حقوق بشر

فهرست ۱۰۰ معترض در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام

آمار کشته‌شدگان به دست‌کم ۴۷۶ نفر رسید

سازمان حقوق بشر ایران: از شروع اعتراضات جاری تا کنون، دست‌کم ۴۷۶ شهروند، از جمله ۶۴ کودک و ۳۴ زن، کشته شده‌اند. افزایش آمار نسبت به گزارش پیشین، عمدتاً مربوط به شهروندانی است که در دو ماه نخست اعتراضات کشته شده‌اند اما پژوهشگران  سازمان حقوق بشر ایران طی هفته اخیر موفق به تایید آن‌ها شدند.

مضاف بر این، دست‌کم ۱۰۰ معترض در خطر صدور یا اجرای احکام اعدام قرار دارند که فهرست آن‌ها در این گزارش آمده است.

سازمان حقوق بشر ایران با استقبال از همراهی افکار عمومی دنیا و اقدام سیاستمداران بین‌المللی برای تقبل کفالت سیاسی معترضان زندانی، بر لزوم افزایش هزینه سیاسی اعدام‌ها برای جمهوری اسلامی و نجات جان شهروندان معترض تاکید می‌کند.

محمود امیری‌مقدم، مدیر سازمان حقوق بشر ایران، در این خصوص گفت: «با وجود گذشت بیش از ۱۰۰ روز از آغاز اعتراضات سراسری، و کشتن صدها نفر و دستگیری هزاران نفر و صدور و اجرای احکام اعدام معترضان توسط حکومت، خیزش مردم برای یک تغییر بزرگ و رسیدن به حقوق بنیادین بشر خود ادامه دارد. مردم ایران بدون تردید به هدف خود خواهند رسید. اما برای پایین آوردن هزینه‌ی رسیدن به این هدف، مشارکت گسترده‌تر مردم در داخل و خارج کشور و حمایت جامعه جهانی از این خیزش ضروری است.»

***

بر اساس آمار و اطلاعات سازمان حقوق بشر ایران، شمار کشته‌شدگان اعتراضات اخیر به دست‌کم ۴۷۶ نفر رسیده است. براساس گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده، دست‌کم ۶۴ تن از کشته‌شدگان زیر ۱۸ سال سن داشته‌اند که ۹ تن از این کودکان دختر بوده‌اند. هنوز برای تمام آن‌ها شناسنامه و اسنادی که نشانگر سن دقیق ایشان باشد، دریافت نشده است. تلاش برای ثبت دقیق سن آنان ادامه دارد.

این گزارش منحصر به کشتار معترضان در خیابان‌هاست. دو نفری که تا کنون در رابطه با اعتراضات اعدام شده‌اند و افرادی که در فاصله‌ای کوتاه پس از آزادی از بازداشتگاه، به مرگ‌های مشکوک (از جمله ادعای خودکشی) درگذشتند، در این آمار نیامده‌اند.

تفکیک استانی

 

کشته‌شدگان تا امروز از ۲۵ استان مختلف گزارش شده‌اند و بیشترین کشته‌ها به ترتیب از استان‌های سیستان و بلوچستان، آذربایجان غربی، کردستان، تهران و مازندران بوده‌اند. استان‌هایی که کشته‌شدن معترضان در آنها گزارش شده‌، به شرح زیر است:

سیستان و بلوچستان ۱۳۰ نفر، آذربایجان غربی ۵۵ نفر، کردستان ۵۳ نفر، تهران ۵۲ نفر، مازندران ۳۸ نفر، کرمانشاه ۲۶ نفر، گیلان ۲۵ نفر، البرز ۲۳ نفر، اصفهان ۱۴ نفر، فارس ۱۱ نفر، خوزستان ۱۱ نفر، خراسان رضوی ۷ نفر، آذربایجان شرقی ۴ نفر، زنجان ۳ نفر، لرستان ۳ نفر، مرکزی ۳ نفر، قزوین ۳ نفر، همدان ۳ نفر، کهگیلویه و بویراحمد ۲ نفر، ایلام ۲ نفر، اردبیل ۲ نفر، بوشهر ۲ نفر، هرمزگان ۲ نفر، سمنان ۱ نفر و گلستان ۱ نفر.

توضیح ضروری: محققان سازمان حقوق بشر ایران از روز نخست سرکوب اعتراض‌ها، تحقیق در مورد کشته‌شدگان را آغاز کردند. در جریان تحقیقات، برخی آمار تصحیح، حذف یا اضافه شده‌اند. تغییرات احتمالی آمار کشته‌شدگان در استان‌های مختلف، بر مبنای آخرین آمار تاییدشده صورت گرفته است. 

همچنین بیشترین کشته‌ها به ترتیب در روزهای ۳۰ شهریور (۲۱ سپتامبر)، ۳۱ شهریور (۲۲ سپتامبر) و ۸ مهر (۳۰ سپتامبر، جمعه خونین زاهدان) گزارش شده‌اند. طی ماه آبان، روز جمعه ۱۳ آبان (۴ نوامبر) با ثبت دست‌کم ۲۱ کشته، خونبارترین روز بود.

تلاش جمهوری اسلامی برای ایجاد ابهام در پرونده‌های معترضان

به نظر می‌رسد که جمهوری اسلامی عامدانه با اظهارات ضد و نقیض درباره پرونده و احکام معترضان، مخصوصا احکام اعدام، تلاش می‌کند تا در این باره ابهام ایجاد کند. محدودیت دسترسی متهمان امنیتی به وکیل انتخابی (ذیل تبصره ماده ۴۸ قانون آئین دادرسی کیفری) در تمام مراحل بازجویی، دادرسی و فرجام‌خواهی، به این ابهام‌ها می‌افزاید. بسیاری از متهمان امکان ملاقات آزادانه و توضیح شرایطشان را برای خانواده خود نیز ندارند.

تاکید سازمان حقوق بشر ایران بر «حداقلی»بودن آمار کشته‌شدگان

سازمان حقوق بشر ایران در حالی آمار ۴۷۶ کشته را منتشر می‌کند که دریافت و بررسی گزارش کشته‌شدگان روزهای پیشین ادامه دارد. تعداد گزارش‌هایی که این سازمان دریافت کرده و هنوز موفق به تایید آنها نشده، بیشتر است. بنابراین، آمار واقعی کشته‌شدگان اعتراضات جاری بیش از آمار ذکرشده برآورد می‌شود.

فهرست معترضان ایرانی که در خطر صدور یا اجرای حکم اعدام قرار دارند

این فهرست، هم شامل افرادی است که رسانه‌های رسمی جمهوری اسلامی خبر مربوط به آنان را پوشش داده‌اند، و هم شامل افرادی است که بنا گزارش‌های شهروندی در خطر اعدام قرار دارند. سازمان حقوق بشر ایران نتوانسته از جزئیات پرونده برخی از نامبردگان اطلاع دقیق حاصل کند. بنابراین از شهروندانی که در مورد افراد در معرض خطر اطلاعات مستندی دارند، تقاضا می‌کنیم تا با ایمیل سازمان حقوق بشر ایران mail@iranhr.net یا شماره ۰۰۶۱۴۷۸۴۹۴۸۴۹ بر روی سیگنال، واتس‌اپ یا تلگرام تماس بگیرند.

 

۱. منوچهر مهمان‌نواز 

اتهام:

احتراق عمدی ابنیه به قصد مقابله با حکومت اسلامی با مجازات محاربه، اجتماع و تبانی علیه امنیت داخلی کشور، اخلال در نظم و امنیت عمومی از طریق ایجاد جنجال و هیاهو، شرکت در تجمعات غیرقانونی عنوان شد

دادگاه: 

شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب تهران، قاضی عموزاد (۷ آبان)

حکم: 

محکوم به اعدام (۲۳ آبان)

 

۲. محمد قبادلو 

       

اتهام: 

قوه قضاییه اعلام کرد: قبادلو براساس حکم اولیه دادگاه انقلاب  به افساد فی‌الارض از طریق جنایت علیه تمامیت جسمانی افراد، تخریب و اقدام علیه امنیت ملی ‌کشور که منجر به اخلال در نظم عمومی و ناامنی در کشور و وارد کردن خسارت به افراد و اموال عمومی شده متهم و به اعدام محکوم شد. به غیر از اتهام افساد فی‌الارض که رسیدگی آن بر عهده دادگاه انقلاب است سایر اتهامات وی در دادگاه کیفری یک رسیدگی می‌شود.

دادگاه:

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم:

محکوم به اعدام (۲۳ آبان)- تایید حکم توسط دیوان عالی

وضعیت: روز ۱۹ آذر جلسه رسیدگی به پرونده او در دادگاه کیفری یک استان تهران برگزار شد. در این جلسه به بیماری دو قطبی محمد قبادلو اشاره شد.

 

۳. سامان صیدی: 

    

اتهام:

محاربه از طریق کشیدن کلت کمری و شلیک ۳ تیر، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور

دادگاه:

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم: 

محکوم به اعدام- دیوان عالی کشور حکم را با توجه به ماده ۴۶۹ قانون آیین دادرسی کیفری برای بررسی به همان دادگاه ارجاع داد.

 

۴. محمد بروغنی

اتهام:

محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد قمه و حمله به همراه اوباش به فرمانداری پاکدشت و به آتش کشیدن فرمانداری و حمله به مامور دولت حین انجام وظیفه و مجروح شدن وی

دادگاه: 

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم: 

محکوم به اعدام – حکم او تایید شد.

 

 

۵. ماهان صدرات مرنی

  

اتهام:

محاربه از طریق کشیدن سلاح سرد

حکم: 

محکوم به اعدام

توقف موقت حکم:

درخواست اعاده دادرسی «ماهان صدرات مرنی» نسبت به رأی صادره دادگاه انقلاب در اجرای ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری در شعبه نهم دیوان عالی کشور ثبت و در اجرای ماده ۴۷۶ قانون مذکور قرار توقف اجرای حکم اعدام تا حصول نتیجه از دیوان عالی کشور صادر شد.

 

۶. سهند نور محمدزاده

 

 

اتهام:

محاربه از طریق تخریب و ایجاد حریق در وسایل عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور و مقابله با حکومت اسلامی، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و اخلال در نظم و آسایش عمومی از طریق شرکت در تجمعات

دادگاه:

شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران

حکم:

محکوم به اعدام در شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران. پرونده او بعد از تقاضای ماده ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری، به دادگاه هم‌عرض ارجاع شد.

 

۷. سعید شیرازی

اتهام:

افساد فی الارض از طریق تحریک و تشویق گسترده مردم به ارتکاب جرایم‌ علیه امنیت کشور و اخلال شدید در نظم

دادگاه:

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم: 

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

۸. محسن رضازاده قراقلو

 

اتهام: 

محاربه از طریق مشارکت در ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت عمومی، اجتماعی و تبانی جهت ارتکاب جرم علیه امنیت داخلی کشور، ساخت اقلام انفجاری از نوع کوکتل مولوتوف برای مقاصد ضد امنیتی و سنگ پرانی به سوی عوامل انتظامی

دادگاه:

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم: 

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

۹. ابوالفضل مهری حسین حاجیلو (۱۷ ساله)

اتهام:

مقابله با حکومت اسلامی از طریق ایجاد حریق در وسیله مورد استفاده عمومی به منظور اخلال در نظم و امنیت کشور

دادگاه:

دادگاه انقلاب تهران، قاضی صلواتی

حکم: 

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

۱۰. محمدمهدی کرمی

اتهام:

افساد فی الارض از طریق جرایم‌علیه امنیت کشور، حمله به ماموران بسیجی، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور، انتشار فراخوان‌ علیه نظام در فضای مجازی. او یکی از پنج نفری است که در پرونده‌ قتل یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در شهر کرج متهم و محکوم به اعدام شده‌اند. این پرونده در مجموع ۱۶ متهم دارد که ۱۱ تن از آنان به حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه:

شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز، قاضی سیدموسی آصف‌الحسینی

حکم: 

اعدام (۱۵ آذر)

 

 

۱۱. سیدمحمد حسینی

اتهام:

افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به ماموران پلیس و بسیج، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور. او یکی از پنج نفری است که در پرونده‌ قتل یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در شهر کرج متهم و محکوم به اعدام شده‌اند. این پرونده در مجموع ۱۶ متهم دارد که ۱۱ تن از آنان به حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه:

شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز، قاضی سیدموسی آصف‌الحسینی

حکم: 

اعدام (۱۵ آذر)

 

 

۱۲. حمید قره‌حسنلو

اتهام:

افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به ماموران انتظامی و بسیج، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور. او یکی از پنج نفری است که در پرونده‌ قتل یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در شهر کرج متهم و محکوم به اعدام شده‌اند. این پرونده در مجموع ۱۶ متهم دارد که ۱۱ تن از آنان به حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه:

شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز، قاضی سیدموسی آصف‌الحسینی

حکم: 

اعدام (۱۵ آذر)

 

۱۳. امیرحسین محمدی

اتهام:

افساد فی الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرایم علیه امنیت ملی. او یکی از پنج نفری است که در پرونده‌ قتل یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در شهر کرج متهم و محکوم به اعدام شده‌اند. این پرونده در مجموع ۱۶ متهم دارد که ۱۱ تن از آنان به حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه:

شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز، قاضی سیدموسی آصف‌الحسینی

حکم: 

اعدام (۱۵ آذر)

 

 

۱۴. رضا آریا

اتهام:

افساد فی‌الارض از طریق ارتکاب جرایم علیه امنیت کشور، حمله به ماموران انتظامی و بسیج، اقدامات علیه نظم عمومی، اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور. او یکی از پنج نفری است که در پرونده‌ قتل یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان در شهر کرج متهم و محکوم به اعدام شده‌اند. این پرونده در مجموع ۱۶ متهم دارد که ۱۱ تن از آنان به حبس محکوم شده‌اند.

دادگاه:

شعبه اول دادگاه انقلاب استان البرز، قاضی سیدموسی آصف‌الحسینی

حکم: 

اعدام (۱۵ آذر)

 

 

۱۵. توماج صالحی

اتهام

افساد فی‌الارض از طریق نشر اکاذیب به صورت گسترده به نحوی که موجب خسارات عمده گردیده است، فعالیت تبلیغی علیه نظام، تشکیل و اداره دسته‌جات غیر قانونی به قصد برهم زدن امنیت کشور، همکاری با دولت متخاصم علیه جمهوری اسلامی و نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی از طریق فضای مجازی و تحریک و ترغیب افراد به اعمال خشونت‌آمیز

دادگاه:

دادگاه انقلاب اصفهان

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۱۰ نفری که فهرست آنان در ادامه می‌آید، متهم به قتل سه نیروی سرکوب در شهر اصفهان در ۱۹ آبان ۱۴۰۱ شده‌اند. طبق اظهارات دادگستری استان، پرونده چهار نفر نخست در ددگاه کیفری و بقیه در دادگاه انقلاب اسلامی است. در حالی که ابتدا صحبت از ۹ متهم بود، در نهایت نام ۱۰ نفر در کیفرخواست آمد.

 

۱۶. امیر نصر آزادانی

اتهام:

متهم به بغی از طریق عضویت در گروه مسلحانه به‌صورت شبکه‌ای و سازمان‌یافته به‌قصد مقابله با اساس نظام جمهوری اسلامی همراه با سه نفر دیگر که بنا بر ادعای قوه قضاییه منجر به کشتن سه مامور سرکوب شد. معاونت در محاربه از طریق عضویت در دسته‌های غیرقانونی به‌قصد بر هم زدن امنیت کشور و اجتماع و تبانی منتهی به جرایم ضد امنیت

دادگاه:

دادگاه انقلاب اصفهان

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

۱۷. سعید یعقوبی 

اتهام: 

محاربه؛ هم‌پرونده امیر نصر آزادانی

دادگاه:

دادگاه انقلاب اصفهان

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۱۸. صالح میرهاشمی

اتهام: 

محاربه؛ هم‌پرونده امیر نصر آزادانی و سعید یعقوبی

دادگاه:

دادگاه انقلاب اصفهان

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

۱۹. سهیل جهانگیری

اتهام: 

محاربه؛ هم‌پرونده امیر نصر آزادانی، سعید یعقوبی و صالح میرهاشمی

دادگاه:

دادگاه انقلاب اصفهان

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۲۰. مجید کاظمی

اتهام: 

محاربه و افساد فی الارض

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

 

۲۱. حسین کاظمی

 

اتهام:

اتهام: 

محاربه و افساد فی الارض

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

 

۲۲. فرامرز صالحی

اتهام:

نامشخص

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

۲۳. جابر میرهاشمی

اتهام:

نامشخص

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

۲۴. مهدی مشایخی

اتهام:

نامشخص

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

۲۵. ابوالفضل بادی‌اله

اتهام:

نامشخص

حکم:

دادخواست صادر شده است

 

۲۶. حشمت‌الله طبرزدی

اتهام: 

در چند پرونده به محاربه متهم شده است

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

پنج نفری که نام آن‌ها در ذیل می‌آید، در رابطه با پرونده مرگ آرمان علی‌وردی، یک عضو سپاه پاسداران، در اکباتان تهران در تاریخ ۴ آبان ۱۴۰۱ بازداشت شده‌اند. طبق عکس‌هایی که قوه قضائیه منتشر کرده است، دست‌کم چهار مرد و یک زن دیگر که هویت آنها مشخص نشده است، در این پرونده وجود دارند. 

۲۷. میلاد آرمون

اتهام:

محاربه. او همچنین متهم است که همراه با چهار نفر دیگر در مرگ یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی در تهران در تاریخ ۴ آبان نقش داشته است. اعترافات اجباری میلاد از صداوسیمای حکومتی جمهوری اسلامی پخش شد.

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

۲۸. نستوه نیکخواه بهرامی

اتهام:

یکی از کسانی که متهم است همراه با چهار نفر دیگر در مرگ یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی در تهران در تاریخ ۴ آبان نقش داشته است.

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

 

 

 

۲۹. مهدی جهانی 

اتهام: 

یکی از کسانی که متهم است همراه با چهار نفر دیگر در مرگ یک بسیجی به نام آرمان علی‌وردی در تهران در تاریخ ۴ آبان نقش داشته است.

حکم:

مشخص نیست / در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۳۰. علیرضا کفایی

اتهام:

بر مبنای گزارش‌های شهروندی، او را با اتهام‌هایی روبه‌رو کرده‌اند که ممکن است حکم اعدام همراه داشته باشند

حکم:

متهم

 

۳۱. اکبر غفاری

اتهام: 

بر مبنای گزارش‌های شهروندی، اکبر برای بازکردن درهای خانه‌اش در محله فلاح تهران و پناه دادن به معترضانی که از حمله سرکوبگران می‌گریختند، بازداشت شد. او زیر شکنجه، اعترافنامه‌ای را امضا کرد که طبق آن قتل یک مامور نیروی انتظامی را گردن می‌گرفت. اکبر سواد خواندن و نوشتن ندارد. بر مبنای این گزارش‌ها، او به محاربه نیز متهم شده است.

اکبر غفاری هم‌اکنون در زندان تهران بزرگ نگهداری می‌شود.

 

 

۳۲ و ۳۳. فرهاد و فرزاد طه‌زاده

اتهام‌ها: 

بر مبنای گزارش‌های شهروندی، این دو برادر با اتهام محاربه و قصاص، به اعدام محکوم شده‌اند. در پی پخش اخبار مربوط به اعدام قریب‌الوقوع آنها، رسانه‌های جمهوری اسلامی خبر را تکذیب کردند و نوشتند که پرونده فرهاد و فرزاد در مرحله بازپرسی قرار دارد.

حکم:

در خطر صدور/اجرای حکم اعدام

 

۳۴. هژار حمیدی

طبق گزارش‌های شهروندی، معترض اهل اشنویه است که به محاربه متهم شده است.

 

۳۵. هیمن شاهی (کاروان شاه‌پروانه)

طبق گزارش‌های شهروندی، معترض اهل اشنویه است. او نیز با اتهام‌هایی روبه‌روست که ممکن است خطر مجازات اعدام را همراه داشته باشند.

 

 

۳۶. شهرام معروف‌مولا

طبق گزارش‌های شهروندی، معترض اهل اشنویه است. او با اتهام‌هایی روبه‌روست که ممکن است خطر مجازات اعدام را همراه داشته باشند.

 

۳۷. رضا اسلام‌دوست

طبق گزارش‌های شهروندی، معترض اهل اشنویه است. او با اتهام‌هایی روبه‌روست که ممکن است خطر مجازات اعدام را همراه داشته باشند.

 

۳۸. ایوب آغلیانی

طبق گزارش‌های شهروندی، معترض اهل اشنویه است. او با اتهام‌هایی روبه‌روست که ممکن است خطر مجازات اعدام را همراه داشته باشند.

 

 

۳۹. امید حسن‌زهی 

 

طبق گزارش‌های شهروندی، یکی از پنج قوم و خویش از روستای چشمه زیارت که با اتهام قتل یک نیروی سپاه به اسم بهزاد براهویی دستگیر شدند. او شاهد دارد که در آن روز بر سر کار خود بود. شکنجه شد تا به قتل اعتراف کند.

 

۴۰. فرشید حسن‌زهی 

طبق گزارش‌های شهروندی، یکی از پنج قوم و خویش از روستای چشمه زیارت که با اتهام قتل یک نیروی سپاه به اسم بهزاد براهویی دستگیر شدند. او شاهد دارد که در آن روز بر سر کار خود بود. شکنجه شد تا به قتل اعتراف کند.

 

 

۴۱. بهزاد حسن‌زهی

طبق گزارش‌های شهروندی، یکی از پنج قوم و خویش از روستای چشمه زیارت که با اتهام قتل یک نیروی سپاه به اسم بهزاد براهویی دستگیر شدند. او شاهد دارد که در آن روز بر سر کار خود بود. شکنجه شد تا به قتل اعتراف کند.

 

 

۴۲. جمشید حسن‌زهی

 

طبق گزارش‌های شهروندی، یکی از پنج قوم و خویش از روستای چشمه زیارت که با اتهام قتل یک نیروی سپاه به اسم بهزاد براهویی دستگیر شدند. او شاهد دارد که در آن روز بر سر کار خود بود. شکنجه شد تا به قتل اعتراف کند.

 

 

 

۴۳. اسماعیل حسن‌زهی

طبق گزارش‌های شهروندی، یکی از پنج قوم و خویش از روستای چشمه زیارت که با اتهام قتل یک نیروی سپاه به اسم بهزاد براهویی دستگیر شدند. او شاهد دارد که در آن روز بر سر کار سوخت‌بری بود. شکنجه شد تا به قتل اعتراف کند.

۴۴. ابراهیم ریگی

اتهام:

طبق گزارش‌های شهروندی، دانشجوی پزشکی است که به وضعیت زخمی‌شدگان در جمعه خونین زاهدان رسیدگی کرده بود و در ۲۱ مهرماه بازداشت شد.

به گزارش عفو بین‌الملل او با اتهام افساد فی‌الارض روبه‌روست، اما وب‌سایت خبری حال‌وش اتهام منتسب به او را محاربه اعلام کرده است.

 

۴۵. علی (ماکان) داوری

اتهام:

بر مبنای گزارش‌های شهروندی، از ۱۸مهرماه در بازداشت موقت در زندان لاهیجان به‌سر‌می‌برد. او با اتهاماتی چون محاربه، افساد فی‌الارض و اجتماع و تبانی روبه‌روست.

تاکنون حکمی برایش صادر نشده، ولی با توجه به اتهامات، احتمال صدور حکم اعدام برای او بسیار زیاد است.

 

۴۶. نظام‌الدین هوت 

 

او یکی از معترضانی است که در چابهار بازداشت شد.

اتهام:

محاربه و افساد فی الارض

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۴۷. منصور هوت

او یکی از معترضانی است که در چابهار بازداشت شد.

اتهام:

محاربه و افساد فی الارض

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۴۸. منصور دهمرده

 

راننده اتوبوس معلول زاهدانی که در مسیر زاهدان به بندر عباس بازداشت شد.

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

متهم

 

 

۴۹. عبدالمالک دوستی

 

بازداشت و شکنجه شد تا اتهام تخریب یک بانک و اموال عمومی را بپذیرد.

اتهام:

محاربه و افساد فی الارض

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

 

۵۰. محمد رخشانی آزاد

پسر بلوچ مبتلا به صرع که یک روز پس از جمعه خونین زاهدان بازداشت شد.

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۵۱. علی رخشانی آزاد

 

برادر محمد که همزمان با او بازداشت شد.

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

۵۲. شعیب میربلوچزهی ریگی (۱۸ ساله)

 

معترض بلوچ.

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

محکوم به اعدام

 

۵۳. امید کاشانی

 

سوختبر بلوچ و دوست نزدیک خدانور لجه‌ای.

اتهام:

دقیق مشخص نشده

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۵۳. حسین کاشانی

 

دوست نزدیک خدانور لجه‌ای؛ یک روز پس از جمعه خونین زاهدان بازداشت شد.

اتهام:

دقیق مشخص نشده

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۵۵. فرهاد نخعی

 

شهروند بلوچ که در تظاهرات علیه تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بازداشت شد.

اتهام:

دقیق مشخص نشده

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۵۶. محمد فولادی

 

شهروند بلوچ که در تظاهرات علیه تجاوز فرمانده نیروی انتظامی چابهار به یک دختر ۱۵ ساله بازداشت شد.

اتهام:

دقیق مشخص نشده

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

۵۷. عادل گرگیج

 

معترض بلوچ

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

سه نفر زیر در ارتباط با مرگ امام جمعه «سجاد شهرکی» بازداشت شده‌اند

 

 

۵۸. محمدرضا نارویی شیرانی

 

گفته می‌شود که او به جای پسرش آرش (که موفق به فرار شد) بازداشت شده است.

اتهام: 

نامشخص

وضعیت:

در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۵۹. اسماعیل شه‌بخش

 

او دوست آرش نارویی شیرانی و روح‌الله کهرازهی بوده و متهم است که به آنان یک شب جای خواب داده است.

اتهام: 

نامشخص

وضعیت:

در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۶۰. روح‌الله کهرازهی

 

هم‌پرونده آرش نارویی شیرانی

اتهام: 

نامشخص

وضعیت:

در خطر صدور حکم اعدام

 

 

۶۱. میثم مبرهن

معترض ترک آذری که شکنجه شد تا به ساخت کوکتل مولوتوف در حالت مستی و تخریب اموال عمومی، از جمله پرچم جمهوری اسلامی در شهر ملکان، آذربایجان شرقی، اعتراف کند.

اتهام:

محاربه

وضعیت:

در خطر صدور حکم اعدام

 

 

 

۶۲. پوریا جواهری

کارگر و معترض بازداشت‌شده در کامیاران، استان کردستان، و وادار شد تا تحت فشار به قتل رضا آذربار، عضو سپاه پاسداران، اعتراف کند.

اتهام: 

محاربه

وضعیت:

نامشخص

 

 

۶۳. مهسا محمدی

 

دانشجوی میکروبیولوژی در سبزوار که به خاطر یک توییت بازداشت شد.

اتهام: 

سب النبی (توهین به پیامبر اسلام)

وضعیت:

نامشخص

 

 

 

۶۴. مژگان کاووسی

 

معلم زبان کردی، نویسنده، محقق و مدافع حقوق بشر.

اتهام: 

افساد فی‌الارض، نشر اکاذیب، تحریک مردم به جنگ و کشتار و همکاری با دولت متخاصم

وضعیت:

متهم

دادگاه:

دادگاه انقلاب ساری، مازندران

 

 

۶۵. بیتا حقانی

 

بلاگر و دانشجو

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

متهم

دادگاه:

دادگاه انقلاب ساری

 

 

 

 

۶۶. رضا رسایی

او در ارتباط با مرگ نادر بیرامی، عضو سپاه پاسداران بازداشت شد. بیرامی در حاشیه مراسمی که یارسانی‌ها برای سید خلیل عالی‌نژاد برگزار کرده بودند و در آن شعار «زن، زندگی، آزادی» سر داده شده بود، کشته شد. نیروهای سرکوب به این تجمع مسالمت‌آمیز با خشونت بسیار حمله کردند و بر خلاف واقعیت، مدعی‌ شدند که این تجمع ربطی به اعتراضات سراسری نداشته است.

نادر تحت شکنجه قرار گرفت تا به اعتراف دروغین قتل تن بدهد. چند متهم دیگر نیز در این پرونده حضور دارند که هنوز هویتشان نامعلوم است.

اتهام: 

محاربه

وضعیت: 

در معرض خطر صدور حکم اعدام

 

۶۷. دانیال قزلجایی (۲۲ ساله)

 

شاعر ترکمن و دانشجوی حقوق

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر صدور حکم اعدام است

 

 

 

 

۶۸. حسن فیروزی

 

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، حکم اعدام برای او صادر شده است

 

 

 

 

۶۹. سجاد ایمان‌نژاد

 

 

اتهام:

محاربه

وضعیت:

طبق گزارش‌های شهروندی، او در خطر حکم اعدام قرار دارد

 

 

 

۷۰. توحید درویش 

 

معترض کرد که برای اعتراف به آتش زدن یک بانک تحت شکنجه قرار گرفت

اتهام:

محاربه

وضعیت:

متهم

 

۷۱. اشکان مروتی

معترض کرد که پس از رویارویی با نیروهای امنیتی و درگیری یک‌نفره با آنان، مورد شلیک گلوله قرار گرفت و بازداشت شد.

اتهام:

محاربه

وضعیت:

متهم

 

۷۲. مجاهد کورکور

بازداشت شد و تحت شکنجه قرار گرفت که به قتل کیان پیرفلک، کودک ۱۰ ساله اقرار کند. کیان با گلوله نیروهای سرکوب در شهر ایذه در تاریخ ۲۶ آبان کشته شد. اعترافات اجباری مجاهد کورکور، شهروند بختیاری، از رسانه‌های جمهوری اسلامی پخش شد.

وضعیت:

در معرض حکم اعدام

 

 

۷۳. پرهام پروری

قهرمان شنا از شهر سقز

اتهام:

محاربه

وضعیت:

در خطر صدور حکم اعدام

 

۷۴. جواد روحی

 

معترض آملی

اتهام: 

محاربه

وضعیت:

متهم

 

سه نفر بعدی در این فهرست در ارتباط با یک بمبگذاری ادعایی در شهر شیراز بازداشت شدند. در این رابطه، اعترافات اجباری چهار مرد و یک زن پخش شد. محمد خیوه و دنا شیبانی آزاد شدند. سه نفری که در ادامه می‌آیند، در خطر اعدام قرار دارند.

 

۷۵. اشراق نجف‌آبادی

ورزشکار و عضو سابق تیم ملی دوچرخه‌سواری کوهستان ایران

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

نامشخص

 

 

 

 

۷۶. حسام موسوی

ورزشکار و مربی سنگ‌نوردی

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

نامشخص

 

 

 

 

۷۷. امیر ارسلان مهدوی

 

ورزشکار و مربی اسنو بوردینگ

اتهام:

افساد فی الارض

وضعیت:

نامشخص

 

 

 

 

۲۳ نفری که نام آنها در ادامه می‌آید، معترضان باغ ملک در استان خوزستان هستند که با اتهام محاربه و افساد فی الارض روبه‌رو شده‌اند. 

 

۷۸. امین امیری

۷۹. میلاد زکوی

۸۰. سعید رایگانی ماج

۸۱. مجید یوسفی هزاروند

۸۲. نیلوفر قهرمانی

۸۳. محمد بخشی

۸۴. سیده شیرین مرعشی

۸۵. مجتبی فرخواجه‌میری

۸۶. مسلم نوروزی نسب

۸۷. ارسلان کردی

۸۸. جمال قاسمیان نسب

۸۹. سیدمحمد طباطبایی

۹۰. الهام صریری‌زاده

۹۱. ساسان زنگنه

۹۲. یوسف آخ‌شیخ

۹۳. مصطفی کردی

۹۴. جمشید قاسمیان سرشت

۹۵. ولی‌الله عادل‌زاده

۹۶. سجاد شفیعی

۹۷. محمدجواد کردی

۹۸. سلمان عیوضی‌نژاد

۹۹. حمزه شفیعی

۱۰۰. محمد نظری

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا