حقوق بشر

بیانیه‌ی تشکل‌های مردمی شهرستان «سقز» درباره‌ٔ قتل حکومتی ژینا امینی

و حوادث خونبار و مملو از آزار و شکنجه‌ی بعد از آن

در واقع آنچه کردند و در حال انجام آن هستند، به دار آویختن حرمت، اخلاق، دین و انسانیت در ملأ عام است که بشریت هیچوقت این جنایت‌ها را فراموش نخواهد کرد.

به نام آفریننده‌ی زن با حق زندگی در سایه‌ی آزادی

مردم حق‌جو و آزادیخواه، همشهریان، کوردستانیان و مردم شریف ایران

رخداد ژینا نقطەی گسست از وضعیت اسفبار گذشتە و عطف بە آینده‌ای امیدبخش برای هر انسانی است که در این جغرافیا پیام آن را بشنود، درک کند و بە عمل در‌آورد.  اندک زمانی قبل از این رخداد، کمتر کسی پیش بینی می‌کرد که وسعت این رخداد این چنین شهرمان، کشور و حتی جهان را درنوردد و نوید بخش چنین حرکتی پویا و پیش رونده باشد. همچنان که فریادِ آزادیِ زن از قیودِ بندگیِ تاریخی آوایی پیشرُو را در گوشمان زمزمه کرد، فریادهای اصیل فروخفته‌ی دیگری نیز زیر سایه‌ی این یگانه‌ی زندگی بخش، از گلوهای خفه شده رها گردید. ستمِ جنسیتی مبنایی شد برای اینکه شهروندانِ به ظاهر گردن‌نهاده به تقدیرِ وضع موجود، با این رخداد هم صدا شوند و امکانات جدیدی را محقق سازند که زورمندان و زورمندمدارانِ بی منطق را حیران نماید. انباشت نابرابری‌ها و انکار هویتی و مذهبی و جنسیتی، در طی بیش از چهار دهه با وقوع رخداد قتل حکومتی دخترمان “ژینا”، باعث باز شدن این زخم کهنه و انفجار صدای خفه‌شده‌ی مردمی شد که سالیان سال به نام حکومت اسلامی، انکار شده بود.

مردمانی از تمام اقشار اعم از دانش‌آموزان، دانشجویان، زنان، مامۆستایان آیینی، معلمان، روزنامه­نگاران، مدافعان حقوق بشر، هنرمندان، پزشکان، بازاریان، صنعتگران، مهندسین، پرستاران، استادکاران، کارگران،  ورزشکاران، کارمندان و بازنشستگان با دلی اندوهگین از غم عزیز از دست رفته‌شان که سیمای معصومش آینه‌ی تمام قد مردمان دیارش می‌باشد با دستان خالی و اندیشه‌‌ای انسانی، در جایی بنام آرامستان آیچی که آخرین ایستگاه و محل وداع رخت بربستگانمان با این دنیا می‌باشد، بانگ ” ژن ژیان ئازادی” را سرمیدهند، و حکومت و جهانیان را به ادای احترام به زن و زندگی و آزادی فرا میخوانند. آنان آنچنان شایسته‌ی تکریم هستند که بزرگترین جوایز نمی‌تواند در برابر بزرگواریشان قطره به دریا باشد. اما در پاسخ به این عظمت و بزرگواری مردم، حکومت تمامی خطوط قرمز نداشته‌اش را برداشت و با خشونتی عریان، به کشتار،مجروح کردن،  کتک زدن، ربودن، زندانی کردن و شکنجه های غیر انسانی کودکان، ختران، جوانان، زنان، مردان و اعدام ولی نعمتان خود نمود. در واقع آنچه کردند و در حال انجام آن هستند، به دار آویختن حرمت، اخلاق، دین و انسانیت در ملأ عام است که بشریت هیچوقت این جنایت‌ها را فراموش نخواهد کرد.

تحمیل شدن این شرایط ما را بر آن داشت تا در دفاع از حقوق ملت و خواسته های برحقشان گرد هم آییم و خطاب به حاکمیت فریاد برآریم که :

١- ما مردم ستمدیده و محروم، اولین اعتراض و انتقاد خود را به وضعیت سخت و طاقت­فرسای معیشتی، بحران اقتصادی، تورم افسار گسیخته، بی­ارزش شدن پول ملی، کاهش بیش از تخمین قدرت خرید، رسیدن نود درصد مردم به زیر خط فقر، فلاکت و مصیبت روزافزون ناشی از مدیریت سوء اقتصادی اعلام می­داریم و بیان می­کنیم که: ما مردم کردستان به طور ویژه و ملت ایران به طور عام، بر اساس تئوری هرم نیازهای مازلو، روانشناس انسان­گرا، هنوز در قاعده هرم مانده­ایم و نتوانسته­ایم نیازهای ابتدایی و اولیه­ی خویش را، که همان نیازهای فیزیولوژی، مادی و حیوانی است، به دست آوریم و آنها را برای خود و دیگر افراد خانواده مهیا سازیم. هر روز خود و فرزندانمان با آرزوی روزی بهتر به سر می­بریم و جز اندوه، حرص و عقده­های زندگی ایدآل، چیز دیگری برای خوردن نداریم، که البته این عقده­های درونی و فقدان زندگی مطلوب، بر اساس نظریه روانکاوانه لکان، ما را در رسیدن به خواسته­هایمان تشجیع می­سازد و روزی نه چندان دور، این حقد، عصبانیت و مطالبه­گری بر شما مسببین این وضع، آوار خواهد شد، که آن زمان، دیگر کار از کار گذشته و غیر قابل جبران می­باشد.

٢- ضمن محکوم کردن و اعلام برائت از این اسلام جعلی که تنها توجیهی برای مفاسد مسئولین حکومت و مباح کننده‌ی خون عموم، جهت بقای اقلیت حاکم شده است، در دفاع از اسلام راستین اعلام می کنیم: نزد خداوند بزرگ، بی حجابی به عنوان مسئلهای روبنایی هرگز از ریشە کن کردن مسائل بنیادین و زیر بنایی دینی همچون فرهنگ سازی شرک، انباز، ترویج خرافات، نهادینە کردن ربا، عادی سازی دزدی و اختلاسهای سرسام آور، چپاول سرمایەهای ملی و بیت المال، سرشتی کردن دروغ و ریا به روشی هدفمند و حرفەای در جامعە برای دستیابی به اهداف خویش مهم تر نبوده است.

چگونه است که به خاطر بیرون بودن چند تار مو، پلیس امنیت اخلاق با پشتوانه نهادهای مختلف ایجاد می گردد، اما در سایر موارد که یک ملت را با چندین نسل بە لبه پر تگاە کشاندە است، خم به ابرو نمی آورند و در برابر آن حساسیت نشان ندادە و برای رسیدگی به آن، سازمان حقیقت یاب را تشکیل نمی دهند و عاملان چنین جنایتهایی را مجازات نمی کنند. البته به جای یافتن راه حل چنین مشکلات و تباهی‌هایی، آنها را به دشمنان موهوم و ساختگی نسبت داده و خود را منزه جلوه می دهند، که چنین عملی، بستری مناسب برای فساد و تباهی در تمام سطوح و ارکان حکومت می شود. جالب این است که در واکنش به تمامی رسوایی هایی که برای هیأت حاکمه پیش می آید ، با جمله مشهور ” آنقدر کشش ندهید ” مجوزی ساده و در عین حال خطرناک، برای غارت و چپاول بیشتر منابع مادی این سرزمین صادر می نمایند.

٣- ضمن حمایت قاطع از بیانیه مامۆستایان سنندج، دهگلان، کامیاران و روستاهای تابعه در اعتراض به اعدام های فلەای جوانان معترض و تاکید بر عدم تطبیق اتهام محاربه بر محکومان به اعدام، نە تنها با جدیت تمام اجرای ستمکارانه‌ی این احکام در مورد تمامی اعدام  شدگان اعتراضات اخیر را شدیدا محکوم می کنیم، بلکە انتساب اتهامات جعلی و بی بنیاد به زندانیان را بر خلاف دین و انسانیت می دانیم و اعلام می داریم: در صورت تکرار این امر فرومایە و وقیح و تعدی بە جان دیگر معترضین، به مسئولین حکومت هشدار می‌دهیم کە:

“‏ بی‌توجّهی و عدم پاسخ مثبت به نصایح و مطالباتِ فرهیختگان و عموم مردم بی گمان هزینه‌ی سنگین سیاسی و معنوی در پی خواهد داشت”.

پس آمران و عاملان این جنایاتی را که بر ما روا داشته‌اید تسلیم ملّت و عدالت کنید تا اعاده‌ی حق صورت پذیرد.

۴- مسئولیت حذف عامدانە و خبیثانه‌ی معترضین و مردم بی گناه حامی ستمدیدگان و فعالان مدنی، با توجیەهای ننگین و رزیلانە و نامگذاری های فریبنده برای تحریف و اغفال اذهان عمومی تحت عناوین:اختلالات مغزی، سقوط از بلندی، خودکشی، ایست قلبی، تصادف، بیماری‌های زمینه‌ای، مشکلات روانی و در کل ریختن خون تک تک شهدایمان بر عهده‌ی نیروهای مسلح امنیتی و رهبرانشان است؛ پس دست از فرافکنی بردارید و بە واقعیت اعتراف کنید و گردن نهید.

۵- خواستاریم که بدون فوت وقت، تمامی زندانیان اعم از کودکان، زنان، دانش آموزان، دانشجویان، جوانان، مامۆستایان، معلمین و دیگر زندانیان را بدون هیچ پیش شرطی آزاد کنید.

۶- خواست و اراده‌ی ملت خصوصا نسل نو را به رسمیت شناخته و بدان گردن نهید و بپذیرید که نسل اکنون و آینده دیگر نمی­توانند که در این چارچوب کوچک و محدود زندگی کنند و از آزادی و عدالت به عنوان دو عامل اصلی و تشکیل دهنده هستی و کرامت انسان، چشمپوشی نمایند و در برابر ظلم و دیکتاتوری خاموش بنشینند و دم فروبندند. شکافی که بین نسل گذشته و فرزندان امروزمان پدید آمده است، نتیجه‌ی عملکردهای اشتباه سیستم رسمی کشور در امر آموزش و  پرورش، رسانه های جمعی شما و مراجع رسمیِ شناختیِ کشور است. نسل نو دیگر نمی تواند با فساد و ریای تولید شده در این فرآیند مهندسی شده سر سازگاری داشته باشد.

٧- ایجاد فضای خفقان، ارعاب و تهدید و تعقیب شهروندانمان را متوقف کنید. نظامی گری، ناامن کردن فضا و رژه رفتن نظامیان در خیابان ها، مصداق چنگ و دندان نشان دادن حکومت زور و بی قانونی است. این رفتارها نه اینکه کمکی به بهبود اوضاع و ایجاد امنیت بالاخص در کوردستان و به طور عام در کشور نمی‌کند بلکه نشان از استیصال و درماندگی حاکمان در ایجاد امنیت ملی است. پس فضای ارعاب و تهدید و خفقان از شهرها و روستاها برداشتە شود. ایست و بازرسی‌های مخوف در ورودی و خروجی شهرهای کوردنشین را برچینید، چرا کە اقدام پساژیناییِ دولتمردان، یادآور حکومت نازیهای آلمان و فاشیستهای ایتالیاست.

٨- از عموم ملت ایران خصوصا خانوادە بازداشت شدەها و مطلعین و همه‌ی هموطنان خواستاریم که: فورا، خبر دستگیر شدن افراد خانواده، خویشاوندان ، و نزدیکانتان  را رسانەای کنید. جهت حمایت عمومی و تلاش برای نجات افراد در معرض اعدام، هرگز تسلیم فریب شیطان صفتانه‌ی  “علنی و رسانەای نکید و گرنە بە ضرر بازداشت شدگان تمام می شود”   نشوید. این عمل برای اغفال خانواده‌ی آسیب دیدگان و ممانعت از رسوایی خود در سطح کشور و بین­الملل طراحی شده است.

دوران سکوت و دم فروبستن ملّت ها در مقابل پایمال شدن حق و حقوقشان به سر آمده است.  ما دهان گشوده‌ایم که تحمیل ظلم و نابرابری رواداشته شده بر ما نارواست. ما خواهان اعاده‌ی حق زایل شده‌ی خویشیم.  جواب حق‌طلبی ما و فرزندانمان باروت و سرب نیست.  به خود آیید و در محضر حقیقت زانو زنید. اعتراض و انتقاد حق هر ملّتی است. ما آزاد زاده شده و خواهان زیستنی آزاد و شرافتمندانه هستیم.

آرمان ما زیستن و ژیان است. زیستنی که سالها از ما ممنوع شده است. ما بودن و حقاینت وجود خود را در زیست_بومی که متعلق به خود ماست فریاد برآورده‌ایم. اعتراض ما برای اثبات وجود خویش در میل به ادامه‌ی حیات است. ما راه زندگی را با خودِ خویشتن ادامه می دهیم، حتی اگر لازم باشد که برای استمرار این آرمان برای یارانمان از زندگی شخصی دست بشوییم. ما برای زیستن می‌میریم نه آنکه برای مردن زندگی کنیم.

تشکل‌های مردمی شهرستان «سقز»

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا