حقوق بشرزنان

نرگس محمدی: ما همینیم  بر سر عهد و پیمانیم

تا حکومت  استبدادی زن ستیز ظالم هست، مائیم و زندان. ما همینیم . بر سر عهد و پیمانیم . گرچه دوباره دور هم در زندانیم.

داخل بند بودم که ژیلا خبر آمدن مهوش《ثابت》را از بند ۲۰۹ داد. چقدر منتظرش بودیم. پله ها را دو تا یکی کردم و خودم را به پایین رساندم. مهوش با سرفه های پی در پی، رنگ پریده و با لباس تابستانی که موقع بازداشت (۹ مرداد) تنش بوده، ایستاده بود.

باورم نمی شد مهوش ۷۰ ساله که سال ۹۶ پس از تحمل ۱۰ سال زندان آزاد شده بود، دوباره با ۱۰ سال محکومیت بازگشته است. با خودم فکر می کردم زمین زندان از اینکه دوباره زیر پای این زن رنج کشیده قرار گرفته، شرمسار است. لحظه آزادیش را به خاطر دارم موهای نقره ای اش را که روی شانه هایش ریخته بود تابی داد و زمین اتاق ۳ را که هر روز بر آن ایستاده و قامت راست کرده بود، بوسید و در میان سرودهای ما از بند خارج شد.

کمی آن طرف تر فریبا《کمال آبادی》با لبخندی از سر مهر و رضایت ما را نگاه می کند. فریبا پس از تحمل ۱۰ سال حبس که حتی اجازه ندادند بر سر سفره عقد دخترش با دستبند هم برود، دوباره ۱۶ آذر به بند بازگشت، آن هم با محکومیت ۱۰ ساله.

کنارش بهار ایستاده است که پس از تحمل ۷ سال زندان ، دوباره برای تحمل ۴ سال دیگر برگشته. گلرخ، عسل ، فرنگیس، مریم، اسرین و فائزه هم با حبس های جدید برگشته اند.

وقتی برگشتیم، زهرا از سال ۹۳، فاطمه از سال ۹۴، سپیده کاشانی و نیلوفر از سال ۹۶ در زندان مانده بودند. سپیده قلیان از بوشهر و صبا هم از قرچک به بند اوین بازگشته بودند.

حال این بازگشت های  با شکوه و پر معنا را نگاه می کنم. اندک اندک جمع مستان می رسد.

صدای خنده و خوشی از راهرو پایین بلند شده، زهرا با لبخند و صبوری و متانت همیشگی اش می گوید چه کسی فکر می کرد دوباره دور هم جمع شویم؟

یادی می کنیم از مریم اکبری عزیزمان در سمنان و لیلا حسین زاده در شیراز و حوری در قرچک و سهیلا در کردستان.

ناگهان بعد از ظهر پنجشنبه لیلا را هم از شیراز به بند باز می گردانند، آنقدر ضعیف و بی رمق است که احساس می کنم روی پایش به زحمت ایستاده. با خودم فکر می کنم ، پس از آزادی های کوتاه ( البته اگر بتوان آزادی نامیدش) برگشتیم.

تا حکومت  استبدادی زن ستیز ظالم هست، مائیم و زندان. ما همینیم . بر سر عهد و پیمانیم . گرچه دوباره دور هم در زندانیم.

زندان اوین

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا