اخبار

نمایندگان مجلس طرح دوفوریتی « الزام دولت به حفظ حقوق هسته‌ای » تهیه کرده‌اند

در آستانه دور سوم مذاکرات ژنو ۳ حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی طرح سه فوریتی را امضا کرده و قرار است امروز آن را به هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی تحول دهند که درصورت تصویب نهایی آن دولت در مواردی خاص ملزم به حفظ حقوق هسته ای و مصادیق آن در چارچوب معاهده ان پی تی و مذاکرات هسته ای می شود…

به گزارش خبرنگار پارلمانی مهر، جمعی از نمایندگان مجلس طرح سه فوریتی با عنوان الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته ای و مصادیق آن در چارچوب معاهده ان پی تی و مذاکرات هسته ای را تهیه کرده اند که تاکنون حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان پای آن را امضا کرده و قرار است امروز به هیات رئیسه مجلس تحویل داده شود.

متن کامل طرح مذکور به این شرح است:

در موضوع طرح آمده است: دولت موظف است در جهت نیل به اهداف چشم انداز جمهوری اسلامی ایران و برنامه های توسعه آینده از جمله برنامه پنجم و بر اساس احکام ذکر شده در قوانین مصوب مجلس شورای اسلامی از جمله تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای و همکاری قانونی با آژانس بین المللی هسته ای و فتوای جهانی مقام معظم رهبری مبنی بر حرام بودن ساخت سلاح هسته ای کلیه حقوق هسته ای ملت ایران را که قوانین بین المللی آن را به رسمیت شناخته و مورد احترام قرار داده و همچنین مصادیق بارز این حقوق هسته ای را به شرح ذیل حفظ نموده و آن را توسعه دهد.

این حقوق و کاهش تولید و توقف روند توسعه هسته ای ملت، قابل اغماض و مذاکره نبوده و دولت مجاز به هیچ گونه توافقی که این حقوق را نادیده بگیرد نمی باشد.

۱- ادامه توسعه سایت ها و کارخانجات غنی سازی وابسته (از جمله کارخانه غنی سازی نطنز) برای تولید سوخت نیروگاههای پرقدرت هزار مگاواتی تا سقف تولید ۲۰ هزار مگاوات برق هسته ای بر اساس برنامه.

۲- ادامه اقدام به ساخت و نصب سانتریفیوژهای نسل دوم و سوم و جایگزین نمودن آنها با سانتریفیوژهای نسل اول به منظور بهره وری اقتصادی و تولید اورانیوم با غنای مورد نیاز بر اساس برنامه.

۳- ادامه ذخیره سازی اورانیوم غنی شده برای سوخت سه ساله یک نیروگاه (نیروگاههای موجود و توسعه آینده).

۴- ادامه اقدام به اکتشاف و توسعه معادن اورانیوم در سطح کشور بر اساس برنامه.

۵- ادامه تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد برای رفع نیاز به تولید میله های سوخت، تولید رادیوداروها و پرتودرمانی و سایر مصارف صلح آمیز هسته ای بر اساس نیاز داخل و بازار تجارت.

۶- ادامه و تکمیل کارخانه آب سنگین اراک جهت بهره مندی ملت ایران خصوصا بیماران سرطانی.

۷- ادامه همکاری های لازم با آژانس هسته ای و تلاش و اقنای افکار عمومی برای مقابله با تهاجمات دشمنان برای محروم نمودن ملت از حقوق هسته ای مسلم خود.

۸- چنانچه هر یک از نهادهای حکومتی طرف مذاکره هسته ای تحریم ها یا اقدامات غیر دوستانه ای را علیه نهادها و اشخاص جمهوری اسلامی ایران تثبیت یا اعمال نماید دولت مکلف است اقدامات مقابله به مثل از جمله تقدیم لایحه برای تصویب در مجلس شورای اسلامی را به عمل آورد.

۹- هرگونه موافقت با خواسته های طرف مقابل نباید خارج از معاهده ان پی تی باشد.

۱۰- حمایت و حفاظت همه جانبه از دانشمندان و کارشناسان حوزه هسته ای کشور.

۱۱- ایجاد امکان تعامل با کشورهای بی طرف و دوست و مستقل در همکاری های صلح آمیز هسته ای.

۱۲- تولید محصولات تجاری هسته ای بویژه داروهای هسته ای و امکان صادرات آنها در راستای حماسه اقتصادی و اقتصاد مقاومتی.

۱۳- توسعه مراکز و پژوهشگاهها و دانشکده ها کدهای هسته ای و تجهیز هرچه بیشتر آنها.

۱۴- اقدام برای معرفی چهره های مظلوم دانشمندان هسته ای شهید ملت ایران در سطح بین الملل و مجامع بین المللی و ثبت سند این مظلومیت در سازمان ملل متحد و آژانس بین المللی انرژی هسته ای.

جواد کریمی قدوسی از طراحان این طرح سه فوریتی در بیان دلایل توجیهی این طرح در گفتگو با خبرنگار پارلمانی مهر اظهار داشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی به اصرار فراوان مردم و نخبگان ملت مبنی بر اقدام مجلس شورای اسلامی در دفاع از دیپلماسی هسته ای و حفظ حقوق هسته ای و مصادیق آن اقدام به تهیه این طرح سه فوریتی کردند.

تیم مذاکره کننده ملت ایران مطمئن باشند ملت حمایت همه جانبه از مذاکرات در چارچوب حقوق مسلم ملت خواهند بود و خون شهدای هسته ای خود را پشتوانه آنها قرار خواهند داد.

وی افزود: طرفهای مذاکره کننده این پیام را از طرف ملت ایران از طریق مجلس شورای اسلامی دریافت نمایند که بر اساس حق مسلم خود همه دستاوردها را حفظ خواهند کرد و به قول رئیس جمهور محترم ایران باید با ملت ایران با زبان تکریم گفتگو کرد نه با زبان تهدید.

وی خاطرنشان کرد: ملت ایران به پشتوانه اسلام و عاشورا، صلح و عدالت را برای همه ملت جهان طلب می کند و خواستار خلع سلاح هسته ای همه کشورها در این موضوع هستند.

طرح سه فوریتی ” الزام دولت به حفظ حقوق مسلم هسته ای و مصادیق آن در چهارچوب معاهده ان پی تی و مذاکرات هسته ای” که تاکنون به امضای حدود ۱۰۰ نفر از نمایندگان مجلس رسیده است را چهره های شاخصی چون حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، حجت الاسلام آشتیانی، حجت الاسلام سالک، الیاس نادران، علیرضا مرندی، زاهدی، شهریاری، سلیمانی، جوکار و اکثر اعضای کمیسیون امنیت ملی مجلس امضا کردند.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا