اجتماعی

هرماه بیشتر از حقوقم، بدهکارم

این روزها گوش‌مان به شنیدن خبرهایی مانند امروز خودرو گران شد، فردا قرار است لبنیات گران شود، خبر داری ماکارونی و روغن گران شد؟ خدا به داد مستأجران و کارگران برسد و… عادت کرده است.

آرمان ملی؛ قیمت گوشت و گروه‌های لبنی در کمتر از یک ماه اخیر چنان بالارفته که سفره کارگران و بازنشستگان هر روز کوچک و کوچک‌تر شده تا جایی که توان خرید آنان را پایین آورده است. مردم حرف‌های ناگفته زیادی دارند که گلایه از مدیریت‌های بی‌تدبیر و گاه سلیقه‌ای بسیاری از مدیران در استان است. قیمت خودرو طی هفته‌های اخیر به‌شدت افزایش یافت و این در حالی است که حتی فعالان بازار هم نمی‌توانند به درستی وضعیت را تحلیل کنند و تنها دلیل اصلی آن را افزایش قیمت دلار عنوان می‌کنند. هر کیلوگرم گوشت گوساله و گوشت گوسفندی نیز در بازه زمانی یک ساله در استان همدان به ترتیب ۵۰ درصد و ۴۹ درصد افزایش قیمت داشته است. برای تأیید این ادعا هم کافی است سری به سطح شهر و بازار اصلی همدان بزنید تا متوجه شوید چقدر این روزها دغدغه تأمین مواد غذایی برای مردم حیاتی شده است.

محمد ناصری یکی از شهروندان همدانی است که بیش از ۱۵سال سابقه کار در یک شرکت پیمانکاری را دارد و حالا به دلیل تعدیل نیرو عذرش را خواسته‌اند، می‌گوید: سابقه بیمه ۱۲ساله دارم و تنها ۳ سال اول کارم بیمه نبودم به همین دلیل حالا که تعدیل نیرو گریبانم را گرفته از بیمه بیکاری استفاده می‌کنم، اما ۵۰ درصد این مبلغ هزینه اجاره ماهانه خانه‌ای است که در آن مستقرم و ۵۰ درصد بقیه هزینه تأمین معاش من و خانواده ۵ نفره‌ام است تا پایان ماه.

مرتضی بیگی هم که کارگر یک کارگاه صنایع‌دستی است می‌گوید: ماهیانه حدود ۵/۶ میلیون تومان حقوق دریافتی من است که کارفرما براساس قانون کار برایم لحاظ کرده است، اما هرماه مبلغی بیشتر از حقوقی که دریافت می‌کنم بدهکارم! او می‌گوید: از روزی که حقوقم به حساب واریز می‌شود تا زمانی که ماه به پایان می‌رسد چشم که باز می‌کنم چیزی حدود ۲ تا ۳ میلیون بیشتر از مبلغ دریافتی‌ام قرض دارم، چراکه کفاف خریدهای خانه را نمی‌دهد، حالا جای شکرش باقی است که اجاره‌نشین نیستم و در طبقه بالایی ساختمان پدرم ساکن هستم. یک خانم سرپرست خانوار و تحت پوشش کمیته امداد می‌گوید: بیش از ۲ ماه است که سفره ما رنگ گوشت به خود ندیده است و بیشتر اوقات شکم خود و بچه‌هایمان را با حبوبات و سبزیجات سیر می‌کنیم، البته پیاز وسیب‌زمینی و سبزی و حبوبات هم کمتر از گوشت و مرغ گران نشده است. به عنوان مثال سبزی کیلویی ۱۰ یا ۱۲هزارتومانی را الان کیلویی ۲۵هزارتومان مجبورم بخرم که اگر بخواهم کوکو کنم به تخم‌مرغ هم نیاز است که آن هم گران شده و حدود ۳هزار تومان باید برای هر دانه آن بپردازم با این حساب یک وعده غذایی بدون گوشت خانه ما حدود ۳۵هزار تومان هزینه دارد. قصه گرانی‌ها موضوع تازه‌ای نیست، اما افزایش افسارگسیخته قیمت کالاهای اساسی به بهانه بالا رفتن دلار سبب شده تا توان خرید برای بسیاری از مردم به‌خصوص قشر آسیب‌پذیر پایین بیاید به طوری که توان خرید آنها حتی با دریافت حقوق‌های ۶ میلیون تومانی هم پایین است چراکه خط فقر زیر ۱۲میلیون تومان اعلام شده است.

یک کارشناس اقتصادی در این باره به ایلنای همدان گفت: اگرچه در حال‌حاضر انواع موادغذایی داخلی و خارجی به وفور در بازار یافت می‌شود، اما عامه مردم قدرت خریدن نه تنها موادغذایی لازم مانند گوشت و میوه را از دست داده‌اند که حداقل نیمی از مردم دچار فقر موادغذایی شده‌اند.

این اقتصاددان گفت: مردمی که دیگر مدت‌هاست گوشت قرمز و گوشت مرغ را به اجبار از سفره‌های خود حذف کرده‌اند حالا با اجبار سنگین دیگری روبه‌رو شده‌اند، حذف سبزیجات و لبنیات از سفره‌ها آن هم به دلیل گرانی سرسام‌آور، اگرچه نوسان قیمتی به وفور مشاهده می‌شود به طوری که در بیشتر فروشگاه‌های سطح شهر با ارقامی بالاتر از آنچه توسط مسئولان اعلام می‌شود روبه‌رو هستیم.

یک جامعه‌شناس هم با اشاره به شرایط اقتصادی کشور به ایلنا گفت: مقوله‌های سرمایه‌ اجتماعی مثل برقراری ارتباطات مناسب و تعهد و مسئولیت‌پذیری در جامعه‌ای که گرانی است، کاهش می‌یابد.
منبع: ایلنا(همدان)

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا