بین‌المللی

آمریکا خدمات کنسولی و صدور روادید در کوبا را از سر گرفت

سفارت آمریکا در هاوانا پس از پنج سال تعطیلی، از روز چهارشنبه خدمات کنسولی و صدور روادید برای مهاجران کوبایی را از سر گرفت.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه، فعالیت این سفارتخانه پنج سال پیش به دلیل «حملات صوتی» مشکوک آن تعطیل شد.

کوبایی ها از سال ۲۰۱۷ به بعد مجبور بودند از طریق سفارت آمریکا در کشورهای ثالت از جمله گویان برای دریافت روادید اقدام کنند.

آمریکا هفته گذشته اعلام کرد که قصد دارد «با گسترش فعالیت‌های کنسولی در هاوانا مهاجرت امن، قانونی و منظم کوبایی‌ها را تضمین کند.»

واشنگتن فعلا روادید گردشگری صادر نمی‌کند. سفارت آمریکا با ازسرگیری «برنامه دیدار با خانواده‌های کوبایی» صدور روادید برای ملاقات با اعضای خانواده‌های کوبایی در آمریکا را از سر گرفت.

با روی کار آمدن جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۱ چندین دیدار میان مقام‌های بلندپایه هاوانا و واشنگتن انجام شد تا روند مهاجرت کوبایی‌ها به ایالات متحده تسهیل شود.

آمریکا از ۶۰ سال پیش تحریم‌های زیادی علیه کوبا وضع کرده است. باراک اوباما رئیس جمهوری پیشین آمریکا تلاش کرد تا روابط با کوبا را بهبود ببخشد اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری سابق ایالات متحده دستاوردهای اوباما را کنار گذاشته و تحریم‌های بیشتری علیه کوبا وضع کرد.

بایدن نیز انعطافی در برابر کوبا نشان نداده و همچنان این کشور را در فهرست حامیان تروریسم نگه داشته است. آمریکا اخیرا کوبا را به فهرست کشورهایی که آزادی مذهبی را تضعیف می‌کنند، اضافه کرد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا