فرهنگی

نزدیک به ۵۰۰ شخصیت سینمای جهان خواستار آزادی فوری ترانه علیدوستی شدند

نزدیک به ۵۰۰ چهره سینمای جهان از جمله کیت وینسلت، هنرپیشه برنده جایزه اسکار، کن لوچ، کارگردان بریتانیایی و پدرو آلمادووار، کارگردان اسپانیایی روز چهارشنبه در نامه‌ای سرگشاده خواستار آزادی فوری ترانه علیدوستی در ایران شدند…

به گزارش یورو نیوز، ماریون کوتیار، ستاره سینمای فرانسه، جرمی آیرونز، بازیگر بریتانیایی و کریستن استوارت، هنرپیشه آمریکایی از دیگر امضاءکنندگان این نامه هستند.
کمیساریای عالی سازمان ملل در امور حقوق بشر نیز از بازداشت ترانه علیدوستی «عمیقا» ابراز نگرانی کرده است.
شماری از چهره‌های سینمای ایران طی روزهای گذشته در اعتراض به دستگیری ترانه علیدوستی، بازیگر سرشناس ایرانی در مقابل زندان اوین در تهران تجمع کرده بودند.

بنابر یک گزارش دیگر، ائتلافی از گروه‌های سینمایی بین‌المللی، از جمله جشنواره‌ها و آکادمی‌های بزرگ نیز، خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط ترانه علیدوستی، بازیگر ایرانی شدند.

«ائتلاف بین‌المللی برای فیلم‌سازان در خطر» از دیگر نهادهای فرهنگی در سراسر جهان خواست که همراه با آن‌ها از حکومت ایران بخواهند خانم علیدوستی را که به خاطر حمایت از اعتراضات سراسری در ایران علیه رژیم سرکوبگر جمهوری اسلامی بازداشت شده است، آزاد کنند.

این ائتلاف در نامه‌ای که به امضای جشنواره بین‌المللی فیلم برلین، جشنواره فیلم مستند آمستردام، آکادمی‌های فیلم اروپایی و آلمانی و جشنواره بین‌المللی فیلم روتردام رسیده است، گفت: «ما با همه کسانی که در ایران برای دفاع از حقوق اولیه انسانی خود و آزادی بیان به پا خاسته‌اند همبستگی کامل و صمیمانه خود را اعلام می‌کنیم و از مقامات ایران می‌خواهیم که بلافاصله و بی هیچ قید و شرطی ترانه علیدوستی و همکارانش را آزاد کنند».

ترانه علیدوستی که یکی از موفق‌ترین بازیگران سینمای ایران در جهان است روز شنبه بازداشت شد. حکومت جمهوری اسلامی او را به «انتشار اطلاعات نادرست و حمایت از جریانات ضدانقلاب» متهم کرده است.

خانم علیدوستی در حمایت از معترضان تصاویری از خود بدون حجاب اجباری در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده که در یکی از آن‌ها نوشته‌ «ژن، ژیان، ئاآزادی» (زن، زندگی، آزادی) در دست گرفته بود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا