اخبار

جان باختن در راه آزادی؛مظهر حجب و از خود گذشتگی

صالح میرهاشمی، مجید کاظمی و سعید یعقوبی ۳ تن از بازداشت شدگان اعتراض های سراسری، از بابت اتهاماتی همچون “محاربه” به اعدام و مجموعا ۳۰ سال حبس محکوم شدند. به‌علاوه در این پرونده امیر نصر آزادانی، فوتبالیست اصفهانی به ۲۶ سال حبس و سهیل جهانگیری به ۲ سال حبس محکوم شدند…..

همزمان با انتشار خبر اعدام قریب الوقوع محمد قبادلو و محمد بروغنی در شب گذشته، خانواده های شان به سوی زندان رجایی شهر به حرکت در آمدند. بر اساس گزارش های انتشاریافته، هم اکنون اجتماعی از مردم در برابر زندان رجایی شهر تشکیل شده و آن ها با در میان گرفتن خانواده ی زندانیان خواهان حمایت مردم برای جلوگیری از اجرای احکام اعدام هستند. خطر اعدام محمد بروغنی (۱۹ ساله) و محمد علی قبادلو (۲۲ ساله) از معترضان بازداشت شده جدی است. مأموران حکومتی برای پراکنده کردن مردم تیر هوایی شلیک می کنند.
محمدعلی قبادلو، پدر محمد قبادلو که جانباز شیمیایی و اعصاب و روان است به همراه مادر محمد، معصومه محمدی، در دادگاه فرزندشان. محمد قبادلو در لباس متهم نشسته است. خانواده او به هر دری زده‌اند که فرزندشان را از اعدام نجات دهند.
محمد قبادلو، ۲۲ ساله و کارگر آرایشگر است. او پیش از بازداشت ساکن شهر پرند بود. او را متهم کردند که در جریان اعتراضات در شامگاه ۳۰ شهریور با خودروی سواری به مأموران موتوری حکومتی می‌زند. دستگاه قضایی جمهوری اسلامی می‌گوید یک مأمور به نام استوار فرید کرم‌پور حسنوند در این حادثه به دلیل «ضربه به سر» کشته شده است. اتهام رسمی قبادلو «افساد فی‌الارض» است که بر اساس آن قاضی ابوالقاسم صلواتی برای او در تاریخ ۲۵ آبان حکم اعدام صادر کرد و حکم در دیوان عالی تأیید شد.
مادر محمد قبادلو شامگاه یکشنبه ۱۸ دی مقابل زندان این احتمال را مطرح کرد که فرید کرم‌پور که در شب ۳۰ شهریور پیش از حادثه اصابت خودرو در سرکوب درگیری‌ها و اعتراضات نقش داشته، در جای دیگری ضربه به سر را دریافت کرده باشد.
محمد بروغنی، ۱۹ سال دارد و پیش از بازداشت ساکن پاکدشت بود و در رابطه با اعتراضات شامگاه ۳۱ شهریور در همین منطقه بازداشت شد. او را روز هفتم آبان در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست ابوالقاسم صلواتی بدون دسترسی به وکیل انتخابی به «محاربه» متهم کرده سپس به اعدام محکوم کردند. صلواتی او را متهم کرد که در اعتراضات مقابل فرمانداری پاکدشت نقش هدایت اعتراضات را داشته و چاقو/قمه به همراه داشته است. در شب اعتراضات ۳۱ شهریور مقابل فرمانداری پاکدشت هیچ مأمور حکومتی‌ای کشته نشده است.
خبرگزاری‌ میزان امروز دوشنبه ۱۹ دی (۹ ژانویه) اعلام کرد که برای سه متهم در پرونده‌ای مرتبط با اعتراضات اخیر در اصفهان موسوم به پرونده “خانه اصفهان”، حکم اعدام صادر شده است.
بر اساس گزارش این خبرگزاری متعلق به قوه قضائیه، در این پرونده سه متهم به نام‌های صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ‌شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی به اتهام ”محاربه”، حکم اعدام دریافت کرده‌اند.
رسانه‌های حکومتی در ایران، درباره این پرونده ادعا می‌کنند که در جریان اعتراض‌های روز ۲۵ آبان‌ماه در اصفهان، سه نفر به نام‌های محسن چراغی، محسن حمیدی و محمد کریمی جان باخته‌اند. این رسانه‌ها، جان‌باختگان را ”مدافعان امنیت” می‌نامند.
مقام‌ها و رسانه‌ها در جمهوری اسلامی، معترضان را ”اغتشاشگر” و نیروهای امنیتی و سرکوبگر را ”مدافعان امنیت” می‌خوانند.
آنچه روشن است این واقعیت است که از آغاز حاکمیت جمهوری اسلامی تا کنون چنین ابعادی گسترده از اعتراض‌های مردم بر ضد این حاکمیت بی‌سابقه بوده است. این دامنهٔ گستردهٔ اعتراض‌ها نشانه‌ای نیرومند از روندی است که قاعدتاً باید با وجود همهٔ فراز و نشیب‌هایش به‌سوی پایان‌ یافتن حکومت دیکتاتوری و باز شدن فضای سیاسی کشور و آغاز حرکت به سمت استقرار حاکمیت مردم بر سرنوشت‌شان پیش برود.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا