حقوق بشر

جانباختن ١٢١ شهروند کُرد در جریان خیزش سراسری

براساس اطلاعات و تحقیقات انجام گرفته از سوی کُردپا، از زمان شروع خیزش سراسری علیه جمهوری اسلامی به ‌دنبال قتل حکومتی ژینا-مهسا امینی در جریان اعتراضات مردمی در ١٠۶ روز گذشته در کردستان ١٢١ تن توسط سرکوبگران جمهوری اسلامی جان خود را از دست داده‌اند.

این آمار تا مورخه یازدهم دی‌ماە از سوی کُردپا گردآوری و تایید شده‌ است. البته چند مورد دیگر از اطلاعات مربوط به جانباختگان به‌ دست کُردپا رسیده که درحال تحقیقات بیشتر برای تایید آنهاست.

براساس این گزارش؛

١٢١ تن از شهروندان کردستان طی ١٠۶ روز جانباخته‌اند.

۱۲ تن از آنان زیر ۱۸سال سن دارند.

۵ تن از جانباختگان زن هستند.

از میان نسرین قادری، سارینا ساعدی، حمید گلی، امید حسینی، سامان رحمانی و علیرضا کریمی با ضربات باتوم سرکوبگران جان باختند.

رامین فاتحی، اسماعیل دزوار، امید حسینی، هیمن آمان، شادمان احمدی، محمد حاجی رسول‌پور و شهریار عادلی بعد از بازداشت در مکانی نامعلوم زیر شکنجه به قتل رسیدند و محمد لطف‌الهی و نسرین قادری در جریان بازداشت کشته شدند.

اعم شهروندان با گلوله جنگی به قتل رسیدند و کومار درویشی، مومن زندکریمی و ریباز صالحی‌وند نیز مشخصا با گلوله ساچمه‌ای جانباختند.

روز ۳۰ شهریور با ۱۴ جانباخته و روزهای ۴ و ۵ آبان با ۱۲ جانباخته و ۲۴ تا ۳۰ آبان با ۴۴ از جمله روزهای بوده که بیشتر قتل حکومتی را داشته است.

تفکیک آمار جانباختگان براساس استان‌ها؛

کردستان؛ ۴۰ (سنندج ۱۹، دیواندره ۵، دهگلان ۳، سقز ۵، کامیاران ۳، مریوان ۲، بانه ۳)

ارومیه؛ ۴٩ (ارومیه ۴، پیرانشهر ۷، اشنویه ۴، بوکان ۱٨، مهاباد ۱۴، سردشت ١، تکاب ۱)

کرمانشاه؛ ۲٩ (جوانرود ٨، کرمانشاه ۶، قصرشیرین ۳، اسلام‌آباد غرب ۳، ثلاث باباجانی ۱، گیلانغرب ۱، سرپل‌ذهاب ۱، کنگاور ۲، صحنه ۱و ۳ شهروند اهل سنقر در کرج، قرچک و قزوین جانباختند)

ایلام؛ ۱ تن

خراسان رضوی (قوچان ۱)

یک شهروند اهل کردستان عراق نیز در جریان خاکسپاری یکی از جانباختگان بانه به ‌دست سرکوبگران حکومتی جان باخت.

اسامی جانباختگان؛

۲۸شهریورماه- محسن محمدی، فرزند خلیفه مسعود در جریان تجمعات اعتراضی شهر دیواندره به‌دلیل شدت جراحات در یکی از بیمارستان‌های سنندج جان باخت. پیکر او ساعت سه بامداد ۲۹ شهریورماه بدون برگزاری مراسم به‌دلیل ممانعت نهادهای امنیتی به خاک سپرده شد.

۲۸شهریورماه- رضا لطفی در جریان اعتراضات دهگلان به ضرب گلوله کشته شد.

۲۸شهریورماه- فریدون محمودی، اهل سقز در جریان اعتراضات سقز جان باخت. او شبانه و بدون برگزاری مراسم  به‌دلیل ممانعت نهادهای امنیتی به خاک سپرده شد.

۲۹شهریورماه- فرجاد درویشی، ۲۳ساله و فرزند یونس، اهل بالو ارومیه در جریان تجمعات اعتراضی در شهرک ولیعصر ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۲۹شهریورماه- زکریا خیال نوجوان ۱۶ساله اهل پیرانشهر در جریان تجمعات اعتراضی در پیرانشهر در نتیجه شلیک گلوله جان باخت.

۲۹شهریورماه- مینو مجیدی، اهل قصرشیرین در جریان تجمعات اعتراضی کرمانشاه با شلیک مستقیم جانباخت.

۲۹شهریورماه- رضا شهپرنیا، ٢٣ ساله فرزند مرتضی در تجمعات اعتراضی کرمانشاه در خیابان “خرم” با اصابت یک گلوله جنگی به قلبش و ۲۰۰ گلوله ساچمه‌ای به بدنش جان باخت.

۳۰ شهریور- فواد قدیمی، فرزند عبدالله در جریان تجمعات اعتراضی شهر دیواندره به‌شدت زخمی و بعد از سه روز، ۳۰ شهریورماه در  بیمارستان کوثر سنندج و در بخش مراقبت‌های ویژه جان باخت.

۳۰شهریور- دانش رهنما، ٢۵ سالە، اهل روستای بالو در جریان اعتراضات ارومیه با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۳۰شهریور- امین معرفت، نوجوان ۱۶ساله اهل اشنویه در جریان اعتراضات اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جانباخت.

۳۰شهریور- صدرالدین لیتانی، ۲۷ساله، فرزند قادر در جریان تجمعات اعتراضی شهر اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- میلان حقیقی، ۲۱ ساله، فرزند سلیم در جریان تجمعات اعتراضی شهر اشنویه با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- عبدالله محمودپور، ١۶ سالە، اهل روستای بالو از توابع ارومیه در اعتراضات این شهر با شلیک گلوله کشته شد.

۳۰شهریور- محسن قیصری اهل ایلام در جریان تجمعات اعتراضی به قتل حکومتی ژینا امینی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. این جوان بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سر و سینه جان خود را از دست داد.

۳۰شهریور- امیرعلی فولادی در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت. کُردپا چهارم مهرماه مطلع شد برای تحویل جنازه امیرعلی فولادی از خانواده‌اش درخواست پول شده است.

۳۰شهریور- سعید محمدی، ۲۱ ساله در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت.

۳۰شهریور- ایمان محمدی در جریان اعتراضات اسلام‌آبادغرب (شاباد) با شلیک گلوله جان باخت.

۳۰شهریورماه- امیرحسین بساطی، دانش‌آموز، ۱۵ ساله در جریان تجمعات اعتراضی کرمانشاه جان باخت.

۳۰شهریورماه- محمد زارعی اهل شهرستان سنقر از توابع کرمانشاه در جریان تجمعات اعتراضی منطقه «باقرآباد» شهرستان قرچک در نتیجه شلیک نیروهای امنیتی زخمی و در راه بیمارستان جان باخت. خبر جانباختن او بعد از دو هفته منتشر شد.

۳۰شهریورماه- علیرضا فتحی، ۲۲ساله، اهل شهرستان سنقر از توابع کرمانشاه در جریان اعتراضات مردمی در شهرک صنعتی الوند در استان قزوین بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جانباخت و جسد وی پس از اخذ تعهد کتبی به خانواده‌اش تحویل و در شهرستان الوند به خاک سپرده شد.

۳۰شهریورماه- روزبه خادمیان، ۳۲ساله اهل سنقر ساکن کرج در فردیس کرج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات جان خود را از دست داد و جسد وی در بهشت سکینه کرج به خاک سپرده شد. روزبه خادمیان مغازه موبایل فروشی داشت و در جریان اعتراضات ۵ گلوله به بدن وی اصابت کرده بود.

۳۰شهریورماه- علی مظفری والیبالیست تیم سایپا و شهروند کُرد اهل قوچان در جریان اعتراضات این شهر به ضرب گلوله توسط مأموران سرکوبگر کشته شد.

۳۰ شهریورماه- عرفان خزائی ٣٠ ساله فرزند حاتم اهل شهر کنگاور از توابع کرمانشاه روز سی‌ام شهریورماه در جریان خیزش سراسری در شهریار تهران بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. پیکر این شهروند در آرامستان “امام‌زاده قاسم” در منطقه وحیدیه شهریار به خاک سپرده شد. روز دوشنبه نهم آبان‌ماه، مراسم چهلم عرفان خزائی با حضور گسترده مردم برگزار و معترضان شعارهای اعتراضی را علیه حکومت ایران سردادند.

۴مهرماه- عبدالسلام قادر گلوان، فرزند نادر که در تجمعات ۳۰شهریورماه اشنویه به‌شدت زخمی شده بود در یکی از بیمارستان‌های ارومیه به‌دلیل شدت جراحات جان باخت.

۶مهرماه- صمد برگی‌نیا، فرزند محمد و اهل پیرانشهر که در جریان تجمعات اعتراضی روز ۲۹شهریورماه در پیرانشهر به شدت زخمی و به بیمارستان «خمینی» ارومیه منتقل شده بود، درنتیجه شدت جراحات در این بیمارستان جان باخت.

۹مهرماه- مختار احمدی، در جریان تجمعات اعتراضی مریوان با شلیک گلوله کشته شد و پیکرش شبانه بدون حضور مردم به خاک سپرده شد.

۱۳مهرماه- نیما شفق‌دوست، ۱۶ساله، فرزند بهروز، اهل «زیندشت» از توابع سلماس و ساکن محله «کشتارگاه» ارومیه در جریان تجمعات اعتراضی براثر شلیک گلوله به‌شدت زخمی و در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جان باخت. خانواده ابتدا او را در زیرزمین خانه مداوا کرده و به‌دنبال وخیم‌شدن وضعیتش او را به بیمارستان منتقل کرده بودند.

۱۶مهرماه- یحیی رحیمی، فرزند احمد، اهل محله «ننله» در یکی از خیابان‌های سنندج در خودروی خود با شلیک مستقیم از فاصله نزدیک جان باخت. ویدیوی لحظه جانباختن او در شبکه‌ها اجتماعی وایرال شده است.

۱۶مهرماه- محمد امینی، فرزند گل‌محمد و اهل محله «تقتقان» سنندج در جریان تجمعات با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۱۶مهرماه- داریوش علیزاده در جریان تجمعات اعتراضی مردم سنندج با شلیک مستقیم گلوله جان باخت.

۱۶مهرماه- پیمان منبری، ۲۹ساله، فرزند ایوب، اهل روستای «نییه‌ر» و ساکن سنندج با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی در جریان تجمعات اعتراضی جان باخت. پیکر او بامداد دوشنبه ۱۷مهرماه با حضور خانواده و نیروهای امنیتی در در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد.

۱۸مهرماه- آرین مریدی فرزند حسین و آمنه که در تجمعات اعتراضی شهر ثلاث باباجانی بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده بود،  بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

۱۸مهرماه- اسماعیل دزوار، اهل سقز، بعد از آنکه ۶ مهرماه در جریان تجمعات اعتراضی بازداشت شد، ۱۷مهرماه به بیمارستان منتقل و روز ۱۸مهرماه جان باخت، نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تهدید کردند که علت مرگ فرزندشان را “سانحه رانندگی” اعلام کنند.

۲۰مهرماه- عزیز مرادی، در جریان اعتراضات مردمی در محله “نایسر” سنندج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه- آرمین صیادی در جریان اعتراضات مردمی در محله “دره‌‌دریژ” کرمانشاه براثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه- سینا نادری در جریان اعتراضات مردمی در محله “دره‌دریژ” کرمانشاه براثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۲۰مهرماه-  کمال فقهی، فرزند محمد، اهل بوکان در جریان تجمعات اعتراضی بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. نیروهای امنیتی این شهروند را در پشت بام منزلش در حین برگزاری تجمعات اعتراضی در منطقه “حسار” بوکان مورد شلیک مستقیم قرار دادند. او براثر اصابت گلوله به ناحیه سر به شدت زخمی و به دلیل شدت جراحات وارده در بیمارستان “قلی‌پور” بوکان جان خود را از دست داد. کمال فقهی، کارمند نیروگاه حرارتی بناب بوده است.

۲۰مهرماه- سید محمدحسینی، اهل سقز، در جریان اعتراضات مردمی و هنگامی که به شلیک نیروهای امنیتی به سمت مردم اعتراض می‌کند با سرعت بالا توسط ماشین این ماموران دو بار زیر گرفته می‌شود و جان خود را از دست می‌دهند. از خانواده وی تعهد گرفته شده که بگویند درنتیجه تصادف کشته شده است.

۲۷مهرماه- سید علیرضا حسینی، ٢٣ سالە، فرزند سید مراد اهل کرمانشاه در پی شلیک مستقیم نیروهای یگان ویژه در تهران جان باخت. یکی از نزدیکان این شهروند در این‌باره به کُردپا گفت: نیروهای یگان ویژه برای بازداشت کارگران به ظن حضور آنان در اعتراضات به محل سکونتشان که در حال استراحت بودند، یورش بردند و سید علیرضا که قصد فرار داشته از پشت سر مورد اصابت گلوله این نیروها قرار گرفته است. سید علیرضا حسینی با اصابت مستقیم گلوله جنگی جان باخته و مابقی کارگران که در رستورانی کار می‌کردند، بازداشت شده‌اند. پیکر این جوان در روستای “سامله” از توابع کرمانشاه به خاک سپرده شده است.

۲۹مهرماه- رامین فاتحی اهل سنندج زیر شکنجه در یکی از بازداشتگاه‌ها جان باخت. نیروهای امنیتی علت مرگ او به خانواده‌اش را خودکشی اعلام کردند و او را مخفیانه در بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده و به خانواده اعلام کرده‌اند اجازه برگزاری مراسم ختم برای او را ندارند.

۳۰مهرماه- رامین کرمی، فرزند پرویز، ٣١ سالە اهل شهرستان سرپل ذهاب ساکن کرمانشاه که روز چهارشنبه بیستم مهرماه در اعتراضات سراسری در کرمانشاه بر اثر شلیک نیروهای امنیتی زخمی شده بود، جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، خبر جان باختن این شهروند روز پنج‌شنبه بیست و هشتم مهرماه پس از ٨ روز از سوی نیروهای امنیتی به خانواده وی اعلام شده است. پیکر این شهروند معترض با حضور نیروهای امنیتی و خانواده‌اش در آرامستان «کل داوود» سرپل‌ذهاب به خاک سپرده شد. نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تهدید کردند که از مصاحبه با رسانه‌ها خودداری کنند.

۴ آبان‌ماه- محمد لطف‌الهی، فرزند باقر اهل سنندج که در جریان اعتراضات محله نایسر سنندج بر اثر شلیک نیروهای امنیتی زخمی و سپس بازداشت شد و درحین بازداشت در خودروی ون به شدت مورد ضرب و شتم نیروهای امنیتی قرار گرفته بود درنتیجه شکنجه جان خود را از دست داد. به‌گفته یک منبع مطلع، آثار کبودی و ضرب و شتم به وضوح بر بدن وی مشهود بوده است.

۴ آبان‌ماه- محمد شریعتی، اهل سنندج در جریان تجمعات اعتراضی در کمربندی ۲۵ سنندج با شلیک گلوله جنگی نیروهای امنیتی جان باخت.

۴ آبان‌ماه- افشین آشام، ۲٨ ساله اهل روستای “سرخک سنجابی” و ساکن محله “پالی آباد” قصرشیرین در جریان اعتراضات از ناحیه سینه و شکم مورد اصابت گلوله نیروهای امنیتی قرار گرفت و جان خود را از دست داد. منابع مطلع کُردپا در شهرستان قصرشیرین از درخواست ۲۵۰ میلیون تومان برای تحویل جنازەی افشین آشام، از سوی نهادهای امنیتی خبر دادند.

۴ آبان‌ماه- اسماعیل مولودی ٣۵ ساله، فرزند عبدالقادر، اهل مهاباد در جریان اعتراضات سراسری بر اثر شلیک نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد.

۴ آبان‌ماه- کیوان درویشی، متولد ۱۳۵۹، در “کمربندی ۲۵” سنندج، بر اثر اصابت گلوله ساچمه ای به نقاط حیاتی بدن، جان خود را از دست داد. این در حالیست که به گفته یک منبع مطلع نزدیک به خانواده وی، در برگه پزشکی قانونی آقای درویشی، علت فوت این معترض جانباخته “ایست قلبی” عنوان شده است.

۵ آبان‌ماه- سارینا ساعدی، ۱۶ ساله و فرزند هاشم، در جریان تجمعات اعتراضی چهارم آبان‌ماه براثر ضرب‌وشتم نیروهای سرکوبگر و واردکردن ضربات باتوم به سر دچار خونریزی مغزی شد و پس از یک روز بستری شدن در بیمارستان جان باخت. پیکر او با حضور نیروهای امنیتی و خانواده‌اش در قبرستان بهشت محمدی سنندج به خاک سپرده شد. ماموران امنیتی خانواده‌اش را تهدید کرده‌اندو از آنها تعهد گرفته‌اند که علت مرگ او را خودکشی اعلام کنند و از گفتگو با رسانه‌ها خودداری کنند.

۵ آبان‌ماه- فرشته احمدی، ۳۲ ساله، اهل سردشت و ساکن مهاباد، جلوی درب منزل با گلوله جنگی نیروهای امنیتی به قتل رسید. او دارای یک پسر ۳ساله و دختر ۶ساله است. پیکر او شبانه و مخفیانه در روستای «حمزه‌آباد» مهاباد به خاک سپرده شد.

۵ آبان‌ماه- مطلب سعیدپیرو ، اهل بانه در جریان تجمعات اعتراضی شهر بانه با شلیک گلوله مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. جسد او به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل و تا روزها به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۵ آبان‌ماه- فریدون فرجی، ۲۸ساله، اهل سقز در جریان تجمعات اعتراضی شهر بانه با شلیک گلوله مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. جسد او به بیمارستان صلاح‌الدین ایوبی بانه منتقل و تا روزها به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۵ آبان‌ماه- کبری شیخه، ۵٩ ساله اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. گلوله جنگی به گلوله وی برخورد کرده بود.

۵ آبان‌ماه- شاهو خضری، اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت.

۵ آبان‌ماه- زانیار ابوبکری، ٢٢ سالە اهل مهاباد، در جریان اعترضات گسترده بعد از مراسم خاکسپاری اسماعیل مولودی یکی از کشته‌شدگان اعتراضات مردمی مهاباد با شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جان باخت. پزشکی قانونی علت مرگ زانیار را پارگی سیاهرگ بر اثر اصابت گلوله جنگی عنوان کرده است.

۵ آبان‌ماه- حمید گلی ۴۶ ساله فرزند محمد اهل سنندج در جریان اعتراضات در تهران بر اثر ضربات متعدد باتوم توسط نیروهای سرکوبگر در بیمارستان تجریش جان خود را از دست داد. براساس برگه پزشکی قانونی که برای کُردپا ارسال شده، پزشکی قانونی علت مرگ آقای گلی را “صدمات مغزی (خونریزی مغزی و شکستگی جمجمه) بر اثر اصابت جسم سخت” عنوان کرده و تاریخ فوت وی را پنجم آبان‌ماه ١۴٠١ اعلام کرده است.

۶ آبان‌ماه- مسعود احمدزاده، اهل مهاباد که در جریان اعتراضات پنجم آبان‌ماه بر اثر شلیک نیروهای امنیتی به شدت زخمی شده بود، امروز جمعه ششم آبان‌ماه به دلیل شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد.

۶ آبان‌ماه- داستان رسول، شهروند اهل کردستان عراق که برای شرکت در مراسم خاکسپاری مطلب سعیدپیرو از جانباختگان اعتراضات پنجم آبان‌ماه در بانه به روستای چومان رفته بود، بر اثر شلیک نیروهای سپاه پاسداران جان خود را از دست داد.

۸ آبان‌ماه- کومار درافتاده، ١۶ ساله، فرزند حسن، براثر شلیک نیروهای امنیتی در جریان اعتراضات در یکی از خیابان‌های پیرانشهر جان خود را از دست داد. پیکر این نوجوان به بیمارستان پیرانشهر منتقل و سپس به خانواده‌اش تحویل داده شد. پیکر او نهم آبان‌ماه در روستای “زیوکه” از توابع پیرانشهر به خاک سپرده شد.

۱۱ آبان‌ماه- مومن زندکریمی، ۱۸ ساله، فرزند عبید، اهل روستای “ماچکه” از توابع دهگلان و ساکن محله “گلشن” سنندج، در این محله با تیراندازی نیروهای مسلح حکومت کشته شد. این جوان پس از زخمی شدن به بیمارستان توحید منتقل و پس از ساعاتی به دلیل شدت جراحات جان باخت. پیکر وی با فشار نهادهای امنیتی شبانه در روستای “ماچکه” به خاک سپرده شد.

۱۳ آبان‌ماه- نسرین قادری اهل مریوان که در جریان شرکت در اعتراضات مردمی تهران شناسایی شدە و اوایل شب سرکوبگران بە منزل او هجوم بردە و در پی تلاش برای بازداشتش او را با ضربات باتوم مورد ضرب و جرح شدید قرار دادە کە در نتیجە شدت جراحات خانم قادری بیهوش می‌شود و بعد از انتقال به یکی از بیمارستان‌های تهران جان خود را از دست می‌دهد. نیروهای امنیتی از تحویل پیکر او به خانواده خودداری کرده و شبانه و با فشار او را به خاک سپردند.

۱۸ آبان‌ماه- فایق مام‌قادری، فرزند رسول از زخمی‌شدگان اعتراضات مهاباد که بر اثر شدت جراحات وارده به کما رفته بود در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جانباخت. ۲۳ مهرماه فایق مام‌قادری به همراه مسعود فرج‌زاده و دانا مام‌قادری درخیابان استقلال که ابتدا سرکوبگران به آنها ایست می‌دهند، قبل از نگهداشتن ماشین هدف رگبار گلوله قرار می‌گیرند و فایق مام‌قادری بر اثر اصابت گلوله نیروهای سرکوبگر از ناحیه سر و پشت به شدت زخمی می‌شود.

١٨ آبان‌ماه – علیرضا کریمی، دانشجوی کُرد رشته میکروبیولوژی دانشگاه اراک بر اثر ضربات متعدد باتوم توسط نیروهای سرکوبگر در اراک جانباخت و پیکر وی روز جمعه بیستم آبان‌ماه در باغ رضوان اسلام‌آباد غرب به خاک سپرده شد.

۱۹- آبان‌ماه- اردلان قاسمی، فرزند مصطفی، اهل گیلانغرب از توابع کرمانشاه درحین شعارنویسی در بلوار طاق‌بستان کرمانشاه به همراه دوستش از پشت هدف شلیک مستقیم گلوله جنگی قرار می‌گیرد و بعد از انتقال به بیمارستان طالقانی جان خود را از دست می‌دهد. نهادهای امنیتی در قبال پرداخت ١۶ میلیون تومان پیکر اردلان قاسمی را به خانواده‌اش تحویل و آنان را تهدید کردند که از رسانه‌ای کردن خبر فرزندشان خودداری کنند. پیکر اردلان قاسمی ۲۱ آبان‌ماه تحت تدابیر شدید امنیتی در آرامستان “طاقیل” شهرستان گیلان‌غرب به خاک سپرده شد. شخص همراه اردلان قاسمی نیز بر اثر اصابت نیروهای امنیتی – نظامی به ناحیه کمر به شدت زخمی و در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان بستری است.

۲۱ آبان‌ماه- سامان رحمانی،  فرزند صدیق، اهل شهرستان تکاب در حین شعارنویسی و هنگام بازداشت براثر ضربات متعدد باتوم از ناحیه سر جان خود را از دست می‌دهد.  نیروهای امنیتی خانواده او را تهدید کردند که از رسانه‌ای کردن خبر جانباختن فرزندشان خودداری کنند. پیکر سامان رحمانی تحت تدابیر امنیتی به تکاب منتقل و نیروهای امنیتی اجازه شست‌وشوی پیکر سامان را به خانواده‌اش ندادند. او ۲۲آبان‌ماه با حضور خانواده و تحت تدابیر شدید امنیتی در آرامستان “شریف‌آباد” تکاب به خاک سپرده شد. نیروهای امنیتی درحین خاکسپاری مسیر منتهی به آرامستان “شریف‌آباد” را مسدود تا از حضور مردم در مراسم خاکسپاری پیکر سامان رحمانی جلوگیری کنند. کانال‌های مجالس ترحیم تکاب نیز با فشار اداره اطلاعات آگهی ترحیم سامان رحمانی را حذف کردند. سامان رحمانی ٢٨ ساله از دو سال قبل به همراه خانواده‌اش در تهران زندگی می‌کرد و تنها پدر وی در تکاب بوده است.

۲۴ آبان‌ماه- عیسی بیگلری ٣٩ ساله اهل روستای “نسنار” از توابع شهرستان سروآباد و ساکن سنندج در جریان اعتراضات سنندج در پی شلیک نیروهای سرکوبگر و اصابت سه گلوله جنگی  به کمرش جان خود را از دست داد و پیکر وی به بیمارستان کوثر منتقل شد. پیکر آقای بیگلری با فشار نیروهای امنیتی شبانه و بدون حضور مردم به خاک سپرده شد. عیسی بیگلری متأهل و دارای دو فرزند است.

۲۴ آبان‌ماه- فواد محمدی، فرزند اسماعیل، اهل روستای “ماویان” در جریان اعتراضات کامیاران بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. این شهروند که ۳۸ سال داشت و پدر دو فرزند بود پس از مجروح شدن به بیمارستان منتقل شد و در بیمارستان جان باخت. پیکرش تحت فشار نیروهای امنیتی شبانه در روستای ماویان به‌خاک سپرده شد.

۲۴ آبان‌ماه- زانیار الله‌مرادی در محله “کانی کوزله” بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد و پیکر این شهروند به بیمارستان توحید منتقل شد. نیروهای سرکوبگر از پشت این شهروند را مورد شلیک قرار داده بودند و به گفته یک منبع مطلع، نزدیک به صد گلوله ساچمه‌ای به بدن وی اصابت کرده بود. زانیار الله‌مرادی بر اثر خونریزی شدید ناشی اصابت گلوله‌های ساچمه‌ای جان خود را از دست داد. پیکر این جوان صبح امروز تحت فشار امنیتی و با حضور تعدادی از اعضای خانواده‌اش به خاک سپرده شد. ماموران امنیتی خانواده را در رابطه با برگزاری مراسم ختم عمومی مورد تهدید قرار داده‌اند.

۲۴ آبان‌ماه- سامان قادربیگ، ٣٣ ساله، فرزند عبدالکریم بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در بوکان جان خود را از دست داد و نیروهای سرکوبگر پیکر وی را به ارومیه منتقل کردند. نیروهای امنیتی خانواده این شهروند را تحت فشار قرار دادند که علت مرگ فرزندشان را “خودکشی” اعلام کنند .سامان قادربیگ متأهل و دارای دو فرزند است. پیشتر نیز، سامان قادربیگ در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر زخمی شده بود.

۲۵ آبان‌ماه- برهان کرمی،  فرزند محمود ساکن کامیاران در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، پس از حضور گسترده مردم در مراسم ختم فواد محمدی و شروع اعتراضات، آقای کرمی در جریان اعتراضات در پی شلیک نیروهای سرکوبگر جان باخت.

۲۵ آبان‌ماه- سالار مجاور، ٣٠ ساله فرزند رحمان در جریان اعتراضات بوکان در محله میرآباد بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر از فاصله جان خود را از دست داد. او فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی رشته معماری بوده است.

۲۵ آبان‌ماه- محمد حسن‌زاده، ۲۸ ساله در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در آخرین استوری اینستاگرامش نوشته بود: “شاید امروز روز آخر زندگیم باشه، برای خوشبختی ملت.”

۲۵ آبان‌ماه- اسعد رحیمی، ۳۰ ساله در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۵ آبان‌ماه- دانیال پابندی، ١٧ ساله، فرزند بهمن، در جریان اعتراضات در محله “کریم‌آباد” سقز بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، گلوله به شکم دانیال پابندی اصابت و امعاء و احشاء بدنش روی زمین افتاده بود. پیکر دانیال پابندی به بیمارستان تأمین اجتماعی سقز منتقل و نیروهای امنیتی خانواده پابندی را تحت فشار قرار دادند که بدون حضور مردم پیکر فرزندشان را به خاک بسپارند.

۲۵آبان‌ماه- فرهاد خسروی، فرزند سلیمان اهل ماهیدشت کرمانشاه بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در سنندج جان خود را از دست داد. پیکر آقای خسروی توسط مأموران امنیتی به بیمارستان کوثر سنندج منتقل و روز سه‌شنبه یکم آذرماه در آرامستان روستای “چقاصفر” از توابع ماهیدشت به خاک سپرده شده است. این شهروند ٣۵ ساله در جریان اعتراضات سنندج با شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داده بود.

۲۶ آبان‌ماه- غفور مولودی در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- شاهو بهمنی فرزند صدیق اهل روستای “تازه‌آباد آصف” از توابع شهرستان دیواندره در جریان اعتراضات سنندج بر اثر تیراندازی گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در اعتراضات بعد از مراسم چهلم پیمان منبری، داریوش علیزاده، یحیی رحیمی و محمد امینی جان باخت. پیکر او به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

۲۶ آبان‌ماه- آرام حبیبی در جریان اعتراضات سنندج بر اثر تیراندازی گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. او در اعتراضات بعد از مراسم چهلم پیمان منبری، داریوش علیزاده، یحیی رحیمی و محمد امینی جان باخت. پیکر او به بیمارستان کوثر سنندج منتقل شد.

۲۶ آبان‌ماه- عبدالرحمن بختیاری، اهل شهر سقز بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.به گفته یک منبع مطلع، نیروهای امنیتی در جلوی درب منزل آقای بختیاری را مورد شلیک قرار داده‌اند.عبدالرحمن بختیاری از معلمان بازنشسته سقز است.

۲۶ آبان‌ماه- امجد عنایتی،  در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- هیوا جان‌ جان، در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان باخت. پیکر او همان شب با حضور مردم به خاک سپرده شد.

۲۶ آبان‌ماه- هژار مام خسروی، در جریان اعتراضات شهر بوکان بر اثر شلیک گلوله جنگی نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۶ آبان‌ماه- آزاد حسین‌پور، اهل مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، این شهروند بر اثر شلیک گلوله جنگی از ناحیه پشت توسط نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. مراسم تشییع و خاکسپاری آزاد حسین‌پور امروز جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه با حضور گسترده مردم برگزار و معترضان شعارهای اعترضی از قبیل “مرگ بر دیکتاتور” و “شهید نامرن” سر دادند.

۲۶ آبان‌ماه- آسو قادری، فرزند عباس اهل روستای “بصره” ساکن شهر ربط سردشت بر اثر اصابت گلوله به ناحیه سروشانه نیروهای سرکوبگر در بانه جان خود را از دست داد. نیروهای سرکوبگر در یکی از خیابان‌های بانه این جوان را مورد شلیک مستقیم قرار داده‌اند. پیکر آسو قادری با فشار نیروهای امنیتی، ساعت ٢ بامداد جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه با حضور خانواده‌اش در آرامستان “هرمزآباد” ربط به خاک سپرده شده است.

۲۶ آبان‌ماه- مصطفی شعبانی بر اثر شلیک مستقیم نیروهای سرکوبگر در اعتراضات بوکان جان خود را از دست داد. وی دارای معلولیت ذهنی و جسمی بوده است.

۲۶ آبان‌ماه- امید حسینی، اهل روستای “پایگلان” از توابع شهرستان سروآباد ، در سنندج با ضرب‌وشتم توسط نیروهای سرکوبگر بازداشت و در زیر شکنجه جان باخت. او بعد از به بازداشتگاه کلانتری ١٢ فروردین منتقل شده بود. ۲۶آبان‌ماه امید حسینی بصورت بیهوش به بیمارستان توحید منتقل و جان باخت. به گفته یک منبع مطلع آقای حسینی بر اثر ضرب و شتم شدید با باتوم جان باخته است. پیکر امید حسینی شامگاه ۲۷آبان‌ماه با حضور خانواده‌اش در “بهشت محمدی” سنندج به خاک سپرده شد.

۲۷ آبان‌ماه- میلاد معروفی، ٢٣ ساله اهل بوکان که ۲۶آبان‌ماه در جریان اعتراضات به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان جان خود را از دست داد. مراسم خاکسپاری میلاد معروفی با حضور گسترده مردم و سردادن سرود “ای شهیدان” و شعارهای اعتراضی در آرامستان “کوسته” برگزار شد.

۲۷ آبان‌ماه- محمد احمدی گاگش ۴٣ ساله در پی شلیک نیروهای سرکوبگر در مهاباد به ناحیه سر جان خود را از دست داد.

۲۷ آبان‌ماه- کمال (سید خالق) احمدپور ٣۴ سالە فرزند طاهر اهل مهاباد در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. این معترض در خیابان “منبع” مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی و در حین انتقال به بیمارستان “خمینی” مهاباد جان خود را از دست داد. کمال احمدپور متأهل و دارای دو فرزند است.

۲۷ آبان‌ماه- شهریار محمدی، اهل بوکان در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان باخت. پیکر این معترض به بیمارستان “قلی‌پور” بوکان منتقل و تاکنون به خانواده‌اش تحویل داده نشد.

۲۷ آبان‌ماه- امیر فراستی شاد، اهل پیرانشهر ساعت ١٨ عصر در “کمربندی” این شهر هدف گلوله ماموران امنیتی قرار گرفت و جان باخت. مراسم تشییع و خاکسپاری این شهروند با حضور گسترده مردم و سردادن شعار “شهید نامرن” برگزار شد.

۲۷آبان‌ماه- مهران رحمانی، ۲۶ آبان‌ماه در جریان اعتراضات مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، ۲۷ آبان در یکی از بیمارستان‌های ارومیه جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- حبیب‌اللە فتحی اهل دیواندره در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- سعدی شاهرخی‌فر، اهل بوکان که برای خرید از منزل  خارج شده بود، در خیابان “علی‌آباد” بر اثر شلیک گلوله به ناحیه سینه و چند ضربه چاقو توسط نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. پس از چهار روز بی‌خبری  و پیگیری خانواده از سرنوشت فرزندشان  به آنان اعلام می‌شود که پیکر فرزندشان در سردخانه بیمارستان “قلی‌پور” بوکان است. پزشکی قانونی علت مرگ این شهروند را “خونریزی داخلی بر اثر اصابت جسم تیز” اعلام کرده است. مراسم خاکسپاری سعدی شاهرخی‌فر تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار و نیروهای امنیتی خانواده وی را تهدید کردند که از مصاحبه با رسانه‌ها درباره نحوه جانباختن فرزندشان خودداری کنند. روز جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه، سعدی شاهرخی‌فر در مراسمات خاکسپاری جانباختگان خیزش سراسری در بوکان شرکت کرده بود. سعدی شاهرخی‌فر متأهل و دارای دو دختر ۵ ساله و ١٠ ساله است و نزدیک به دو سال بوده که در کردستان عراق مشغل کار بوده است.

۲۸ آبان‌ماه- فواد سواری اهل دیواندره در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۸ آبان‌ماه- حسین عبدپناه، ۷۰ساله،  در پی حمله نیروهای سرکوبگر به آپارتمان‌های مسکن مهر شهرک بهاران سنندج بر اثر شلیک گلوله جان خود را از دست داد. پیکر او پس از انتقال به بیمارستان کوثر سنندج توسط نیروهای امنیتی ربوده شد.

۲۹ آبان‌ماه- عرفان کاکایی در جریان اعتراضات جوانرود بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- یک کودک ۱۶ ساله به نام بهاالدین ویسی، در جریان اعتراضات جوانرود بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- طاهر عزیزی، در جریان اعتراضات پیرانشهر بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- کاروان قادر شکری،  ۱۶ ساله، که شامگاه روز شنبه بیست و هشتم آبان‌ماه در جریان اعتراضات بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در پیرانشهر به شدت زخمی شده بود، امروز یکشنبه بیست و نهم آبان‌ماه جان خود را از دست داد.

۲۹ آبان‌ماه- جلال قربانی (کوتال) اهل شین آباد در مراسم تشییع پیکر کاروان قادر شکری بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

۲۹آبان‌ماه- محسن نیازی، ٣٢ سالە و ورزشکار روز یکشنبە بیست و نهم آبان‌ماە در جریان اعتراضات دهگلان  از ناحیه کمر به شدت زخمی و بر اثر شدت جراحات واردە در بیمارستان کوثر سنندج جان‌ باخت. مراسم تشییع جنازه محسن نیازی با حضور گسترده مردم و سردادن شعار «شهید نمی‌میرد» در دهگلان برگزار شد.

۲۹ آبان‌ماه- سلیمان شکری، ٢٢ سالە، فرزند عثمان اهل بوکان بر اثر جراحات واردە در یکی از بیمارستان های ارومیە جانباخت. نامبردە روز پنجشنبە ۲۶آبان‌ماه در جریان اعتراضات بوکان بر اثر شلیک گلولە توسط نیروهای سرکوبگر جمهوری اسلامی از ناحیە سر و صورت بە شدت مجروح شدە بود.

۳۰ آبان‌ماه- تحسین میری، اهل «سرخبان» جوانرود بر اثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- جوهر فتاحی، اهل جوانرود بر اثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- مسعود تیموری، اهل کلاش ساکن جوانرود بر اثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- جمال اعظمی، اهل پیرباوا و ساکن جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- اسماعیل گل‌عنبر اهل جوانرود براثر شلیک گلوله نیروهای سرکوبگر در جریان اعتراضات این شهر جان باخت.

۳۰ آبان‌ماه- کورش پاژخ، فرزند محمدمراد ساکن قصرشیرین بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر در کرمانشاه جان خود را از دست داد. نیروهای سرکوبگر این جوان یارسانی را در شهرک “الهیه” کرمانشاه در جریان اعتراضات مورد شلیک مستقیم قرار دادند. روز چهارشنبه دوم آذرماه، مراسم تشییع پیکر کورش پاژخ در مزارستان “کل داوود” سرپل‌ذهاب برگزار شد.

۱ آذرماه- ریباز صالحی‌وند، اهل مهاباد بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. به گفته یک منبع مطلع، نیروهای سرکوبگر این شهروند را با گلوله ساچمه‌ای مورد شلیک مستقیم قرار دادند و نزدیک به صد گلوله ساچمه به بدن وی اصابت کرده است. مراسم تشییع و خاکسپاری ریباز صالحی‌وند با حضور گسترده مردم و با سردادن شعارهای اعتراضی در روستای “یوسف کند” از توابع مهاباد برگزار شد.

۳ آذرماه- شمال (محمد امین) خدیری‌پور، ٣٢ ساله، فرزند حسن اهل مهاباد که بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان “خمینی” ارومیه جان خود را از دست داد. او ۲۷ آبان‌ماه در جریان اعتراضات مراسم خاکسپاری آزاد حسین‌پور در میدان استقلال مهاباد با شلیک نیروهای امنیتی-سرکوبگر به‌شدت زخمی شده بود.

۵ آذرماه- هیمن آمان ٢۶ ساله فرزند عبدالناصر اهل روستای “قورمیش” ساکن محله “مجبورآباد” بوکان در بازداشتگاه زیر شکنجه جان خود را از دست داد.هیمن آمان روز پنج‌شنبه بیست و ششم آبان‌ماه در جریان خیزش سراسری در بوکان بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر زخمی شده بود و بامداد روز جمعه بیست و هفتم آبان‌ماه، نیروهای سرکوبگر به منزل پدری این شهروند یورش بردند و با ضرب و شتم شدید او را بازداشت کردند. نیروهای سرکوبگر پس از بازداشت هیمن آمان، وی را به یکی از بازداشتگاه‌های امنیتی بوکان منتقل و علاوه بر ضرب و شتم شدید، او را با شوکر برقی شکنجه کرده بودند. نیروهای سرکوبگر برای گرفتن اعترافات اجباری هیمن آمان را به یک بازداشتگاه امنیتی در ارومیه منتقل که در آنجا نیروهای سرکوبگر دست، پا، صورت و سر وی را شکسته بودند و هیچ جای بدن او را سالم نگذاشته بودند. پس از جانباختن هیمن آمان در بازداشتگاه، نیروهای سرکوبگر روز چهارشنبه دوم آذرماه با پدر وی تماس گرفته بودند که جهت تحویل پیکر فرزندش به بازداشتگاه ارومیه مراجعه کند. مراسم خاکسپاری هیمن آمان تحت تدابیر شدید امنیتی برگزار و نیروهای سرکوبگر خانواده وی را تهدید کردند که از مصاحبه با رسانه‌ها درباره نحوه جانباختن فرزندشان خودداری کنند.

۶ آذرماه – شورش نیکنام، ۳۴ ساله، ۲۶ آبان‌ماه در جریان خیزش مردمی مهاباد در محله «پشت تپ بەری مدرسە» توسط نیروهای سرکوبگر با سلاح جنگی مورد هدف قرار گرفته و از ناحیه سمت چپ سینه به شدت زخمی شده بود.  وی به بیمارستان «سید الشهدا» ارومیه منتقل می‌شود ولی به دلیل شدت جراحات پس از ده روز جان خود را از دست می دهد.  مراسم خاکسپاری پیکر شورش نیکنام بامداد روز دوشنبه هفتم آذرماه در روستای “قلعه جوغه” از توابع مهاباد برگزار شد.

۶ آذرماه-  یک کودک ۱۶ ساله به نام رضا کاظمی که در شهر موچش کامیاران بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان کوثر سنندج جان خود را از دست داد. رضا کاظمی شامگاە سەشنبە یکم آذرماه در شهر موچش کامیاران بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر از ناحیە سینە به شدت زخمی شده بود.

۸ آذرماه-  ابراهیم شریفی‌فر، ۲۹ ساله، ۲۵ آبان‌ماه که در جریان خیزش سراسری در شهر بوکان بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به ناحیه سینه به‌شدت زخمی شده بود، در بیمارستان “سیدالشهدا” ارومیه جان خود را از دست داد.

۹ آذرماه- آوات قادرپور، ٢٠ ساله، فرزند کریم اهل روستای “ملالر” ساکن بوکان که بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان “سیدالشهدا” ارومیه جان خود را از دست داد. ۲۷ آبان‌ماه نیروهای سرکوبگر این شهروند را در خودرو شخصی در ایست بازرسی “ناچیت” مورد شلیک مستقیم قرار داده بودند و در نتیجه شلیک این نیروها، وی به شدت زخمی شده بود.

٩ آذرماه – احسان قاسمی‌فر ٣۶ ساله اهل کنگاور در جریان شادی مردم پس از باخت تیم جمهوری اسلامی ایران در مقابل آمریکا بر اثر شلیک و ضرب و شتم شدید توسط نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد. پیکر وی پس از چند روز با تهدید به خانواده‌اش تحویل داد شد و روز یکشنبه سیزدهم آذرماه در بهشت فاطمه کنگاور به خاک سپرده شد.

۱۵ آذرماه- سپهر اعظمی، شهروند اهل شهرستان صحنه از توابع کرمانشاه و ساکن کرج که در جریان مراسم چهلم حدیث نجفی از جانباختگان خیزش سراسری بر اثر شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی شده بود، در بیمارستان مدنی کرج جان خود را از دست داد. سپهر اعظمی ٢۴ ساله فرزند محمدرضا و پیرو آیین یارسان است.

۱۶ آذرماه- هومن عبداللهی، ۲۱ ساله در جریان اعتراضات در محله “حسن آباد” سنندج در پی شلیک نیروهای سرکوبگر به شدت زخمی و پس از انتقال به بیمارستان کوثر سنندج جان باخت. بامداد روز پنج‌شنبه هفدهم آذرماه، مراسم خاکسپاری هومن عبداللهی با حضور گسترده نیروهای امنیتی در شهرک حسن‌ آباد سنندج برگزار شد.

۱۷ آذرماه- شادمان احمدی، شهروند اهل دهگلان زیر شکنجه نیروهای امنیتی جان خود را از دست داد. نیروهای امنیتی بدون ارائه حکم قضایی به منزل شادمان احمدی یورش بردند و او را به اتهام شرکت در اعتراضات بازداشت کرده بودند. این شهروند پس از بازداشت توسط نیروهای امنیتی به کلانتری دهگلان در میدان ساعت منتقل و پس از چند ساعت بازداشت، خانواده احمدی مطلع شدند که فرزندشان زیر شکنجه جان خود را از دست داده است.  نیروهای امنیتی خانواده شادمان احمدی را تحت فشار قرار دادند که پیکر او را شبانه و بدون حضور مردم به خاک بسپارند.

١٧ آذرماه – شهریار عادلی ٢٧ ساله فرزند عبدالرحیم اهل سردشت بر اثر شکنجه شدید نیروهای امنیتی و خونریزی داخلی در بیمارستان جان خود را از دست داد. شهریار عادلی بامداد سه‌شنبه یکم آذرماه در مقابل درب منزل به اتهام شرکت در اعتراضات توسط نیروهای امنیتی بازداشت و جهت بازجویی به بازداشتگاه اداره اطلاعات سردشت منتقل شده بود. روز شنبه دوازدهم آذرماه، این شهروند با تودیع قرار وثیقه آزاد و در بازداشتگاه به شدت مورد ضرب و شتم و شکنجه نیروهای امنیتی قرار گرفته بود. آثار ضرب و شتم و کبودی بر بدن این شهروند مشهود بوده و پس از آزادی موقت جهت معالجه پزشکی به بیمارستان سردشت منتقل شده بود. نیروهای امنیتی پس از اینکه مطلع شدند که شهریار عادلی در بیمارستان جان خود را از دست داده، خانواده او را تهدید کردند که علت مرگ فرزندشان را ایست قلبی اعلام کنند.

٢٨ آذرماه – محمد حاجی رسول‌پور، زندانی سیاسی سابق و از بازداشت‌شدگان اعتراضات اخیر بوکان که در بیمارستان این شهر در کما به سر می‌برد، جان خود را از دست داد. این زندانی سیاسی سابق از روز بیست و دوم آذرماه در بخش آی سی یو بیمارستان “قلی‌پور” بوکان بستری بود. این شهروند ۵٧ سالە روز سه‌شنبه بیست و دوم آذرماه به دلیل وخامت حالش با تودیع قرار وثیقه ۵٠٠ میلیون تومانی از زندان بوکان آزاد و به دلیل وضعیت وخیم جسمانی به بیمارستان منتقل شده بود. آقای حاجی رسول‌پور در مدت بازداشت به شدت مورد شکنجه نیروهای امنیتی قرار گرفته بود. با آغاز خیزش سراسری، محمد حاجی رسول‌پور دو بار از سوی نیروهای امنیتی بازداشت شده بود. وی شامگاه روز شنبه نهم مهرماه توسط نیروهای امنیتی بازداشت و روز دوشنبه بیست و پنجم مهرماه با تودیع قرار وثیقه آزاد شده بود. همچنین این زندانی سیاسی سابق مجددا در تاریخ دوم آذرماه بازداشت و پس از وخامت حالش روز سه‌شنبه بیست و دوم آذرماه با تودیع قرار وثیقه ۵٠٠ میلیون تومانی از زندان بوکان آزاد شده بود.

١٠ دی‌ماه – برهان الیاسی ٢٢ ساله فرزند یاسین اهل جوانرود در جریان اعتراضات این شهر بر اثر شلیک گلوله جنگی توسط نیروهای سرکوبگر جان خود را از دست داد.

تنظیم؛ اوین مصطفی‌زاده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا