اخبار

اعتراض های مردمی در شب یلدا

در جای جای میهن ماتم زده ، مردم به مناسبت شب یلدا بر مزار جان باختگان اعتراض های سراسری حضور یافته و آرامگاه گلگون کفنان را غرق گل کردند. در این ارتباط، مولانا عبدالحمید (امام جمعۀ اهل سنت زاهدان)، حکومت را به کشتار “برنامه‌ریزی‌شده بلوچ‌ها” متهم کرد….
مراسم چهلم هیمن حمزه از اهالی روستای بیوران سردشت تبدیل به اعتراضات بیشتر شد (عکس). در بسیاری از شهرها از جمله تهران، قزوین، آمل، شاهین‌شهر، سنندج، بوکان، و دیواندره مراسم شب یلدا بر مزار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر برگزار شد. در تهران، سنندج و سقز، معترضان شبانه به خیابان آمدند.
خبرها، تصویر ها و فیلم‌هایی که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده اند نشان می‌دهد که خانوده‌ها و شماری از مردم حق شناس و دوستان و یاران جان باختگان خیزش مردمی شامگاه چهارشنبه ۳۰ آذر سفره یلدا را بر مزار آن‌ها پهن کردند و با نواختن ساز های دلسوز یاد عزیزانشان را گرامی داشتند.
دوستداران غزاله چلابی که ۳۰ شهریور در شهر آمل کشته شده بود شب یلدا بر سر مزارش حضور یافتند. غزاله چلابی در حین گرفتن فیلم‌ در جریان اعتراض های در آمل هدف تیراندازی مستقیم ماموران قرار گرفت. لحظه شلیک گلوله و کشته‌شدن او در گوشی‌اش ضبط و ثبت شده است.
خانواده فواد قدیمی از جان باختگان اعتراض های مردمی دیواندره هم سفره یلدا را به یاد او پهن کردند.
آتنا دائمی، کنشگر مدنی به مناسبت شب یلدا یادی کرده از برخی زندانیان که سالیان دراز در زندان جمهوری اسلامی بدون یک روز مرخصی بسر می‌برند.
هرانا، در تازه‌ترین آمار خود در ارتباط با خیزش مردمی را در شب یلدا به روز کرده می نویسد: “شمار قربانیان در بازه زمانی ۲۶ شهریور تا ۳۰ آذر را ۵۰۶ نفر و تعداد بازداشتی‌ها را نیز ۱۸ هزار و ۴۷۷ نفر اعلام کرده است.”
در این گزارش به بازداشت ۶۵۴ دانشجو اشاره شده و آمده است که دست‌کم ۱۴۴ دانشگاه نیز در این مدت صحنه تجمع‌های اعتراضی دانشجویان بوده است.
به گزارش دویچه وله،گروه رسانه‌ای “حال وش” که در حوزه مسائل استان سیستان و بلوچستان، و مسائل “اهل سنت و اقلیت های قومی-ملی” ایران فعالیت می‌کند، شب چهارشنبه ۳۰ آذر ویدئویی از شعیب میربلوچ‌زهی‌ریگی، جوان ۱۸ ساله که در جریان اعتراضات زاهدان اخیرا به اعدام محکوم شده است، منتشر کرده است.
شعیب در این ویدئو به بلوچی می‌رقصد. این جوان بلوچ در ۲۸ آذر به اتهام “افساد فی‌الارض” به اعدام محکوم شد.
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان روز چهارشنبه ۳۰ آذر در جلسه علما و مدیران مدارس دینی اهل‌سنت سیستان و بلوچستان که در مسجد جامع مکی برگزار شد گفت، حادثۀ جمعه خونین زاهدان “از قبل برنامه‌‌ریزی شده بوده” و پیش از این حادثه حملاتی علیه نمازخانه‌های اهل‌سنت در کلان‌شهرها شروع شده بود.
عبدالحمید افزود: «فرماندار مشهد اعلام کرده بود که اجازه نمی‌دهد یک نمازخانۀ اهل‌سنت هم در این شهر فعالیت کند. در تهران هم می‌گفتند یا مجوز بیاورید یا اینکه نمازخانه را تعطیل می‌کنیم. وقتی می‌گفتیم از کجا مجوز بگیریم؟ می‌گفتند ما نمی‌دانیم، از هر جا می‌خواهید بگیرید.»
عبدالحمید در قسمت دیگری از سخنان خود تاکید کرد که در حادثۀ جمعه خونین زاهدان مردم بلوچ را “مأمور نه، بلکه حاکمیت و نظام زده است”.
در حادثه یاد شده دست‌کم ۱۰۰ نفر کشته و حدود ۳۰۰ نفر زخمی شدند. جمهوری اسلامی مسئولیت این کشتار را برعهده نگرفته است اما رهبران اهل سنت بلوچ و نهادهای حقوق بشری انگشت اتهام را به سوی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی بلند کرده‌اند.  عبدالحمید همچنین گفته است بیش از سه ماه از حادثۀ جمعه خونین زاهدان گذشته و علی‌رغم وعده‌هایی که داده شده هنوز به این مسئله رسیدگی نشده است.
امام جمعه اهل سنت زاهدان در پایان سخنان خود گفت: ” اکنون زمان آن فرا رسیده است که در کشور تغییر و تحولاتی ایجاد شود.”
خیزش سراسری اعتراض مردم میهن‌مان بر ضد ددمنشی‌های رژیم ولایت فقیه دامنه‌ای گسترده‌ یافت.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا