حقوق بشر

اعتراضات سراسری؛ گزارشی از وضعیت ۳ شهروند در شهرهای مختلف

محمد سلطانی و فرهاد زارعی دو تن از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری در شهرهای مشهد و تهران، علیرغم گذشت ده ها روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی بسر میبرند. همچنین طی روزهای اخیر، ساناز جهان تیغ شهروند ساکن قائمشهر، برای دومین بار در رابطه با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به زندان قائمشهر منتقل شد.

خبرگزاری هرانا – یک منبع نزدیک به خانواده این شهروند با بیان اینکه “آقای سلطانی در تاریخ ۱۲ آذرماه، توسط نیروهای وزارت اطلاعات در منزل شخصی خود در مشهد بازداشت شده است،” به هرانا گفت: “محمد سلطانی پس از سه هفته بازداشت و بازجویی تحت نظر وزارت اطلاعات، به زندان وکیل آباد مشهد منتقل شده بود. با این حال وی طی روزهای گذشته به دلایل نامعلومی مجددا از زندان وکیل آباد خارج شده است. این در حالیست که پس از پیگیری های بسیار خانواده، مسئولان به آن ها وعده آزادی با تامین وثیقه را داده بودند.”

این منبع مطلع در ادامه افزود: “خانواده و نزدیکان آقای سلطانی به شدت نگران وضعیت وی هستند و بیم آن را دارند که او را مجدد تحت فشار و بازجویی قرار داده و برای اخذ اعترافات اجباری و پرونده سازی از زندان خارج کرده باشند.”

محمد سلطانی، ۲۷ ساله و ساکن مشهد است. او پیش از بازداشت در رستورانی در مشهد کار میکرد.

از سوی دیگر، فرهاد زارعی، متولد ۱۳۷۸ و شهروند ساکن تهران علیرغم گذشت ۷۶ روز از زمان دستگیری، کماکان در بازداشت و بلاتکلیفی در زندان تهران بزرگ بسر میبرد.

یک منبع مطلع در تشریح نحوه بازداشت و آخرین وضعیت آقای زارعی به هرانا گفت: “فرهاد زارعی در روز شنبه ۲۳ مهرماه، توسط نیروهای امنیتی در خیابان طالقانی تهران بازداشت و به زندان تهران بزرگ منتقل شد. همچنین دادگاه رسیدگی به اتهامات او پس از ۶۳ روز از زمان بازداشت در دادگاه انقلاب برگزار شد.”

به گفته این منبع مطلع، علیرغم برگزاری دادگاه رسیدگی به اتهامات آقای زارعی و پیگیری های مکرر خانواده این شهروند از مراجع قضایی، تاکنون در رابطه با صدور حکم فرزندشان پاسخ شفافی دریافت نکرده اند.

افزون براین، طی روزهای اخیر، ساناز جهان تیغ، شهروند اهل قائمشهر برای دومین بار در رابطه با اعتراضات سراسری توسط نیروهای امنیتی در این شهر بازداشت و به زندان قائم شهر منتقل شد.

خانم جهان تیغ پیشتر در تاریخ در ۳۰ شهریورماه امسال در شهر قائمشهر بازداشت و به زندان قائمشهر منتقل شد. وی نهایتا در تاریخ ۱۱ آبان ماه، از زندان این شهر با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود.

تا لحظه تنظیم این گزارش از دلایل بازداشت و اتهامات مطروحه علیه این شهروندان اطلاعی در دست نیست.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا