جوانان

وحشت و هراس رژیم از اعتراض ها و اعتصاب ها

قوه قضائیه چهار نفر را در رابطه با اعتصاب‌ کامیونداران به زندان محکوم کرد.اعتصاب رانندگان ناوگان صنعت حمل‌ونقل کشور نشان می‌دهد که بی‌اعتنایی حکومت به پرمخاطره و فاجعه‌بار بودن جاده‌های کشور تنها به‌مرگ انسان‌ها نمی‌انجامد، بلکه اتحاد رانندگان این ناوگان را نیز موجب می‌شود…

دستگاه قضایی جمهوری اسلامی چهار نفر را در ارتباط با اعتصاب سراسری کامیونداران در نیمه آذرماه به یک تا ۱۰ سال زندان محکوم کرد.

مجتبی قهرمانی، رئیس کل دادگستری استان هرمزگان روز یکشنبه ۱۸ دی اتهام این افراد را «ایجاد ناامنی در جاده‎‌های جنوب کشور و تهدید رانندگان» اعلام کرد.

او گفت که یکی از متهمان به علت «تشکیل و عضویت در گروه با هدف برهم زدن امنیت کشور» به ۱۰ سال حبس و یکی دیگر از متهمان به ۵ سال حبس محکوم شد.

به گفته این مقام قضایی جمهوری اسلامی، دو متهم دیگر نیز به اتهام «اخلال در نظم عمومی و تخریب عمدی شیشه‌های کامیون‌ها» هرکدام به یک سال حبس و پرداخت خسارت محکوم شده‌اند.

علاوه بر این، قهرمانی افزود که هر یک از چهار نفر باید «۵۰ عدد تابلو علائم راهنمایی و رانندگی» نیز تهیه و نصب کنند.

او در ادامه نیز مدعی شد که «پرونده این افراد در خصوص ارتباط با سرویس‌های معاند و جاسوسی همچنان مفتوح است.»

پیشتر سازمان اطلاعات فراجا در اطلاعیه‌ای از دستگیری افرادی به اتهام «سنگ‌پرانی و تیراندازی به سمت کامیون‌های در حال تردد در جاده‌ها» خبر داده بود.

جمهوری اسلامی پیشتر نیز خشم خود را از اعتصاب کامیون‌داران در جریان اعتراضات سراسری ابراز کرده و مدعی شده بود که این کامیون‌داران به خواست خود اعتصاب نکرده‌اند، بلکه از سوی عده‌ای تهدید شده بودند.

در نیمه آذرماه، همزمان با اعتصاب‌های سراسری در ایران، کامیون‌داران در برخی نقاط کشور دست به اعتصاب زدند.

بر اساس تصاویر منتشر شده، کامیون‌داران در مناطق و شهرهایی از جمله شاپور اصفهان، کرمانشاه، قزوین و بندرعباس دست از کار کشیدند.

اعتصاب رانندگان ناوگان صنعت حمل‌ونقل کشور نشان می‌دهد که بی‌اعتنایی حکومت به پرمخاطره و فاجعه‌بار بودن جاده‌های کشور تنها به‌مرگ انسان‌ها نمی‌انجامد، بلکه اتحاد رانندگان این ناوگان را نیز موجب می‌شود. شغل رانندگی در جاده‌های کم‌عرض، پر از دست‌انداز و پیچ‌وخم که قتلگاه رانندگان زحمتکش نامیده می‌شود به‌علا‌وهٔ طاقت‌فرسا، شبانه‌روزی، و دور بودن مستمر از خانواده، آن را در ردیف سخت‌ترین شغل‌ها قرار داده است. افسردگی، پیری زودرس، انواع لطمه‌ها و بیماری های جسمی ازجمله دیسک کمر، و جز این‌ها، از عارضه‌های شایع بین رانندگان حمل‌ونقل جاده‌‌ای است.

خواسته‌های به‌حق رانندگان و کامیون‌داران موردحمایت همه نیروهای ترقی‌خواه کشور است. باید با سازمان‌دهی مناسب‌تر و تلاش برای پیوند زدن این حرکت اعتراضی به جنبش اعتراضی کارگران و زحمتکشان در راستای تقویت و تحکیم موقعیت جنبش سندیکایی زحمتکشان و تأمین حقوق صنفی و سیاسی طیف گسترده زحمتکشان فکری و یدی کشور در مقابله با رژیم ولایت‌فقیه اقدام کرد.

حقوق و خواسته‌های رانندگان و کامیون‌داران را تأمین کنید!

به ارعاب، تهدید و بازداشت رانندگان اعتصابی پایان دهید!

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا