اجتماعی

سم خطرناک درخون تهرانی‌ها

در سال ۱۴۰۱ ذرات ۵/۲ ppm آلاینده غالب شهر تهران بوده است.

آرمان ملی: این نوع آلاینده که سمیّت بسیار بالایی دارد به دلیل اندازه بسیار کوچک مستقیماً وارد جریان خون شده و با جریان یافتن در سیستم گردش خون می‌تواند در بافت‌های مختلف بدن ایجاد بیماری کند. همچنین نتایج تحقیقات نشان داده که این ذرات در مقدار بسیار کم نیز بیماری‌زا بوده و با اثرگذاری بر بدن مادران باردار سبب تولد جنین‌های مرده می‌شوند. در کنار ذرات ۵/۲ ppm، آلاینده So2 نیز در روزهای اخیر در تهران دیده شده که این افزایش چشمگیر So2 به این دلیل که این آلاینده بیشتر از منابع ثابت پُرگوگرد ایجاد می‌شود، بار دیگر موضوع مازوت‌سوزی در اطراف شهر تهران را داغ کرده است. در این باره محمد میرزایی قمی؛ مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران گفته است: در هفته گذشته به‌ویژه بین ۲۲ تا ۲۵ آذر افزایش غلظت آلاینده دی‌اکسیدگوگرد به‌خصوص در ساعت‌های میانی روز، بسیار فراتر از حد استاندارد قرار داشت. تولید این آلاینده به علت استفاده از سوخت‌های پُرگوگرد در منابع ثابت است.

  تهران در ۹ ماه تنها ۲ روز هوای پاک داشته!

حدود ۲ هفته است که پایتخت‌نشینان در حسرت تنفس هوایی با سطح کیفی قابل قبول هستند. شرایط کیفیت هوای تهران در سال ۱۴۰۱ بسیار بدتر از سال ۱۴۰۰ بوده است و به‌نظر می‌رسد که سازمان‌ها و وزارتخانه‌های دخیل در کیفیت هوای تهران، از پیدا کردن راهکار برای بهبود کیفیت هوا  ناتوان هستند و تغییر شرایط هوا را به وزش باد و بارش نزولات آسمانی واگذار کرده‌اند! شهر تهران با گذشت ۹ ماه از سال تنها ۲ روز هوای پاک داشته و ۱۴۴ روز نیز هوای پایتخت در شرایط قابل قبول بوده است. در سال ۱۴۰۱، ۲ روز خطرناک، ۲ روز بسیار ناسالم، ۱۶ روز ناسالم و ۱۰۶ روز ناسالم برای گروه‌های حساس به ثبت رسیده درحالی که در سال گذشته هیچ روز خطرناک و یا بسیار ناسالمی نداشتیم و تعداد روزهای ناسالم و ناسالم برای گروه‌های حساس نیز بسیار کمتر از امسال بوده است. تداوم آلودگی هوا، دست روی دست گذاشتن مسئولان و اوضاع و احوال شهروندان و شرایط اورژانسی برخی از آن‌ها، نشان می‌دهد که با وجود تشدید آلودگی هوا در شهر تهران هنوز عزم راسخی برای حل این مشکل وجود ندارد و قانون هوای پاک نیز که از آن به عنوان راهکار عملی کاهش آلودگی هوای تهران یاد می‌شود، تنها در مصاحبه‌های مسئولین با رسانه‌ها اجرا می‌شود و در عمل روی زمین مانده است.

 نیروگاه با چه اجازه‌ای از مازوت به عنوان سوخت اصلی استفاده می‌کند؟

آلودگی تنها مختص به تهران نیست؛ شهرهای دیگر ایران را هم درگیرکرده. از آن جمله است؛ اصفهان. در بحبوحه آلودگی هوای این شهر، ‌رئیس شواریش، ‌گفته: استفاده سوخت مازوت، آلودگی هوای اصفهان را تشدید کرده! محمد نورصالحی، توضیح داده: صنایع آلاینده زیر شعاع ۵۰ کیلومتری از گذشته در اطراف اصفهان استقرار پیدا کرده‌اند. به همین علت میزان آلودگی بسیار بالا می‌رود و توجهی نیز وجود ندارد. نمی‌دانیم چه کسی باید مسائل قانونی را پیگیری کند؟ نیروگاه با چه اجازه‌ای از مازوت به عنوان سوخت اصلی استفاده می‌کند، این موضوع آلودگی را تشدید کرده و هزینه آن را مردم اصفهان پرداخت می‌کنند. او البته توپ را به زمین مردم هم انداخته و به این نکته هم اشاره کرده که «مباحث فرهنگی نیز در این زمینه مهم است. مردم بدانند که چه میزان برق و گاز می‌توانند مصرف کنند تا آسیب آن را مردم دیگر شهرها نبینند.» رئیس شورای اسلامی شهر اصفهان در نهایت از کمیسیون سلامت و خدمات شهری درخواست کرده که موضوع را بررسی کرده و هرگونه مکاتبه‌ای با دستگاه‌های ملی لازم است انجام شود.

 باید بسوزیم و بسازیم؟

اما در خوزستان، موضع گیری‌ها کمی متفاوت است شاید به این دلیل که این مردمان قانع و صبور سالیان طولانی‌ست که کمبودها و مواردی نظیر آلودگی هوا با زندگی آن‌ها عجین شده. مدیرکل محیط زیست خوزستان هم در خصوص آلودگی هوای آنجا گفته: «فعلا باید این شرایط آلودگی هوا را بپذیریم!» محمدجواد اشرفی با اشاره به مازوت‌سوزی در نیروگاه رامین اهواز از آلودگی شدیدتر هوا در روزهای اخیر، اظهار تاسف کرده که «هیچ سیستمی برای کنترل آلاینده‌های ناشی از سوخت مازوت در نیروگاه رامین اهواز تعبیه نشده است و در هر صورت باید برای مدت محدود این شرایط آلودگی را بپذیریم.» او اشاره به پیش‌بینی تداوم آلودگی هوای استان خوزستان تا آخر هفته و فعالیت غیرحضوری مدارس، اظهار کرده: اگر روند افزایشی آلودگی هوا بیشتر از حد مجاز و استانداردهای لازم باشد، در روزهای آتی تصمیمات بعدی اتخاذ خواهد شد. اشرفی با اشاره به برخی عوامل آلودگی هوای خوزستان عنوان کرده: متأسفانه بیش از هفت ماه است که بنزین یورو ۴ در خوزستان توزیع نمی‌شود و با توجه به شرایط جوی خوزستان و فعالیت مراکز نفتی، یکی از مطالبات اصلی سازمان حفاظت از محیط زیست از وزارت نفت، توزیع سریع بنزین یورو۴ در تمام جایگاه‌های سوخت استان خوزستان است. مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان در خصوص آغاز مازوت‌سوزی در نیروگاه رامین اهواز گفته: با توجه به شرایط جوی و سرمای زیاد سایر استان‌ها و لزوم استفاده از گاز برای گرمایش آن مناطق، وزارت نفت تصویب کرده است که شرکت گاز خوزستان از ارائه سوخت گاز به نیروگاه رامین اهواز در حد تعیین شده خودداری کند بنابراین سوخت مازوت به عنوان سوخت جایگزین در بخشی از واحدهای نیروگاه رامین در حال استفاده است.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا