گوناگون

هیچ حکومتی با اسلحه و زندان نتوانسته قدرتش را حفظ کند

امام جمعه اهل سنت زاهدان گفته بقای یک حکومت در گروی مشروعیت مردمی است و هیچ حکومتی با «اسلحه و زندان» نتوانسته قدرت خود را حفظ کند….
مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی در خطبه‌های نماز جمعه امروز ۲ دی در مسجد مکی این شهر به صدور احکام قضایی برای معترضان انتقاد کرده و گفت: اتهام «افساد فی الارض» برای معترضان نادرست است… کسی که حرفی دارد، اعتراضی دارد، حرفش باید مورد توجه قرار بگیرد و مفسد نیست.
او با بیان اینکه بقای یک حکومت در گروی مشروعیت مردمی است و هیچ حکومتی با «اسلحه و زندان» نتوانسته قدرت خود را حفظ کند، افزود: جمهوری اسلامی تنها تا زمانی در قدرت باقی خواهد ماند که از مشروعیت مردمی برخوردار باشد و مشروعیت هم باید بر اساس خواسته مردم باشد؛ در حالی که جمهوری اسلامی دین را برای حکومت اسلامی قربانی کرده است. این یعنی حکومت اسلامی زمانی مناسب است که مطالبه اکثریت مردم باشد. مولوی عبدالحمید در ادامه خطاب به نظامیان گفته جوری برخورد کنند که سرکوب معترضان نباشد. زدن مردم و ملت ایران کار درستی نیست، زدن، کشتن و اعدام کردن آن‌ها تاوان دارد. اعتراضات با کشتن مردم خاموش نمی‌شود، با کشتن و اعدام و خشونت مشکلات بیشتر می‌شود و هیچ مشکلی با خشونت حل نمی‌شود.
او افزود: اعدام و حکم محاربه برای زندانیان را تمام کنید چه کسی مجوز صدور این احکام را صادر کرده است؟ اسلام قوانینی دارد و قضات و همه مسئولان می‌توانند در چهارچوب قانون اسلامی حکم کنند. امام جمعه اهل سنت زاهدان ادامه داد: علمای اهل سنت، زندانیان سیاسی و بازداشتی‌های اخیر را آزاد کنید و درد و دل و مشکلات آن‌ها را بشنوید مشکلات، گرفتاری‌ها و خواسته‌های مردم را بشنوید و حل کنید.
او همچنین جمهوری اسلامی را با سایر کشورها مقایسه کرده و اظهار داشت: اقداماتی که در اینجا انجام می‌شود، در هیچ کجای جهان انجام نشده است. عملکرد جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته باعث شده نخبگان از کشور مهاجرت کرده و با دلار ۴۰ هزار تومانی به کشور بازنگردند.
نمازگزاران زاهدانی امروز جمعه، دوم دی ماه، نیز پس از سخنان مولوی عبدالحمید، به خیابان آمدند و شعارهای اعتراضی سر دادند.
معترضان و از جمله زنان زاهدانی در این تظاهرات شعارهایی همچون «زندان سیاسی آزاد باید گردد» سر دادند. در ویدئوهایی که از تظاهرات اعتراضی منتشر شده، معترضان می گویند: «قسم به خون یاران ایستاده ایم تا پایان». براساس ویدئوهای منتشر شده، اعتراضات در چند شهر دیگر استان سیستان و بلوچستان نیز برگزار شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا