اخبار

جمهوری اسلامی درمانده و عاجز در برابر مبارزات مردم

ابراهیم رئیسی، سه‌شنبه در مراسمی بار دیگر با اشاره به اعتراضات ضد حکومتی صد روز اخیر در ایران گفت «به معاندین رحم نخواهیم کرد»…

دولت ابراهیم رئیسی، مانند چند دولت پیش از آن، جز دادن شعار و وعده‌های توخالی کاری برای مردم نکرده است. این دولت نیز توان بهبود وضعیت فلاکت‌بار اقتصادی کشور و به‌ویژه وضعیت معیشت اکثریت مردم- و پیش از همه طبقهٔ کارگر و دیگر زحمتکشان- را ندارد. مجموعهٔ “حکومت یکدست” جمهوری اسلامی، بنا به سرشت آزادی‌کش و ناعادلانه‌اش، توان و خواست حل کردن بحران‌های چندوجهی سیاسی-اقتصادی-اجتماعی جامعهٔ ایران را ندارد. تلاش برای کشاندن توجه افکار عمومی از معضلات داخلی به سوی “دشمن” و عامل خارجی و تبلیغ مزیّت‌های سیاست خارجی خیالی “گردش به شرق”، نیز کارساز نبوده است. این “سیاست خارجی جدید” که قرار بود در داخل کشور، در منطقهٔ خاورمیانه، و در پهنۀ بین‌المللی راهگشای مشکلات گوناگون داخلی و خارجی جمهوری اسلامی ایران باشد، هر بار که با واقعیت تحولات کلان جهانی یا تصمیم‌گیری‌های قدرت‌های بزرگ روبه‌رو می‌شود، به‌سرعت رنگ می‌بازد و بی‌ثمر می‌شود. برخلاف تبلیغات و ادعاهای هواداران ریز و درشت این سیاست خارجی معامله‌گرانه و بی‌بنیاد، حاصل نهایی آن در عمل ضعیف‌تر شدن حاکمیت ملی ایران و امکان دست‌اندازی هرچه بیشتر از خارج در تحولات داخل کشور بوده است.
ابراهیم رئیسی، بار دیگر در میان جمعیتی از بسیجی ها سخن می گفت، اعتراض های جاری مردم جان به لب رسیده را که در واکنش به جان باختن مهسا امینی در بازداشت پلیس گشت ارشاد آغاز کرده اند را “اغتشاش” نامید.
خبرگزاری فعالان حقوق بشر ایران (هرانا) امروز تخمین زده است که ۵۰۷ نفر از معترضان در فاصله ۲۷ مهرماه تا ۵ دیماه در اعتراض به جان باختن مهسا امینی جان خود را از دست داده‌اند.
سران جمهوری اسلامی و در رأس آنها علی خامنه‌ای خوب می‌دانند که خطری را که اعتراض‌های مردمی برای حکومت اسلامی دارد دیگر نمی‌توانند با توسل به ترفندهای نمایشی و خدعه‌گری دینی و ابزارهای سیاسی داخلی، مانند مهندسی انتخابات و گفتمان اصلاح‌طلبی حکومتی، مثل گذشته مهار و از سر خود رد کنند. در حال حاضر، دیکتاتوری حاکم با اتکا به سرکوب، اعدام، ناپدیدسازی، و ایجاد جوّ ترس و هراس ممکن است بتواند امواج بعدی اعتراض‌ها را تا حدّی بخواباند، و در واقع به تعویق اندازد. از این رو، سران حکومت، برخلاف ادعاهایشان، در جست‌وجوی راه‌حلی در خارج از کشورند، زیرا می‌دانند اگر برای وضعیت فلاکت‌بار اقتصادی و معیشتی مردم زودتر چاره‌اندیشی نکنند، دیر یا زود با امواج فزایندۀ طغیان‌های اعتراضی بعدی در ابعادی بسیار وسیع روبه‌رو خواهند شد.
شکاف عمیق و گستردۀ امروزی بین مردم و دیکتاتوری حاکم ترمیم‌شدنی نیست. اکنون فرصت ارزشمندی برای ضربه زدن به حاکمیت مطلق ولایت فقیه و عقب نشاندن جمهوری اسلامی و سرانجام حذف دیکتاتوری حاکم ایجاد شده است.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا