اخبار

صد و چهاردهمین روز اعتراض های مردمی

صد و چهاردهمین روز اعتراض های جاری، با انتشار خبر اعدام دو نفر دیگر از معترضان از سوی قوه قضائیه جمهوری اسلامی آغاز شد.صبح امروز ۱۷ دی‌ماه، محمدحسینی و محمدمهدی کرمی از بازداشت‌شدگان اعتراض های مردمی به دار آویخته شدند….

پروسه‌ی بازداشت و پرونده‌سازی امنیتی علیه آنان با اشد شکنجه‌های جسمی و روحی، اخذ اعتراف اجباری و محرومیت از تمامی حقوق اساسی‌شان همراه بود.
محمدمهدی کرمی در حین اعتصاب غذای خشک خود به چوبه دار آویخته شد و جان جوان محمد حسینی نیز در پی جنون حفظ قدرت حاکمیت، ستانده شد.
هیچ کلام و راهی جز ایمان و باور به مبارزه، تحقق حق تعیین سرنوشت و دادخواهی خون تمامی جان‌های شریفی که در این سال‌های ارتجاع و نکبت، حق زندگی‌شان ستانده شد، باقی نیست.
در آستانه ی دور تازه ای از اعتراض های سراسری که برای روز ۱۸ دی فراخوان داده شده، محمدمهدی کرمی و محمدحسینی، دو تن از معترضان بازداشت شده از سوی حکومت جهل و جنایت “اسلامی” به دار آویخته شدند. این دو معترض در جریان اعتراضاتی که در مراسم چهلم حدیثی نجفی یکی از کشته شدگان اعتراض ها در دوازدهم آبان در کرج برگزار شده بود، بازداشت شده بودند.
هیچکدام از آنان نفر طی محاکمه کوتاه و پر ابهامی که طی دوره بازداشت خود با آن رو به رو شدند اجازه داشتن وکیل انتخابی و دسترسی به یک محاکمه عادلانه نداشتند. بر اساس گزارش ها محمدمهدی کرمی از چهار روز پیش برای گرفتن وکیل انتخابی، دست به اعتصاب غذای خشک زده بود.
قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران در پرونده کشته شدن یک نیروی شبه نظامی بسیجی به نام روح الله عجمیان که مجموعا ۱۶ متهم دارد، این دو نفر را به اعدام محکوم کرده بود.
محمدحسین آقاسی وکیل دادگستری امروز در تویییت خود به نقل از پدرمحمدمهدی کرمی نوشته که حکم اعدام وی در حالی اجرا شده که به وی اجازه آخرین دیدار با خانواده اش داده شود.
در روزهای گذشته روند دستگیری و بازداشت خبرنگاران و فعالین مدنی از سوی دستگاه‌های امنیتی جمهوری اسلامی تشدید شده و همچنان تلاش‌ها برای سرکوب اعتراضات از سوی مقام‌های حکومتی ادامه دارد.
روز گذشته همچون دیگر جمعه‌ها، نماز جمعه شهر زاهدان صحنه سر دادن شعارهای تند ضد حکومتی از سوی مردم این شهر بود. مولوی عبدالحمید، رهبر اهل سنت در بلوچستان هم در خطبه‌های خود تاکید کرد که هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد.
وضعیت دسترسی به اینترنت همچنان در کشور با اختلال فراوان رو به رو است و کاربران برای استفاده از شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسان‌ها با دشواری فراوانی دست به گریبانند.
واکنش‌های بین‌المللی به سرکوب معترضان در ایران ادامه دارد و انتشار خبر اعدام این دو نفر، بی تردید به محکومیت‌های جهانی بیشتری خواهد شد.
خطری جدی هم‌چنان جان زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را تهدید می‌کند. در این میان وضع بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های جاری هم‌ نگران‌کننده است. همان‌گونه که در هفته‌های پیش نیز خبر دادیم، مقام‌های زندان از دادن اجازۀ ملاقات به بسیاری از خانواده‌های بازداشت‌شدگان خودداری می‌کنند. اکثر خانواده‌ها کماکان برای خبر گرفتن از وضعیت عزیزان‌شان در پشت در زندان‌های رژیم انتظار می‌کشند. از سوی دیگر، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تا کنون دست‌کم برای ۱۱ تن از بازداشت‌شدگان خیزش سراسریِ اخیر حکم اعدام صادر کرده است. چهل و هفت تن دیگر نیز با اتهام‌هایی مانند “بَغی” یا “محاربه و افساد فی‌الارض” مواجه‌‎اند که به‌صدور حکم اعدام آنان می‌تواند منجر شود.
روز گذشته همچون دیگر جمعه‌ها، علیرغم بازداشت های گسترده در روزهای گذشته نماز جمعه شهر زاهدان صحنه سر دادن شعارهای تند ضد حکومتی از سوی مردم این شهر بود. مولوی عبدالحمید، رهبر اهل سنت در بلوچستان هم در خطبه‌های خود تاکید کرد که هیچ حاکمی در دنیا اختیار مطلق ندارد. امروز در زاهدان شعار تازه ای که ناظر بر جنبه های اجتماعی انقلاب بود مطرح شد: نه کولبری، نه سوخت بری، آزادی و برابری! شعار «آزادی و برابری» امروز از شعارهای مهم تظاهرات زاهدان بود. از شعارهای دیگری که در تلویزیونهای معلوم الحال سانسور شد شعار مرگ بر ستمگر چه شاه باشه چه رهبر بود.

اعتراض به آغاز موج جدید اعدام‌ها

آتنا دائمی، کنشگر مدنی در توییتر نوشته است محمد حسینی و محمدمهدی کرمی در حالی اعدام شدند که حق ملاقات آخر با خانواده خود نداشتند. آنها بدون داشتن وکیل به اعدام محکوم شده بودند.

اعتراضات شبانه درتهران و سنندج 

شامگاه جمعه ۱۶ دی معترضان در یزد، مشهد، سنندج و تهران دست به اعتراضات شبانه  زدند و شعارهای ضد حکومتی سردادند.

معترضان در مناطق مختلفی از تهران از جمله منطقه جردن، شهرک اکباتان، نارمک، سعادت‌آباد، قصرالدشت شعارهایی چون “مرگ بر خامنه‌ای”، “مرگ بر حکومت بچه‌کش” سر داده شد.

در منطقه جردن شعارهای چون “خامنه‌ای ضحاک، می‌کشیمت زیر خاک”، “فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی” سر داده شد.

در شهرک اکباتان هم پس از بازداشت‌های گسترده بار شعارهای شبانه ضد حکومتی سرداده شد.

در منطقه قصرالدشت معترضان شعار “تا آخوند کفن نشود، این وطن وطن نشود” سردادند.

اعتراضات در مشهد و یزد 

در مشهد بنرهای تبلیغاتی سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی را در یکی از خیابان‌های اصلی این شهر به آتش کشیده شد.

در منطقه ملاصدرای یزد هم جمعی از معترضان هم‌زمان با سالگرد کشته شدن قاسم سلیمانی با ایجاد راه‌بندان اعتراضی اقدام به سردادن شعار علیه خامنه‌ای و رقص و پایکوبی کردند.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا