بین‌المللی

وزیر دفاع اتریش: اروپا برای قطعی گسترده برق آماده باشد

«کلاودیا تانر» وزیر دفاع اتریش هشدار داد که به دنبال تاثیرات وخیم جنگ اوکراین بر بازار انرژی، اروپا باید برای قطعی گسترده برق آماده باشد.

به گزارش ایرنا، تانر سه‌شنبه در مصاحبه‌ای با روزنامه «دی ولت» با بیان اینکه احتمال قطعی برق در برخی بخش‌های اتحادیه اروپا در آینده نزدیک «بسیار بالا» است، گفت: احتمال قطع گسترده برق بر اثر جنگ اوکراین بار دیگر افزایش قابل توجهی یافته است.

وی افزود: مساله این نیست که آیا این اتفاق رخ می‌دهد یا نه، بلکه موضوع این است که چه زمانی برق قطع می‌شود.

تانر همچنین گفت که «حملات هکری» ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه به شبکه انرژی کشورهای غربی نوعی «جنگ ترکیبی» است.

وزیر دفاع اتریش یادآور شد: ما نباید وانمود کنیم که این فقط یک فرضیه است بلکه باید برای قطعی برق در اتریش و اروپا آماده باشیم.

به گفته تانر، ارتش اتریش و سایر کشورهای اروپایی مرتبا تمرینات و رزمایش‌هایی برای مقابله با بحران قطعی برق انجام می‌دهند و بروشورهایی میان مردم پخش شده است تا بدانند که در زمان قطع شدن برق چه باید بکنند.

جنگ اوکراین و اعمال تحریم‌های غرب علیه روسیه باعث شده است که کشورهای اروپایی در ماه‌های گذشته با افزایش بهای انرژی مواجه شده و بدنبال راه‌هایی برای کاهش مصرف برق و سایر حامل‌های انرژی باشند.

رسانه‌ها اوایل ماه دسامبر گزارش دادند که سوئیس در حال بررسی طرح‌هایی برای محدود کردن استفاده از خودروهای برقی برای صرفه‌جویی در مصرف انرژی است.

از سوی دیگر، خاویر پیشاچیک رئیس شرکت انرژی RTE فرانسه هشدار داد که احتمال قطعی برق بدلیل کاهش دمای هوا و افزایش مصرف انرژی، بالاست.

بلومبرگ نیز گزارش داد که تعلیق فعالیت برخی راکتورهای هسته‌ای و تعمیر آنها ممکن است که این بحران فرانسوی‌ها را وخیم‌تر کند.

ماریا زاخارووا سخنگوی وزارت خارجه روسیه در اواخر ماه نوامبر تاکید کرد که سیاستگذاران اتحادیه اروپا خودشان مسئول بحران انرژی در کشورهایشان هستند.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا