اخبار

سرکوب شدید در جوانرود، نگرانی سرداران سپاه از خیزش مردمی

بالگردهای نظامی بر فراز شهرهای کردنشین سنندج و پیرانشهر به گشت‌زنی پرداختند. بر اثر تیراندازی ماموران حکومت در جوانرود یک نفر کشته و ده‌ها تن زخمی شدند. دومین سردار سپاه از “تنها گذاشته شدن” خامنه‌ای و انقلاب گله کرد.

اذعان دومین سردار سپاه به سکوت “خواص”

براساس گزارش‌های منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی، ماموران حکومت در روز شنبه دهم دی‌ماه (۳۱ دسامبر) در مراسم چهلم هفت تن از کشته‌شدگان جوانرود به روی سوگواران معترض آتش‌ گشود‌ند.

بالگردهای نظامی حکومت برای جلوگیری از کشیده‌‍شدن اعتراضات به سایر شهرهای کرد‌نشین ایران بر فراز آسمان‌ شهرهای سنندج، سردشت و پیرانشهر به گشت‌زنی پرداختند.

هه‌نگاو سازمان حقوق بشری خواستار مداخله شورای امنیت سازمان ملل متحد برای “توقف کشتار مردم” شده است. این سازمان همچنین گفته است: «سازوکار تحقیق شورای حقوق بشر نشان می‌دهد که کمیته حقیقت‌یاب قادر به توقف قتل‌عام مردم نمی‌باشد.»

اذعان دومین سردار سپاه به تنها ماندن خامنه‌ای و انقلاب

سردار غلامحسین غیب‌پرور، جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه زمینی امام علی در سومین سالگرد کشته‌شدن قاسم سلیمانی از سکوت برخی “خواص” گله کرد و گفت “موضوع کشف حجاب نیست، دهن‌کجی به همه مسلک پیامبر است”.

جانشین فرمانده کل سپاه در قرارگاه زمینی امام علی معترضان خیزش مردمی را “تعدادی افراد معلوم‌الحال که دنبال به آشوب کشیدن کشور بودند”، توصیف کرد. او همچنین تاکید کرد که نباید در چنین شرایطی دچار تردید شد.

این سردار سپاه با برشمردن اعتراضات پیشین در ایران گفت که  “امسال هم می‌خواستند به بهانه مرگ یک خانم کشور را به آتش بکشند”.

او در سخنان خود به کشته شدن بیش از ۵۰۰ معترض و از جمله بیش از ۶۰ کودک هیچ اشاره‌ای نکرد و درباره بازداشت ۲۰ هزار نفر معترض نیز سخنی بر زبان نیاورد.

نگرانی سرداران سپاه از خیزش مردمی

به گزارش دویچه وله، نگرانی در میان سرداران سپاه از خیزش مردمی افزایش یافته است. در برخی استان‌ها از جمله تهران و سیستان و بلوچستان سرداران سپاه پست‌های استانداری را به دست گرفتند.

“تنها گذاشته‌شدن خامنه‌ای برای نخستین‌بار نیست که از طرف سرداران سپاه اذعان می‌شود.

پیش از این حمید اباذری، مشاور فرمانده کل سپاه پاسداران نیز در یک سخنرانی که از شبکه استانی صداوسیما مازندران پخش شد از جمله در گلایه از عدم همراهی روحانیان و فرماندهان بلندپایه سپاه با رفتار حاکمیت نسبت به معترضان گفت: «آقاجان تو این ‌قدر القاب پشت سرت هست، کلی بیتت برو و بیا دارد پس چرا حرفی نمی‌زنی؟»

سردار غلامحسین غیب‌پرور در سخنرانی خود از آلمان هم انتقاد کرد و گفت “نقش پلیس بد را آلمانی‌ها داشتند”.

ادامه اعتراضات در بازار بزرگ تهران

در ویویوهایی که در روز یکشنبه ۱۰ دی در شبکه های اجتماعی منتشر شده معترضان در بازار تهران شعار “فقر فساد گرونی، میریم تا سرنگونی ” سر دادند.

معترضین در بازار بزرگ تهران در پی ‌یک فراخوان عمومی تجمع کردند و شعار‌های ضد حکومتی سر دادند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا