حقوق بشر

با شکایت دادستان کرج؛ احضار و تفهیم اتهام وکیلی که خبر از شکنجه موکلش داده بود

در پی شکایت حسن مددی، دادستان کرج از علی شریف زاده اردکانی، وکیل دادگستری، روز یکشنبه ۱۸ دی ماه، این وکیل دادگستری پس از حضور و تفهیم اتهام در دادسرای عمومی و انقلاب کرج با تودیع قرار وثیقه آزاد شد. گفته میشود شکایت دادستان از آقای شریف زاده به دلیل انتشار مطلبی در خصوص “اعترافات اجباری تحت شکنجه” از سید محمد حسینی، یکی از بازداشت شدگان اعتراضات سراسری که حکم اعدام وی در روز شنبه ۱۷ دی ماه اجرا شده، صورت گرفته است.

خبرگزاری هرانا – یک منبع مطلع با تایید این خبر به هرانا گفت: “آقای اردکانی در شعبه ۷ بازپرسی دادسرای عمومی و انقلاب کرج به ریاست آقای چگینی از بابت اتهام “تبلیغ علیه نظام” تفهیم و با تودیع قرار وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی، به صورت موقت آزاد شده است. علاوه براین، حکم نظارت قضایی یک سال ممنوعیت در فضای مجازی علیه وی صادر شده است.”

آقای اردکانی وکالت سید محمد حسینی از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر که روز گذشته اعدام شد را برعهده داشت.

این وکیل دادگستری در تاریخ ۲۷ آذرماه، با انتشار مطلبی در صفحه شخصی خود ضمن اعلام وکالت آقای حسینی، نوشته بود: “با سید محمد حسینی در زندان کرج ملاقات کردم. روایتش همه اشک بود. از شکنجه، ضرب و شتم با چشم و دست و پای بسته تا لگد به سر و بیهوشی، از میله آهنی به کف پا و شوکر در قسمت های مختلف بدن، مردی که اقرارهایش تحت شکنجه بوده و هیچ وجاهت قانونی ندارد.”

یک روز بعد در تاریخ ۲۸ آذر ماه، فاضلی هریکندی، رئیس کل دادگستری استان البرز عنوان کرد که علی شریف زاده وکیل مدافع سید محمد حسینی به دلیل بیان اظهاراتی مبنی بر اینکه موکلش تحت شکنجه به جرم اقرار کرده، به دادگاه فراخوانده شده و مدعی شد: “در زمان انتقال متهم محمد حسینی به زندان معاینات لازم انجام شده و هیچ اثری از ضرب و شتم مشاهده نشده و خود ایشان نیز تاکنون ادعایی در این خصوص مطرح نکرده است.”

سید محمد حسینی، به همراه ۱۵ شهروند دیگر در ارتباط با پرونده موسوم به “قتل بسیجی روح الله عجمیان” در جریان اعتراضات سراسری در کرج، بازداشت و با اتهام “افساد فی الارض” به اعدام محکوم شد، چندی پیش حکم اعدام وی در دیوان عالی کشور تایید و در روز شنبه ۱۷ دی ماه، اجرا شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا