حقوق بشر

بازداشت و صدور احکام سنگین علیه اعضای یک خانواده در دهلران

نیروهای حکومتی شش عضو یک خانواده اهل دهلران، از توابع ایلام را بازداشت کرده و این شهروندان علاوه بر تحمل شکنجه در بازداشتگاه، متحمل احکام سنگین دستگاه قضایی شده‌اند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، نیروهای حکومتی هریک از برادران امیرمحمد، علیرضا و محمودرضا بیگ‌پور، دو خواهر آن‌ها به نام‌های فاطمه بیگ‌پور و گلناز بیگ‌پور و همچنین احسان بیگ‌پور همسر فاطمه را در جریان مقاومت مردمی این شهر بازداشت کردند.

همچنانکه هه‌نگاو پیشتر گزارش داده بود، نیروهای حکومتی احسان بیگ‌پور را روز پنجشنبه ١ دی ١۴٠١ (٢٢ دسامبر ٢٠٢٢) بازداشت کرده و به زندان ایلام منتقل کردند.

همچنین، روز دوشنبه ٢١ آذر ماه، محمودرضا بیگ‌پور، ٣٧ ساله و روز پنجشنبه ١٧ همان ماه، برادری وی علیرضا بیگ‌پور، توسط نیروهای حکومتی بازداشت شد.

به گفته منابع مطلع، این دو برادر پس از شکنجه و بازجویی در نهادهای حکومتی به زندان مرکزی ایلام منتقل شده‌اند.

پیش از آن نیز، امیرمحمد بیگ‌پور، عضو ١٧ ساله این خانواده، روز سه‌شنبه ١ آذر ١۴٠١ بازداشت شده و به مکان نامعلومی انتقال یافته بود که پس از چند هفته با وثیقه و موقتاً آزاد شد.

فاطمه و گلناز بیگ‌پور، دو عضو دیگر این خانواده در روز چهارشنبه ٣٠ شهریور ١۴٠١، بازداشت شده و پس از آزادی مشروط متعاقب یک ماه بازداشت، توسط فادگاه انقلاب دهلران هر کدام به تحمل ۵ سال حبس تعزیری محکوم شده‌اند.

قابل ذکر است که تمامی این شهروندان در دوره بازداشت از ابتدایی‌ترین حقوق خود از جمله ملاقات و دسترسی به وکیل محروم بوده و در مواردی متحمل شکنجه شدید شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا