اخبار

ادامه اعتراض های مردمی؛محاصره مصلای زاهدان

عبدالحمید خواهان پاسخگویی حکومت شد.مولوی عبدالحمید: هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد. رژیم “ولایی” در روزهای گذشته به بازداشت های گسترده ای در زاهدان دست زد تا به اعتراض های پرقدرت مردم بلوچ پایان دهد. اما امروز جمعه ۱۶ دی مردم در زاهدان و دیگر شهرهای بلوچستان مردم بلوچ بار دیگر با پیام های قاطعی به خیابان ها آمده وشعارهای ضد حکومتی سر دادند: “آهای دیکتاتور، وامانده، ما را از پارس سگانت نترسان، ما از نسل شیرانیم!”

نماز جمعه زاهدان با وجود حضور سنگین نیروهای حکومتی در اطراف مصلا با سخنان انتقادی عبدالحمید برگزار شد. معاون امنیتی وزارت کشور گفت واتساپ و اینستاگرام تا زمان قبول “قواعد حکومتی” فیلتر می‌مانند. مصلای زاهدان بار دیگر شاهد جمعه‌ای اعتراضی با حضور گسترده مردم بود. حاضران در نماز جمعه پلاکاردهایی با شعارهایی چون “از زاهدان تا ایذه، خون از وطن می‌ریزه” در دست داشتند. مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در خطبه‌های خود از حاکمیت جمهوری اسلامی خواست پاسخگوی مردم باشد و گفت: «هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد.»
عبدالحمید با انتقاد از سرکوب معترضان، خواهان آزادی زندانیان سیاسی به ویژه زنان و جوانان شد. رسانه‌های محلی و فعالان بلوچ پیش‌تر اعلام کرده بودند که مولوی عبدالحمید از سوی دستگاه‌های امنیتی و نظامی تحت فشار قرار دارد تا از سخنان انتقادی دست بکشد و مردم را به پایان اعتراض‌ها دعوت کند.
نماز جمعه زاهدان در حالی برگزار شد که کاربران محلی از برپایی ایست‌های بازرسی در مسیرهای منتهی به مصلی مسجد مکی و حضور گسترده نیروهای نظامی و امنیتی در اطراف مصلی خبر داده بودند.
طبق گزارش های انتشار یافت،بیدادگاه های مرگ در زاهدان و نوشهر دو حکم تازه صادر کرده اند. گزارش ها حاکی از مرگ سپهر اعظمی جوان کرد یارسان در بیمارستان مدنی کرج است. ماموران امنیتی در جریان چهلم حدیث نجفی در کرج ده ها گلوله ی ساچمه ای به بدن او شلیک کردند و او سر انجام در بیمارستان درگذشته است.
گزارش های صد و سیزدهمین روز اعتراض های سراسری را در ادامه می بیند. مولوی عبدالحمید: امروز اگر کسی جرمش را قبول نمی‌کند، او را شکنجه می‌کنند و کتک می‌زنند تا جرم را بپذیرد
مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان در مراسم نماز صبح در مسجد جامع مکی گفت: «تعدادی زیادی از جوانان شهر زاهدان دیروز به صورت فله‌ای از کوچه‌ها و خیابان‌ها بازداشت شده‌اند. دعا کنید الله به این جوانان استقامت نصیب کند و هرچه زودتر آزاد شوند.» او افزود: او افزود: «امروز اگر کسی جرمش را قبول نمی‌کند، او را شکنجه می‌کنند و کتک می‌زنند تا جرم را بپذیرد.»
به گزارش شاهدان عینی فضای شهر جوانرود استان کرمانشاه به‌شدت امنیتی است و هر از گاهی صدای گلوله شنیده می‌شود. اینترنت در این شهر به‌شدت محدود و پیاپی قطع شده است.
در ایذه، مهاباد، سنندج، ایلام و خوراسگان چله یا سالروز تولد کشته‌شدگان سبب تجمع مردمی شد. خانواده جمعی از بازداشت‌شدگان مقابل زندان کچویی تجمع کردند.
بر اساس خبرها و تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده، شامگاه پنجشنبه، ۱۵ دی (پنجم ژانویه) معترضان در چند شهر دست به حرکات اعتراضی گوناگون زده‌اند. مردم در چندین محله تهران شعارهای ضد حکومتی سر دادند. معترضان در نارمک تا پاسی از شب “مرگ بر حکومت بچه‌کش”، “مرگ بر دیکتاتور”، “مرگ بر خامنه‌ای، لعنت بر خمینی” فریاد زده‌اند.
اعتراضات پراکنده همچنان در شهرهای مختلف ادامه دارد. از دامنه اعتراضات شبانه کاسته شده است. در دانشگاه‌ها صدها دانشجو بازداشت، به کمیته‌های انضباطی احضار و یا به اخراج تهدید شده‌اند. نیروهای امنیتی در شهرهایی که احتمال تظاهرات شبانه محله‌محور در آنجا بالاست افزایش یافته‌اند. در جوانرود، ایذه و زاهدان بازداشت دسته جمعی معترضان گسترده‌تر شده است. هیچ یک از این اقدامات اما مانع تداوم اعتراض‌های پراکنده‌ای که بیشتر در مزار کشته‌شدگان شکل می‌گیرد، نشده است. در روز ۱۵ دی در مهاباد و ایذه چلّه شورش نیکنام و حامد سلحشور با حضور به نسبت گسترده مردم برگزار شد. در سنندج و خوراسگان هم به مناسبت تولد محمد شریعتی و احمد شکراللهی گروهی بر مزار آن‌ها جمع شدند. جمعی از خانواده زندانیانی که در زندان کچویی اعتصاب غذا کرده‌اند هم مقابل این زندان جمع شدند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا