چرخانمقالات

چپ امریکای لاتین: تأمل، هوشیاری و امید

نویسنده: السون کنسپسیون پرز

برگردان: ایرج زارع

درس‌هایی که از این مقاله بیرون کشیده‌ام تنها نمونه‌هایی از نیاز حیاتی به اقدام متحد، شجاعانه و مصمم به نفع خلق‌هایی است که ویرانی‌های یک راست فاسد و یک سیستم نولیبرال را بدون هیچ راه‌حلی برای مشکلات جهان شناخته‌اند.

در شرایط امریکای لاتین، هر یک از حمله‌های راست الیگارشی به دولت‌های مردمی و چپ‌ که با رأی مردم برای رهبری سرنوشت چندین کشور آمده‌اند، باید درس آموزنده‌ای باشد.

کم نیستند پروژه‌های با مزایای اجتماعی که مثله شده‌اند، چه با کودتاهای رسانه‌ای یا پارلمانی و چه ترکیبی از این‌ها و با توسل به به‌ا‌صطلاح «عدالت» و بر اساس دروغ فرمول‌هایی ساخته‌اند تا آن پروژه‌ها را به شکست بکشانند.

یک رهبر واقعی مردمی، مانند لوئیز ایناسیو لولا داسیلوا، در برزیل، قربانی سازش‌های قضایی شد تا او را به مدت ۱۹ ماه، بدون هیچ دلیل اثبات‌شده، با هدف حذف او از زندگی سیاسی برزیل، زندانی کنند.

دیگری، مانند رافائل کورئا از اکوادور، پیش از دستگیری و محاکمه در کشورش، مجبور شد تبعید را انتخاب کند. او یک پروژۀ اجتماعی عظیم را رهبری می‌کرد و پس از افتضاح ناشی از خیانت کسی که عدۀ زیادی را فریب داد و با نام نالایق خود و تداوم فرضی به قدرت رسید، این پروژه امروز ناتمام و تحت محدودیت‌های نولیبرالی قرار گرفته است.

خورخه گلاس، معاون رئیس‌جمهور اکوادور در دورۀ دوم ریاست‌جمهوری رافائل کورئا، از حملۀ مصالحۀ قضایی علیه چپ و ترقی‌خواهی رنج برده و مجبور بوده است چند سال گذشته را بین زندان و آزادی‌های گهگاهی، در میان فرازونشیب‌های یک به‌اصطلاح «عدالت» که بر اساس سازش‌های یک دولت در قدرت اعمال می‌شود، سپری نماید.

در بولیوی، با نقش اساسی سازمان کشورهای امریکایی، از طریق جعل و مغلطه که منجر به کودتا و تحمیل یک دولت غیررسمی، غیرقانونی و فاسد شد، چپ به رهبری اوو مورالس از یک پیروزی قانع‌کننده در انتخابات محروم شد.

در آنجا ژانین آنیز ظهور کرد که علاوه بر سرکوب مردم، مسئول کشته و زخمی شدن ده‌ها غیرنظامی بود و کشور را به یک فاجعۀ اقتصادی و اجتماعی سوق داد که فقط دولت ایالات متحد و سازمان کشورهای امریکایی برای آن کف زدند.

در سال ۲۰۲۲ که در حال پایان یافتن است، منطقۀ امریکای لاتین دارای رهبران مترقی است، برخی از آن‌ها در حال حاضر در قدرت هستند و دیگری که اول ژانویه قدرت را به دست خواهد گرفت، همۀ آن‌ها متعهد به انجام فرآیندهای بزرگ با مزایای اجتماعی هستند و از تهدید دائمی نیروهای راست که با پول و قدرت رسانه‌ها حمایت می‌شوند و از پشتیبانی برخی از نمایندگان قوۀ قضائیه برخوردارند، معاف نیستند.

ساده‌لوحانه است اگر فکر کنیم لولا که در اول ژانویه به‌عنوان رئیس‌جمهور برزیل سوگند یاد خواهد کرد، اجازه خواهد یافت که بدون موانع یک کنگره‌ با نیروهای مخالف و دیگر طرفداران یک شبکۀ سیاسی که میلیون‌ها رأی به نفع ژائیر بولوسونارو دادند که نقش اساسی در اجرای فهرستی غیرعادی از اعمال شرم‌آور علیه مردمش داشت، حکومت کند.

در مورد آرژانتین به رهبری آلبرتو فرناندز، پیامدهای دولت ماکری، غل‌وزنجیرهای وام‌های صندوق بین‌المللی پول و مدیریت کنسرسیوم‌های بزرگ رسانه‌ای و برخی از طرفداران «عدالت» در حال متحد کردن راستگرا‌ترین بخش‌ها هستند و تمام تلاش خود را علیه معاون رئیس‌جمهور این کشور به کار بستند.

آن‌ها ابتدا سعی کردند با یک حمله، جان کریستینا فرناندز د کیرشنر را بگیرند و هنگامی که به این هدف نائل نشدند، راستگراترین بخش‌ها با پشتیبانی انحصار رسانه‌ای و اقدام قاضیان که پاسخ‌گوی الیگارشی هستند، با دروغ نقشه‌ای برای دستگیری و محکوم کردن او به شش سال زندان و محروم کردن او از تصدی مناصب دولتی برای تمام عمر ساختند.

تقریباً همزمان با این نقشۀ وحشتناک که در آرژانتین اجرا شد، در یکی دیگر از کشورهای امریکای جنوبی، پرو، پدرو کاستیو، یک معلم و رهبر اتحادیۀ چپ که با رأی مردم رئیس‌جمهور شد، با حکم سه قاضی که او را به فساد متهم کردند، بدون هیچ مدرکی در این زمینه، از سمت خود خلع شد.

در حال حاضر ده‌ها کشته و زخمی در میان معترضان خواهان آزادی کاستیو و درخواست برای انتخابات ریاست‌جمهوری جدید وجود دارد که از سوی پلیس سرکوب شده‌اند.

این خلاصۀ موجز فقط به منظور هشدار دادن به جنبش‌های مردمی و چپ و رهبران آن‌ها است که در جایی که با رأی مردم قدرت را به دست گرفته‌اند، نمی‌توانند در مقابل فشار نیروهای راست و الیگارشی در حالت دفاعی باقی بمانند.

ما باید هر گونه باوری را که سازمان کشورهای امریکایی می‌تواند نمایندۀ خلق‌های ما باشد، و دبیرکل آن، لوئیس آلماگرو، سخن‌گوی معتبری در جست‌وجوی اجماع در مورد ثبات و توسعۀ کشورهای امریکای لاتین باشد، پشت سر بگذاریم.

نمی‌توان نادیده گرفت که نیروهای راست منطقه‌ای و بین‌المللی منابع زیادی برای خرید همان چیزی از قاضیان فاسد دارند که از سیاستمداران متزلزل.

درس‌هایی که از این مقاله بیرون کشیده‌ام تنها نمونه‌هایی از نیاز حیاتی به اقدام متحد، شجاعانه و مصمم به نفع خلق‌هایی است که ویرانی‌های یک راست فاسد و یک سیستم نولیبرال را بدون هیچ راه‌حلی برای مشکلات جهان شناخته‌اند.

امریکای لاتین در سال ۲۰۲۲

۳۲،۱درصد مردم در فقر زندگی می‌کنند.

بیکاری به ۱۱،۶درصد رسید.

نسبت زنان فارغ‌التحصیل در رشته‌های علوم، فناوری، مهندسی و ریاضیات از ۴۰درصد تجاوز نمی‌کند.

تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۲۳ کاهش رشد اقتصادی عمیق‌تر شود و به نرخ ۱،۳درصد برسد.

منبع: کمیسیون اقتصادی برای امریکای لاتین و کارائیب وابسته به سازمان ملل

نویسنده: السون کنسپسیون پرز (Elson Concepción Pérez)

منبع: گرانما، ارگان حزب کمونیست کوبا

مطلب اختصاصی برای صدای مردم 

استفاده از مطلب با ذکرمنبع بلامانع است

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا