گوناگون

تورم آذر؛ ۴٨ درصد

نرخ دلار در طول ماه آذر از ۳۵ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان رسید. این در حالی است که نرخ ارز در ابتدای دولت سیزدهم ۲۴ هزار تومان بود، اما اکنون با ۱۶ هزار تومان افزایش به مرز ۴۰ هزار تومان رسیده است. افزایش نرخ دلار منجر به افزایش انتظارات تورمی می‌شود. مرکز آمار نرخ تورم نقطه به نقطه آذرماه ١۴٠١ نسبت به تورم آذر سال گذشته؛ ۴٨,۵ درصد اعلام کرد. یعنی خانوار‌های کشور به‌طور میانگین ۴٨.۵ درصد بیشتر از آذر ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالا‌ها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. این در حالی است که بازار در هفته گذشته منتظر اخبار مثبت از برجام بود که میسر نشد. متأسفانه عدم احیای برجام و عدم‌تأیید لوایح اف ای تی اف دو اتفاقی که می‌توانست از یک‌سو منجر به آزادسازی پول‌های بلوکه‌شده و از سوی دیگر فروش نفت ایران را از تحریم خارج کند به بن‌بست رسیده است. این اتفاق باعث افزایش قیمت دلار و به‌تبع آن افزایش قیمت سایر کالاها شده است. در ادامه نظر دو کارشناس اقتصادی را می‌خوانید…..

نرخ تورم نقطه‌ای آذرماه ١۴٠١ در مقایسه با ماه قبل ٠,۴ واحد درصد افزایش‌یافته است. نرخ تورم نقطه‌ای گروه عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» با کاهش ٢.۴ واحد درصدی به ۶۵.٣ درصد رسیده و گروه «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» با افزایش ٢.٠ واحد درصدی به ٣٨.٩ درصد رسیده است.
این در حالی است که نرخ تورم نقطه‌ای برای خانوار‌های شهری ۴٧,٩ درصد هست که نسبت به ماه قبل ٠.۶ واحد درصد افزایش داشته است. هم‌چنین این نرخ برای خانوار‌های روستایی ۵١.۴ درصد بوده که نسبت به ماه قبل ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

کاهش نرخ تورم ماهانه خانوار‌ها
منظور از نرخ تورم ماهانه، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه قبل هست. نرخ تورم ماهانه آذر ١۴٠١ به ١,٩ درصد رسیده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل، ٠.٢ واحد درصد کاهش داشته است. تورم ماهانه برای گروه‌های عمده «خوراکی‌ها، آشامیدنی‌ها و دخانیات» صفر درصد و برای گروه عمده «کالا‌های غیرخوراکی و خدمات» ٣.٣ درصد بوده است. این در حالی است که نرخ تورم ماهانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ٢,١ درصد و ١.٢ درصد هست که نسبت به ماه قبل برای خانوار‌های شهری بدون تغییر و برای خانوار‌های روستایی ٠.٩ واحد درصد کاهش داشته است.

افزایش نرخ تورم سالانه خانوار‌ها
منظور از نرخ تورم سالانه، درصد تغییر میانگین اعداد شاخص قیمت در یک سال منتهی به ماه جاری، نسبت به دوره مشابه قبل از آن هست. نرخ تورم سالانه آذرماه ١۴٠١ برای خانوار‌های کشور به ۴۵,٠ درصد رسیده که نسبت به همین اطلاع در ماه قبل، ١,٠ واحد درصد افزایش نشان می‌دهد. هم‌چنین نرخ تورم سالانه برای خانوار‌های شهری و روستایی به ترتیب ۴۴,٣ درصد و ۴٨.۶ درصد هست که برای خانوار‌های شهری ١.٠ واحد درصد افزایش و برای خانوار‌های روستایی ١.٢ واحد درصد افزایش داشته است.

حرکت ارز روبه‌جلو
عضو هیئت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران خاطرنشان کرد: ارز نوسان ندارد چراکه همواره حرکت آن روبه‌جلو و عقب‌گرد آن کند است. بعدازاینکه امکان توافق در برجام کمرنگ شد روند افزایشی شدن نرخ ارز از نزدیک ۲۰ هزار تومان به حول‌وحوش ۴۰ هزار تومان در بازار آزاد رسید و فعال اقتصادی در این شرایط نمی‌تواند رفتار اقتصادی خود را تنظیم کند.

افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز در ۳ ماه گذشته
عباس آرگون در گفت‌وگو با ایلنا با اشاره به افزایش ۳۰ درصدی نرخ ارز در ۳ ماه گذشته، تصریح کرد: این دیدگاه طرح می‌شود که نرخ ارز در بازار آزاد در تجارت خارجی تأثیر چندانی نمی‌گذارد اما واقعیت این است که تغییرات نرخ ارز تأثیر خود را در جامعه می‌گذارد و قیمت مسکن، مواد غذایی، خودرو و …. با نرخ آزاد ارز خود را تنظیم می‌کند و انتظارات تورمی این‌گونه شکل می‌گیرد.

مردم نباید هزینه بزرگی دولت را پرداخت کنند
این فعال اقتصادی با تأکید بر این موضوع که پرداخت مالیات به دولت حق پرسش را برای شهروندان ایجاد می‌کند، گفت: دولت باید در قبال دریافت مالیات خدمات را به مردم ارائه بدهد و مردم نباید هزینه بزرگی دولت را پرداخت کنند و دولت خود باید در مسیر چابک‌سوار خود قدم بگذارد.

ریزش ارزش پول ملی
وی با بیان اینکه مالیات‌ستانی نباید به بخش‌های شفاف فشار وارد کند، افزود: بخش‌های خاکستری اقتصاد که مالیات پرداخت نمی‌کنند قابل‌توجه هستند و می‌توان به‌سادگی بخش‌های غیر شفاف را وارد چتر عدالت مالیاتی کرد. باید نحوه مالیات‌ستانی از ملک و خودرو مشخص شود و تعریف دقیقی از واژه لوکس ارائه شود. افت ارزش پول ملی نباید باعث لوکس شدن آنها باشد، ازاین‌رو بحث تورم را باید از لوکس بودن احصا و سپس از آن مالیات اخذ شود به‌عنوان‌مثال فردی ۱۰ سال پیش یک خودرو خریداری کرده است بعد از ۱۰ سال و با افت ارزش پول ملی آن خودرو جزو خودروهای لوکس قرارگرفته و مالک باید بابت آن مالیات پرداخت کند این در حالی است که ارزش آن بالا نرفته و ارزش پول ملی ریزش کرده است.

نارضایتی مردم از تورم و مالیات
عضو کمیسیون شوراهای مجلس طی سخنانی خبر داده که استیضاح وزیر اقتصاد کلید خورده است. زیرا مردم از نرخ تورم و ناعادلانه بودن نظام مالیاتی ناراضی هستند. این مسئله هم تنها متوجه وزیر اقتصاد نیست، بلکه ندری- کارشناس مسائل اقتصادی معتقد است: گروه اقتصادی دولت سیزدهم کارنامه ضعیفی دارد و قابل دفاع نیست.
کامران ندری- کارشناس مسائل اقتصادی و استاد اقتصاد در گفت‌وگو با تجارت نیوز گفت: تورمی که الآن در اقتصاد ایران شاهد هستیم، نتیجه عملکرد کل دولت سیزدهم است. وزارت اقتصاد به صورت غیرمستقیم در ایجاد تورم و ناتوانی سیاست‌گذاری پولی در کنترل تورم نقش داشته است. برای مثال، وزارت اقتصاد یکی از دستگاه‌هایی است که مانع افزایش نرخ بهره در اقتصاد می‌شود. یعنی به خاطر حمایت از بورس به بانک مرکزی فشار وارد می‌کند تا نرخ بهره بالا نرود. به هر حال، این وزارتخانه نتوانسته مشاوره‌های خوبی به بانک مرکزی بدهد تا تورم کنترل و مهار شود.

افزایش قیمت‌ها
وی افزود: نرخ ارز در بازار بالا رفته است. در ابتدای تحویل دولت به آقای رئیسی، نرخ ارز حول‌وحوش ۲۴ هزار تومان بود، الآن به قیمت ۴۰ هزار تومان نزدیک شده است. در ضمن، بهای مسکن، مواد غذایی و دارو و … افزایش‌یافته است. برای مردم آشکار است که سطح هزینه‌های زندگی آنها چند پله بالاتر رفته است و اکثریت مردم در تأمین حداقل‌های زندگی با مشکل جدی مواجه هستند. افزایش قیمتی که در بخش خوراکی‌ها در دولت سیزدهم اتفاق افتاده، بی‌سابقه است. همچنین مشکلاتی که در بخش تأمین دارو وجود دارد، نگران‌کننده بوده است. تاکنون عملکرد دولت سیزدهم راضی‌کننده نبوده و تمام گروه اقتصادی مسئول هستند ازجمله وزیر اقتصاد. وی افزود: سطح رضایت عمومی مهم است که مردم به‌شدت از سطح تورم گلایه‌مند هستند. در ضمن، مردم از ناعادلانه بودن و غیر کارآمد بودن نظام مالیاتی ناراضی هستند. این سطح از نارضایتی با یک نظرسنجی مشخص می‌شود و نمی‌توان آن را کتمان کرد.
ستاره صبح

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا