حقوق بشر

حکم اعدام محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی اجرا شد

حکم اقدام دو نفر از بازداشت شدگان مقاومت مردمی اخیر به نام‌های محمد مهدی کرمی۲۲ ساله شهروند کُرد اهل بیجار و سیدمحمد حسینی ۳۹ ساله بدون آخرین دیدار با خانواده‌هایشان به اجرا درآمد.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، مرکز رسانه‌ای قوه قضاییه جمهوری اسلامی اعلام کرد که سحرگاه شنبه ۱۷ دی ۱۴۰۱ (۷ ژانویه ۲۰۲۳)، حکم اعدام هر یک از محمد مهدی کرمی و سیدمحمد حسینی اجرا شده است. در خبر مذکور اشاره‌ای به مکان اجرای حکم این دو شهروند نشده است.

گفتنیست که در پرونده فیروز این دو زندانی حداقلی از معیارهای دادرسی منصفانه حتی براساس موازین داخلی رعایت نشده و ضمن محرومیت از حق دسترسی به وکیل تعینی از حق آخرین ملاقات و دیدار با خانواده‌های خود نیز محروم شده‌اند.

بر اساس گزارش رسیده به سازمان حقوق بشری هه‌نگاو، محمدمهدی کرمی و سید محمد حسینی توسط شعبه اول دادگاه انقلاب استان البر به ریاست قاضی موسی آصف‌الحسنی به اتهام “فساد فی الارض از طریق جرایم علیه امنیت داخلی” به محاربه محکوم و حکم اعدام برای آنها صادر شده بود.

نشست رسیدگی به اتهامات این دو شهروند به همراه ۱۳ شهروند دیگر به عنوان متهم‌های پرونده کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌الله عجمیان روز چهارشنبه ۹ آذر (۳۰ نوامبر) برگزار شده بود که در این نشست محمد مهدی کرمی به عنوان متهم ردیف اول و سیدمحمد حسینی به عنوان متهم ردیف دوم پرونده معرفی شده بودند.

قابل ذکر است که محمدمهدی کرمی روز شنبه ۱۴ آبان ۱۴۰۱ و دو روز پس از مراسم چهلم حدیث نجفی توسط نیروهای حکومتی ربوده شد.

پیشتر یکی از نزدیکان کرمی به هه‌نگاو ایلام کرده بود : محمد مهدی در ایام بازداشت به شدت مورد شکنجه جسمی و روحی قرار گرفته و بارها با لمس آلت تناسلی وی را تهدید به تجاوز کرده‌اند. نامبرده طی ملاقات با خانواده‌اش اطلاعات مذکور را تایید کرده است.

محمدمهدی کرمی ۲۲‌ساله، اهل روستای کوتان سفلی از توابع شهرستان بیجار و ساکن نظر آباد شهر کرج می‌باشد که در رشته ورزشی کاراته چندین عنوان کشوری و استانی را در کارنامه ورزشی خود دارد.

سید محمد حسینی ۳۹ ساله و کارگر مرغداری بود. بر طبق اطلاعات اندکی که در باره وی وجود دارد، سید محمد در کودکی پدر و مادر خود را از دست داده است.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا