کیلومتر خریداری کند و بودجه نظامی خود را تا ۵ سال آینده به ۴۳ تریلیون ین (۴۲۵.۶ میلیارد دلار سنگاپور) افزایش خواهد داد و به این ترتیب، پس از ایالات متحده و چین سومین کشور دنیا از نظر بیشترین بودجه نظامی خواهد بود.

ژاپن اولین مرکز فرماندهی مشترک خود را برای هماهنگی بهتر نیروهای زمینی، دریایی و هوایی در شرایط اضطراری ایجاد خواهد کرد.

با به رسمیت شناختن تاکتیک‌های «منطقه خاکستری» که شامل فعالیت‌های غیرنظامی است، ژاپن همچنین واحد دفاع سایبری خود را به حدود ۴ هزار پرسنل (بیش از چهار برابر اندازه فعلی) برای جلوگیری از حملات سایبری و راه‌اندازی واحد جدیدی برای مقابله با نبردهای اطلاعاتی گسترش خواهد داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا