زنان

مژگان کاوسی، پژوهشگر و فعال مدنی کُرد به «افساد فی‌الارض» متهم شد

برای هفته‌ها مژگان کاوسی، نویسنده و پژوهشگر کُرد را از حق داشتن وکیل محروم کرده بودند. جلسه دادگاه او سرانجام برگزار شد. «افساد فی‌الارض»، «توهین به رهبر»، «نشر اکاذیب»، «تبلیغ علیه نظام»، «اغوا و تحریک مردم به جنگ و کشتار به قصد برهم زدن امنیت ملی» و «همکاری با دول متخاصم» از اتهامات مژگان کاوسی بوده است….

بنا بر گزارش هرانا، وب‌سایت خبری مجموعه فعالان حقوق بشر، روز سه شنبه ۲۹ آذرماه، ۱۴۰۱ جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات مژگان کاوسی، زندانی سیاسی سابق و از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری، از بابت اتهاماتی از جمله «افساد فی الارض» در شعبه یک دادگاه انقلاب ساری برگزار شد.

بر اساس این گزارش، مژگان کاوسی در شعبه یک دادگاه انقلاب ساری با حضور عثمان مزین و مازیار طاطایی، وکلای مدافع او محاکمه شد.

در همین ارتباط یک منبع آگاه به هرانا گفته است که پیشتر دادسرای نوشهر این اتهام را به مژگان کاوسی تفهیم کرده و با صدور کیفرخواست پرونده را به شعبه ۱ دادگاه انقلاب ساری ارجاع داده بود:

«دادسرای نوشهر عنوان کرده که رغیب مردم به درگیری و اشاعه فحشا از طریق انتشار مطالبی در صفحه شخصی او از جمله مصادیق اتهامی خانم کاوسی است.»

پیش‌تر یک منبع آگاه و نزدیک به مژگان کاوسی که نخواست نامش فاش شود، در خصوص آخرین وضعیت این زندانی سیاسی به زمانه گفته بود که قرار بازداشت او برای سومین ماه تمدید شده است و او را پس از ۳۷ روز بازداشت در ساری به زندان تنکابن منتقل کردند.

مژگان کاوسی که پیش‌تر به واسطه‌ فعالیت‌هایش سابقه زندان دارد، در تاریخ ۳۱ شهریور توسط مأموران امنیتی در منزل خانوادگی‌اش در نوشهر بازداشت و به بازداشتگاه اداره اطلاعات ساری منتقل شد. از زمان دستگیری تا چند هفته خانواده این شهروند در بی‌‎خبری از وضعیت او به سر می‌بردند.

این نویسنده، فعال مدنی و پژوهشگر کُرد در دی ماه سال ۱۴۰۰ پس از تحمل ۲۱ ماه حبس از زندان کچوئی کرج آزاد شد.

در جریان خیزش سراسری «ژن، ژیان، ئازادی» که پس از قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی شکل گرفت، بسیاری از فعالان حقوق زنان، فعالان مدنی، ورزشکاران، هنرمندان و شهروندان بازداشت شدند.

بر اساس گزارش هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، تاکنون دست‌کم ۱۸ هزار نفر در جریان اعتراضات اخیر بازداشت شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا