گوناگون

چرا حق آلایندگی نفت گچساران را نمی دهند؟

سالانه بسیاری از جنگل‌های استان دچار آتش می‌شوند که متأسفانه به دلیل عدم نیرو و تجهیزات کافی این جنگل‌ها به موقع مهار نمی‌شوند. حتی استان از داشتن یک فروند بالگرد که بیشتر مناطق جنگلی آن هنگام آتش‌سوزی بسیار سخت‌گذر است محروم است.

حاضر به پرداخت حق آلایندگی دومین شهر نفت‌خیز کشور نیستند

حبیب عاملی مقدم، نماینده کهگیلویه و بویراحمد، گفت: چاه‌های نفت اطراف شهرستان گچساران نه تنها تولید آلایندگی می‌کنند که دورتا دور این شهرستان را احاطه کرده‌اند و ارمغان‌شان برای مردم منطقه تهدید سلامتی آنان است. او با بیان اینکه مسئولان مربوط هم حاضر به پرداخت حق آلایندگی ناچیز این شهرستان نمی‌شوند، اضافه کرد: در صورتی که برای استان خوزستان در همسایگی ما ۱۱ هزار میلیارد حق آلایندگی برآورد شده و این در حالی است که ما بعد از خوزستان دومین شهر نفت خیز ایران هستیم. از ۱۱ هزار میلیارد تومان حق آلایندگی خوزستان حدودا ۵ هزار میلیارد تومان اعتبار به این استان تزریق شده است. اما حاضر به پرداخت ۱۰۰ میلیارد تومان حق آلایندگی به شهرستان گچساران نیستند. عضو شورای عالی استان‌ها در گفت‌وگو با ایلنا، ادامه داد: استان خوزستان افرادی را به عنوان مسئول در بدنه دولت دارند و از حق استان‌شان دفاع می‌کنند اما استانی مانند کهگیلویه و بویر احمد از چنین موقعیت و شرایطی برخوردار نیست.

عاملی مقدم در بخش دیگری از صحبت‌های خود به مشکلات جنگل‌های کهگیلویه و بویراحمد هم پرداخت و گفت: سالانه بسیاری از جنگل‌های استان دچار آتش می‌شوند که متأسفانه به دلیل عدم نیرو و تجهیزات کافی این جنگل‌ها به موقع مهار نمی‌شوند. حتی استان از داشتن یک فروند بالگرد که بیشتر مناطق جنگلی آن هنگام آتش‌سوزی بسیار سخت‌گذر است محروم است.

نماینده کهگیلویه و بویراحمد در شورای عالی استان‌ها عنوان کرد: ایران کشوری است که دچار خشکسالی شده است و بجز استان‌های شمالی تنها در نوار غربی کشور جنگل‌ها باقی مانده‌اند که متأسفانه قدر همین جنگل‌های باقی‌مانده را هم نمی‌دانیم. کهگیلویه و بویراحمد استانی است که جنگل‌های بلوط بسیار خوبی دارد اما سالانه با آتش سوزی‌هایی که در این جنگل‌ها رخ می‌دهد بیش از ۵۰۰ الی ۶۰۰ هکتار از این جنگل‌ها را از دست می‌دهیم آن هم فقط به دلیل کمبود امکاناتی که داریم.

او در ادامه گفت: یکی دیگر از مشکلاتی که در استان با آن دست به گریبان هستیم سدهای زیادی است که برای مصارف شرب ساخته می‌شود که آب آن به خوزستان، هرمزگان و بوشهر منتقل می‌شود و خود استان کمترین استفاده از آب این سدها را ندارد. اجازه بدهند مردم استان هم از آب این سدها بهره ببرند و زمین‌های کشاورزی مردم بدون آب نمانند. آن هم زمین‌های بسیار مرغوبی که شرایط خوبی برای کشاورزی دارند.  او در ادامه به موضوع جاذبه‌های گردشگری استان هم اشاره کرد و افزود: یاسوج مرکز کهگیلویه و بویراحمد به پایتخت طبیعت ایران معروف است. ما بیش‌ترین استفاده را می‌توانیم در بحث گردشگری برای مردم این استان داشته باشیم که حتی درآمدش برای استان می‌تواند بسیار بیشتر از نفت باشد. اما به دلیل اینکه سرمایه‌گذار حاضر نیست در اینجا حضور پیدا کند و اهمیت ندادن به استان از سوی مسئولان ناشناخته مانده است. اگر گردشگری استان فعال شود مطمئنا نفت در اولویت دوم قرار می‌گیرد./آرمان ملی

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا