اخبار

مولوی عبدالحمید: اعتقادی به بودن روحانیون در رأس کار ندارم

مولوی عبدالحمید، در خطبه‌های نماز جمعه ۹ دی ۱۴۰۱ امروز اهل تسنن زاهدان، اتهام «تجزیه‌طلبی» به اقوام ایرانی را مردود دانست و خاطرنشان کرد: اگر تجزیه‌طلبی پیدا شود اولین مخالفش ما اقوام بلوچ، کرد، فارس و عرب و ترکمن، ترک، لر، گیلکی و سایر اقوام ایرانی هستیم.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر امام‌جمعه اهل‌سنت زاهدان، مولوی عبدالحمید در ابتدای سخنانش با تأکید بر ضروری‌بودن کسب علم برای زنان، تصریح کرد: «علم همانطور که برای مردان حیاتی و ضروری است، برای زنان هم ضروری است. اشتباه بزرگی است که کسی فکر کند زنان تنها برای پرورش فرزندان و نگهداری خانه آفریده شده‌اند. این‌ها جایگاه زن را پایین آورده‌اند. زنان می‌توانند دانشگاه و حوزه‌ها را نگهداری کنند، می‌توانند نویسنده و دانشمند باشند و به جهانیان علم برسانند. خداوند به زنان استعداد داده است. باید برای زنان زمینه‌ فراهم شود و حقوق و کرامت آنان باید رعایت شود.»

اعتقادی به بودن روحانیون در رأس کار ندارم
مولوی عبدالحمید معتقدم که عالم باید به شغل اصلی خودش برگردد. من اعتقاد به این ندارم که عالم بر رأس کار باشد بلکه معتقدم هرکس تخصصی دارد، در رأس کار باشد. اینجا عالمی خواست برای نمایندگی اقدام کند و ما گفتیم بگذار دانشگاهیان بیایند. فردا اگر آن دانشگاهی بد کند، به او فحش می‌دهند اما حرمت عالم باید در جامعه حفظ شود.»

عملکرد ما باعث شده برخی از زنان روسری بسوزانند
ایشان با انتقاد از به زندان انداختن زنان معترض، گفت: «از اینکه زنان را به زندان می‌اندازند، من تعجب می‌کنم. اگر کار در دست من بود، از این زنان یکی را در زندان نمی‌گذاشتم؛ مگر اینکه زنی جنایتی بکند که قابل بخشش نباشد نه اینکه زنی اعتراض کرده و روسری سوزانده است. ما زنان را وادار کرده‌ایم روسری بسوزانند. برخورد مأموران گشت ارشاد با زنان مناسب نبوده است که آن‌ها را هل می‌دادند و در ماشین می‌انداختند.»

چقدر بچه کشته شده است؟ 
«اگر دست من قدرتی می‌بود، یک زندانی سیاسی را در زندان نمی‌گذاشتم. اما ما می‌شنویم که کودکان ده، دوازده ساله در زندان هستند. این کودکان را نصیحت کنید، آنان را زندان نکنید. گاهی برای بچه‌ها احکامی سنگین صادر می‌شود. درحالی‌که کودکان اگر جنایتی هم بکنند و حتی کسی را بکشند هم قتل عمد محسوب نمی‌شود و خطا به‌شمار می‌رود. اینکه بچه را نگه می‌دارند تا بالغ شود و بعد اعدام کنند اشتباه است. فعل در زمان وقوع اعتبار دارد. بچه‌ها باید مورد ترحم واقع شوند. چقدر بچه کشته شده است؟ این بسیار دردآور است. در همین روزها بچه‌ای در بستک در اثر بی‌احتیاطی مأموران کشته شده است و این‌ها دردآور است.»

قانون جمهوری اسلامی ضعف‌های بزرگی دارد، اما به همین قانون ضعیف هم عمل نمی‌شود
«قانون جمهوری اسلامی ضعف‌های بسیار کلانی دارد که من اینجا آن‌ها را نمی‌گویم اما به همین قانون ضعیف هم عمل نشده و عملکرد سلیقه‌ای باعث این مشکلات برای کشور شده است. توصیه من به مسئولان آن است که جلوی حرف مردم را نگیرید. گاهی عده‌ای پیش ما می‌آیند و حرف‌‌های تندی می‌زنند. من می‌گویم بگذارید حرفشان را بزنند.

اگر تجزیه‌طلبی پیدا شود، اولین مخالفش ما هستیم
«بعضی‌ها گفته‌اند که این‌ها تجزیه‌طلب هستند که این حرف‌ها را می‌زنند. ما مخالف سرسخت تجزیه هستیم. اگر تجزیه‌طلبی پیدا شود اولین مخالفش ما اقوام بلوچ، کرد، فارس و عرب و ترکمن، ترک، لر، گیلکی و سایر اقوام ایرانی هستیم. ما همه برادریم و همۀ ایرانی‌ها یکی هستند. ما باید حقوق بشر را رعایت کنیم. ما به انسانیت فکر می‌کنیم.»

ما می‌گوییم بهایی‌ها حقوق انسانی و حقوق شهروندی دارد و اگر کسی خدا را هم قبول نداشته باشد، حقوق انسانی دارد. اینکه در گذشته یکی از اسلام برگشته و به راه دیگری رفته یا ختم نبوت را انکار کرده، آن گذشته است و نسل جدیدی آمده که نمی‌توان آن‌ها را مرتد دانست.

* گفتنی اینکه، پس از سخنرانی مولوی عبدالحمید و اقامه نماز جمعه در مسجد مکی زاهدان، مردم این شهر مانند هفته‌های گذشته در خیابان‌های اطراف تجمع‌های اعتراضی برگزار کردند. معترضان با راهپیمایی در اطراف مسجد مکی، بار دیگر حمایتشان از مولوی عبدالحمید را اعلام کردند و  شعارهای اعتراضی سر‌ دادند. معترضان پارچه‌نوشته‌ای همراه داشتند که روی آن نوشته شده بود: «در ایران ما، پرسیدن از عدالت مثل سرب داغ است!»

فشرده گزارش بهارنیوز

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا