زنان

۵ تا ۱۵ سال زندان برای تبلیغ، آموزش، تشویق، یا تسهیل سقط جنین

لایحه جدید تعزیرات و تشدید مجازات سقط خودخواسته جنین

سیاستی که چهل سال است با وضع قوانین مختلف در مورد بدن زنان، تلاش می‏کند تا حق انتخاب زنان را از پوشش گرفته تا مادر شدن یا نشدن، تحت کنترل بگیرد.

روز گذشته پیش‌نویس لایحه تعزیرات منتشر شد. در فصل یازدهم این لایحه با عنوان «جرایم علیه اشخاص»، در مبحث دوم به مساله سقط جنین و مجازات‌های مرتبط با آن پرداخته شده است. در ماده ۳۱۰ این لایحه مقررشده است که چنانچه زنی جنین خود را در هر مرحله‌ای از بین ببرد، اگر پس از دمیدن روح در جنین باشد به جبس درجه پنج ( دو تا پنج سال) و اگر قبل از دمیدن روح باشد، به یکی از مجازات‌های اجتماعی درجه شش محکوم می‌شود.

در ماده ۳۱۱ این لایحه همچنین آمده است که طبیب، ماما، داروفروش یا دیگر اشخاصی که به عنوان طبابت، مامایی، جراحی یا داروفروشی فعالیت می‌کنند، مبادرت به اسقاط جنین یا وسایل آن را معرفی یا تهیه کنند، علاوه بر ابطال پروانه، به حبس درجه چهار (پنج تا ده سال) و انفصال از خدمات دولتی و عمومی یا محرومیت از فعالیت شغلی و یا حرفه‌ای مربوط محکوم می‌شوند. در تبصره این ماده آمده است که در صورت تکرار جرم، فرد به انفصال دائمی از فعالیت شغلی محکوم شده و مجازات حبس وی یک تا دو درجه تشدید می‏شود.

ماده ۳۱۲ این لایحه نیز بطور خاص گروه‎ها و افرادی را که در راستای حق برخورداری از سقط جنین امن فعالیت می‎کنند، هدف گرفته است. در این ماده گفته شده که اگر سقط جنین به صورت سازمان‌یافته و یا در سطح گسترده واقع شود، می‏تواند مشمول مجازات «افساد فی الارض» قرار گیرد. در بخش دیگری از این ماده آمده است:« شخص یا اشخاصی که با استفاده از فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی، مبادرت به تبلیغ، آموزش، تشویق یا معرفی وسایل یا شیوه ارتکاب سقط جنین نمایند یا آن را تسهیل کنند، به حبس درجه سه یا چهار (بین ۵ تا ۱۵ سال) محکوم می‌شوند.

سخت‎تر شدن شرایط سقط خودخواسته جنین، تعیین مجازات زندان برای مرتکبان و در نظرگرفتن مجازات سنگین حبس و زندان برای گروه‎ها و اشخاصی که تلاش می‎کنند تا با فراهم کردن دسترسی به پزشک امن، امکان سقط جنین ایمن را برای زنان مهیا کنند، ادامه‏ای است بر روند نادیده گرفتن خودمختاری بدنی زنان و حق زنان بر بدنشان. سیاستی که چهل سال است با وضع قوانین مختلف در مورد بدن زنان، تلاش می‏کند تا حق انتخاب زنان را از پوشش گرفته تا مادر شدن یا نشدن، تحت کنترل بگیرد.

همه زنان باید بتوانند آزادانه در مورد باردار شدن یا نشدن تصمیم بگیرند و در صورت عدم تمایل به بچه‏دار شدن، به بارداری‏شان خاتمه دهند. همه زنان حق دارند که برای پایان دادن خودخواسته بارداری‏شان از امکانات بهداشتی و درمانی استاندارد برخوردار باشند و ما در «زاگاه» به تلاش برای حق دسترسی امن به سقط جنین ادامه می‏دهیم./زاگاه

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا