اخبار

پای حکومت “اسلامی”بر گلوی مردم

سازمان حقوق بشر ایران: دستکم ۱۰۰ معترض در معرض اعدام هستند.
سازمان حقوق بشر ایران (مستقر در نروژ) سه‌شنبه ۶ دی در گزارشی تفصیلی، فهرستی از معترضانی را منتشر کرده که در معرض مجازات اعدام یا خطر صدورآن قرار دارند. این فهرست به ۱۰۰ نفر بالغ می‌شود. …


بر اساس  گزارش ۶۳ صفحه‌ای که روز دوشنبه پنجم دی‌ماه در پایگاه خبری هرانا منتشر شد، اجرای حکم اعدام ۸۸ درصد نسبت به سال ۲۰۲۱ افزایش یافته است و صدور این حکم با رشد ۸ درصدی همراه بوده است.

با تایید دیوان عالی جمهوری اسلامی، ماه گذشته دو جوان ۲۳ ساله از میان هزاران معترض بازداشت شده، به پای چوبه دار برده شدند. مورد اعدام مجیدرضا رهنورد در مشهد در ملا عام و در حالی که خانواده خود او از این امر باخبر نبود، انجام شد.

گزارش هرانا نشان می‌دهد که بیش از ۱۸.۵ درصد از اعدام‌های سال ۲۰۲۲ در استان سیستان و بلوچستان بوده و پس از آن، استان البرز با بیش از ۱۶ درصد در ردیف دوم اعدام‌ها قرار گرفته است. همچنین بیشترین موارد اعدام در دو زندان زاهدان و رجایی‌شهر کرج انجام شده است.

این گزارش جامع با استناد به حدود ۱۳ هزار و پانصد گزارش ثبت شده از وضعیت حقوق بشر در ایران منتشر شده است.

گزارش سالانه هرانا علاوه‌بر اعدام‌ها، مرگ و میر ناشی از کاربرد سلاح، نقض حقوق زنان، کودکان، زندانیان، اقلیت‌های دینی و مذهبی، کارگران و اصناف، نقض آزادی اندیشه و بیان و منع حق تحصیل در مراکز عالی و دانشگاهی را نیز بررسی کرده است.

سال جاری میلادی در حالی به پایان خود می‌رسد که سه ماه پایانی آن ایران با موج بزرگ اعتراضات علیه جمهوری اسلامی ایران همراه بود.

در ۱۵ هفته گذشته دست‌کم ۵۰۰ تن از جمله ده‌ها کودک در جریان اعتراضات سراسری با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی و انتظامی و یا ضربات باتوم و دیگر انواع سرکوب کشته شده‌اند.

هرانا می‌گوید که ۳۲۲ زن به خاطر فعالیت در حوزه حقوق زن بازداشت شدند که اوج بگیر و ببندها در میانه تابستان امسال بود.

بیشترین موارد نقض حقوق زندانیان در ماه دسامبر امسال رخ داده است. در این سال، دست‌کم ۲۰ زندانی براثر بیماری جان دادند، ۱۴ زندانی خودکشی کردند و حداقل ۲ زندانی در زندان به دست زندانبانان به قتل رسیدند.

این گزارش همچنین ۲۰۴ مورد انتقال غیرقانونی زندانی به سلول انفرادی، ۱۰۲ مورد اعتصاب غذای زندانیان، ۱۶۶ مورد انتقال اجباری یا تبعید زندانیان و حدود ۵ هزار مورد تهدید و فشار به زندانی و ۷۶۵۲ مورد شکنجه روحی و جسمی زندانیان را ثبت کرده است.

مجموعه فعالان حقوق بشر با بررسی حدود ۱۸ هزار حکم صادره از سوی مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران در سال ۲۰۲۲، تاکید کرده‌ که صدها نفر در حوزه اقلیت‌های قومی و مذهبی محاکمه و محکوم شده‌اند.

اذیت و آزار حکومت علیه بهاییان، مسیحیان، پیروان اهل حق، اهل سنت و دراویش ادامه یافته اما بیشترین نقض حقوق بشر در قبال بهاییان کشور بوده است. گزارش‌های نقض حقوق پیروان دیانت بهایی حدود ۶۵ درصد و مسیحیان حدود ۲۱ درصد از بررسی‌های موارد اثبات شده نقض حقوق اقلیت‌های مذهبی و دینی را به خود اختصاص داده است.

اما محاکمات زیادی نیز در قبال فعالان کارگری، اصناف، حوزه زنان، محیط زیست و دانشجویان صورت گرفته که بیشترین محکومیت‌ها در ماه جاری دسامبر است. در مجموع محکومیت فعالان و شهروندان در سال ۲۰۲۲ به میزان ۳۷ درصد نسبت به سال قبل افزایش داشته است.

گزارش سالانه هرانا به بیش از ۲۱ هزار و پانصد مورد کودک‌آزاری، ۵۴ مورد خودکشی کودکان، ازدواج اجباری آن‌ها و بازماندن‌شان از حق تحصیل اشاره دارد. صدها تن از معترضان بازداشت شده دوره اخیر کودکان بوده‌اند. ده‌ها کشته این اعتراضات نیز کودکان هستند.

بر اساس این گزارش، اعتراضات در زمینه مطالبات صنفی، کارگری و مالی در سال ۲۰۲۲ در تمامی ۳۱ استان ایران در جریان بوده است.

این در حالی است که رژیم” ولایی” در کردستان حضور نظامی خود را چندبرابر کرده‌ و مأموران مدام خودنمایی و قدرت‌نمایی‌ می‌کنند. چراغ‌های برخی خیابان‌ها را خاموش کرده‌اند. در بین راه‌ها پست بازرسی گذاشته‌اند.
به گزارش سایت زمانه، حکومت از حدود یک ماه پیش تاکنون، در ورودی و خروجی همه شهرهای کُردنشین ایست و بازرسی‌هایی به سبک دهه ۶۰ برپا کرده است. هیچ‌کس و هیچ وسیله‌ای از تفتیشِ مأموران حکومتی در امان نیست. به خود اجازه می‌دهند موبایل، کیفِ زنان و دیگر وسائل خصوصی و شخصی افراد را بدون هیچ توجیه و دلیلی بازرسی کنند. با کوچک‌ترین مقاومت در برابر چنین دخالتهایی  رفتارِ آن‌ها خشن‌تر و تُندتر می‌شود. هر بی‌حرمتی‌ای را از جانب خود مجاز می‌شمارند. گاه حتی داخل موتورِ ماشین‌ها را هم می‌گردند. معلوم نیست دنبال چه می‌گردند. می‌گویند به خودشان مربوط است.

طوری رفتار می‌کنند که گویی چندین گروه مسلح و مجهز درون شهرهای کُردنشین برای مقابله با آن‌ها مستقر شده‌اند، درحالی که رفتارِ امنیتی آن‌ها متوجه مردمِ عادی و بی‌سلاح و بی‌دفاع است.
باید همراهی‌‌ها و همیاری‌ها را بیشتر کرد تا بتوان با قدرت در برابر دیکتاتوری حاکم ایستاد و آن را به‌عقب راندن واداشت. برای گسترش مبارزه در راه ایجاد دگرگونی‌هایی بنیادی در زندگی اجتماعی‌اقتصادی ایران و جامهٔ عمل پوشاندن به شعارهای اساسی و عملی نشدهٔ انقلاب ۵۷ که بخشی از آن‌ها در اعتراض‌های سه ماه اخیر از سوی مردم معترض سراسر کشور با صدای بلند اعلام شده‌اند، متحد و هماهنگ و با برنامه‌ای مشترک، باید پی گرفته شود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا