حقوق بشر

۲۷ مورد بازداشت طی پنج روز گذشته در جوانرود

به‌دنبال سرکوب خونین و ممانعت از برگزاری مراسم چهلم هفت تن از جانباختگان جوانرود در روز شنبه دهم دی‌ماه توسط نهادهای امنیتی حکومت ایران، موج بازداشت فزاینده شهروندان جوانرود از روز شنبه آغاز شده و این روند سرکوب همچنان ادامه دارد.

براساس آمار گردآوری شده ازسوی سازمان حقوق بشری کُردپا از روز شنبه تاکنون مجموع  ۲۷ تن با اسامی؛ ارسلان نظری، فرزاد مجیدی، حسام محمدی‌تبار، کیوان سرچمنی، بردیا عزیزی، سعدی قادری، شایان/شاهین خدامرادی، اسامه یوسفی، یحیی عبدی، ادریس فتحی، صادق مصطفایی، یاسر هدایتی، ادریس بدیعی، بارزان امامی/مهدوی، نوید مرادی، رامسین رحیمی، مهدی ویسی، فرهاد منوچهری، فریدون احمدی، میکائیل ویسی، زانا صحراگرد، آسو (سیوان) یاری، ارشاد محمدی، پیمان صدیقی، ساسان بهرامی، یحیی مرادی و آلان ویسی در شهر جوانرود بازداشت شده‌اند.

به‌گفته یک منبع آگاه به کُردپا، تعدادی از بازداشت ‌شدگان زیر ۱۸ سال دارند و دانش‌آموز هستند.

درمیان این افراد مشخصا ارشاد رحمانی کادر درمانی، آسو(سیوان) یاری ورزشکار و ارسلان نظری فعال مدنی هستند.

به گفته منابع مطلع به کُردپا، سرکوب مردم جوانرود تنها محدود به بازداشت نشده، بلکه تاکنون فضای شهر به‌شدت امنیتی-نظامی است و نیروهای سرکوب از یگان ویژه تا سپاه در سطح شهر پراکنده هستند. امروز نیز به‌دنبال بیانیه‌ای ازسوی جمعی از علماء، ماموستایان، فعالان مدنی، فرهنگیان، اساتید دانشگاه، پزشکان، پرستاران، وکلا، دانشجویان، بازاریان، زنان ومردان  و سایر اقشار جوانرود برای حمایت از اعتراضات برحق مردم ایران و مردم شهر جوانرود خواستار برچیده‌شدن محاصره نظامی و اقتصادی این شهر و توقف بازداشت شهروندان و آزادی بازداشت‌شدگان شدند.

اقشار مختلف جوانرود در این بیانیه همچنین آزادی تمام بازداشت‌شدگان، پایان دادن به محاصره اقتصادی کردستان و بلوچستان، پایبندی به سیستم قضایی براساس قوانین داخلی و حقوق بشر، پایان دادن بر کشتار مردم، شنیدن سخن مردم، پذیرش تنوع عقیده و آیین، پایان دادن به تبعیض جنسیتی و تایید عدالت‌خواهی مولانا عبدالحمید و روحانیون کردستان را خواستا شدند.

همچنین منابع مطلع کُردپا روز چهارشنبه چهاردهم دی‌ماه از نصب دوربین‌های مداربسته در میدان اصلی شهر به‌عنوان بخشی از برنامه‌های سرکوب حکومت در جوانرود خبر دادند.

طی روزهای گذشته گزارشات زیادی از محاصره اقتصادی شهر جوانرود به دست کُردپا رسیده است.

طی پنج روز گذشته به دنبال اقدام به برگزاری مراسم چهلم جان‌باختگان هفت تن از اعتراضات مردمی جوانرود در روز شنبه دهم دی‌ماه، نیروهای امنیتی-سرکوبگر در کلیه خیابان‌های این شهر حضور گسترده دارند و وضعیت این شهر به شدت نظامی-امنیتی است. اعتراض مردم به ممانعت از برگزاری مراسم جانباختگان و لشکرکشی به آرامستان با سرکوب شدید نیروهای سرکوبگر پاسخ داده شد و در ادامه یک شهروند ۲۲ ساله به نام برهان الیاسی بر اثر تیراندازی مستقیم سرکوبگران کشته شد و بیش از ۱۰ تن دیگر از جمله یک کودک زخمی شدند.

از آغاز اعتراضات انقلابی مردم ایران و کردستان که با قتل حکومتی ژینا-مهسا امینی آغاز شد، مجموع ۵۲ شهروند در جوانرود بازداشت شده‌اند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا