گوناگون

نگرانی وزیر بهداشت آلمان از ورود مسری‌ترین زیرسویه اومیکرون

یک زیرسویه جدید اومیکرون به شدت در آمریکا جولان می‌دهد و وزیر بهداشت آلمان نگران شیوع آن در این کشور است. سازمان بهداشت جهانی زیرسویه XBB.1.5 را مسری‌ترین زیرسویه شناخته شده تا کنون ارزیابی می‌کند.

پس از افزایش شدید موارد ابتلا به ویروس کرونا، عامل بیماری کووید۱۹ در چین برخی کشورها، از جمله آمریکا، بریتانیا، فرانسه، ایتالیا و اسپانیا ارائه تست منفی برای مسافران ورودی از مبدا چین را اجباری کردند.

کارل لاوترباخ، وزیر بهداشت دولت فدرال آلمان روز گذشته (پنج‌شنبه، پنجم ژانویه) اعلام کرد از این پس دستکم یک آزمایش فوری آنتی‌ژن برایمسافران از مبدا چین الزامی خواهد بود.

لاوترباخ یک نگرانی مهم دیگر هم دارد و آن احتمال شیوع یک زیرسویه جدید اومیکرون در آلمان است که در ایالات متحده به شدت در حال گسترش است.

اومیکرون که در حال حاضر سویه غالب ویروس کرونا در جهان است تا کنون بیش از ۶۵۰ زیرسویه داشته که به لحاظ قدرت سرایت و شدت بیماری‌زایی با هم متفاوت هستند.

زیرسویه‌های اومیکرون زمانی نگران‌کننده می‌شوند که از قدرت سرایت بیشتر برخوردار باشند و بهتر بتوانند از سیستم دفاعی بدن بگریزند.

مسری‌ترین ویروس خانواده کرونا تا کنون

از آمریکا خبر می‌رسد که زیرسویه جدید موسوم به XBB.1.5 که ظاهرا هر دو ویژگی یاد شده را دارد در این کشور به شدت در حال گسترش است.

سازمان بهداشت جهانی (WHO) می‌گوید زیرسویه XBB.1.5 مسری‌ترین ویروس تا کنون شناخته شده کروناست. این سازمان هنوز برای این زیرسویه نامی اعلام نکرده و چنین کاری در مورد زیرسویه‌ها معمول هم نیست.

وزیر بهداشت آلمان می‌گوید زیرسویه جدید در شمال شرق ایالات متحده به سرعت گسترش می‌یابد و بسیاری از مبتلایان، به بستری شدن در بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیاز دارند.

او با بیان این که شیوع احتمالی این زیرسویه در آلمان و شدت آن تحت نظر قرار دارد ابراز امیدواری کرده شهروندان آلمان این زمستان را بدون درگیر شدن با آن پشت سر بگذارند.

شناسایی زیرسویه جدید در ۲۹ کشور

وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده اعلام کرده در هفته پایانی سال گذشته میلادی به طور میانگین اندکی بیش از ۴۰ درصد موارد ابتلا در این کشور مربوط به زیرسویه XBB.1.5 بوده است. این نسبت در شمال شرق آمریکا به ۷۵ درصد می‌رسد.

زیرسویه جدید اومیکرون تا کنون در ۲۹ کشور شناسایی شده که اغلب آنها در اروپا قرار دارند. مدیر برنامه مقابله با کرونای سازمان جهانی بهداشت می‌گوید، با وجود شدت سرایت بی‌مانند زیرسویه جدید تاکنون شواهدی درباره حاد بودن بیماری مبتلایان و کشندگی آن مشاهده نشده است.

مطابق برآوردها، قدرت سرایت زیرسویه جدید در آمریکا ۱۲۰ درصد بیش از زیر سویه BQ1 است که پیشتر در این کشور غالب بوده است./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا