فرهنگی

“رویای زندگی بهتر” – محمد حبیبی – یادداشتی از اوین

۱- هنگامی که در می ۱۹۶۸ جوانان فرانسوی ، خیابان‌های پاریس را تسخیر کرده بودند و بر دیوارهای شهر می‌نوشتند:
” کمی واقع‌بین باش، به غیرممکن ها فکر کن و به رویای زندگی بهتر بیندیش”
هیچکدامشان نمی‌دانستند، درست نیم قرن بعد، جوانانی در قلب خاورمیانه خیابان‌ها را تسخیر می‌کنند، در حالیکه طنین صدایشان “زن زندگی آزادی” جلوه دیگری خواهد بود از همان “رویای زندگی بهتر” ….
.

۲-جنبش می ۱۹۶۸ که به پایان رسید، جوانان فرانسوی به خانه‌هایشان برگشتند، بی آنکه بدانند نیم قرن بعد خیابان‌های ایران، با خون جوانانی که تنها خواسته‌شان “رویای زندگی بهتر” است، سرخ فرش می‌شود. آنهایی که به بیان براهنی، بسیاری‌شان هنوز صورت عشق را به سینه نفشردند.
۳- در این میان بسیاری دیگر، همچون “فرهاد میثمی”، شیوه دیگری برای تحقق “رویای زندگی بهتر ” دنبال می‌کنند و سالهایی است که پشت دیوارهای بلند زندان‌ها روز را به شب و ماه را به سال می‌رسانند. فرهاد با باور عمیقی که به “مبارزه مدنی و خشونت پرهیز” دارد، این روزها مشی دیگری را در زندان برگزیده است و ابایی ندارد که حتی با بذل جانش، گامی در تحقق این غیرممکن دوست‌داشتنی بردارد.
۴- “رویای زندگی بهتر “یعنی آزادی، دموکراسی و عدالت اجتماعی برای همه مردمان این سرزمین.
برای تحقق این رویا هر روز باید جنگید.
حالا هرکس به شیوه خودش …
شاید مشی واحدی نباشد، اما هدف واحدی وجود دارد. امروز دیگر به همان اندازه که می‌دانیم که نمی‌خواهیم، به خوبی واقفیم که چه می‌خواهیم و این بزرگترین دستاوردی است که #جنبش_مهسا، برایمان به ارمغان آورده است.
۵- مهسا، محسن، مجیدرضا، نیکا، کیان و ….‌. دیگر نیستند که تحقق “رویای زندگی بهتر ” برای مردمان این سرزمین را ببینند اگرچه یادشان در قلبهایمان همیشه زنده است، اما امید کوچکی دارم که “فرهاد” شاهد تحقق رویای مشترک زیبایمان باشد.
زنده بمان رفیق که بیش از همیشه این رویا، نزدیک و دست یافتنی است.

🔸سوم دی ماه ۱۴۰۱/ محمد حبیبی/زندان اوین

🔹 پی‌نوشت:
فرهاد_میثمی، زندانی سیاسی که در زندان رجایی شهر کرج به‌سر می‌برد با انتشار نامه‌ای از درون زندان خطاب به حاکمیت و مردم ایران، خواستار متوقف شدن اعدام ها و کشتارهای اخیر شده است و در اعتراض به این کشتارها و اعدام ها در تاریخ یکم دی ماه ۱۴۰۱ دست به اعتصاب غذای خشک زده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا