زنان

افزایش شدید دلالی و قاچاق انسان از شروع جنگ در اوکراین

سازمان امنیت و همکاری اروپا اعلام کرده که از شروع جنگ، بازار نقل و انتقال و بهره‌کشی جنسی از زنان و کودکان اوکراینی به شدت رونق گرفته. جست‌وجوی آنلاین برای تصاویر و فیلم‌‌های پورن نیز تا ۶۰۰درصد بیشتر شده است.

سوءاستفاده جنسی و مبادله زنان و کودکان اوکراینی، از  زمان جنگ به شدت افزایش یافته است. روزنامه آلمانی “ولت” به نقل از سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) گزارش داد، جست‌وجو در فضای مجازی برای خدمات جنسی یا تصاویر پورن از این گروه در سراسر جهان تا ۶۰۰درصد بیشتر شده است.

هلگا ماریا اشمید، دبیر کل سازمان یاد شده به “ولت” گفته است، حتی آمار قاچاق زنان باردار هم از ۲۴ فوریه به بعد بالا رفته است: «قربانیان در فضای مجازی با وعده‌های دروغین فریب داده می‌شوند و به دو صورت به دام می‌افتند: یا در کشورهای میزبان در مراکز خصوصی مورد سوءاستفاده و بهره‌کشی قرار می‌گیرند یا مستقیما در مرز به شبکه مخفی قاچاقچی‌ها تحویل داده می‌شوند.»

 کارزار آگاهی و هشیاری

خانم اشمید اعلام کرده که که یک شبکه دلالی سازمان یافته، بهره‌کشی جنسی از زنان و کودکان اوکراینی را هدایت می‌کند. او در توضیح شگردهای مرسوم قاچاقچی‌ها می‌گوید: «این جانیان بی‌وجدان کسانی را انتخاب می‌کنند که بی‌پناهند، دنبال پول و کار هستند، زبان کشور جدید را نمی‌دانند و از جنگ صدمه دیده‌اند.»

سازمان امنیت و همکاری اروپا در کمپینی به نام “ایمن باش” مشارکت دارد. این کارزار به زنان جنگ‌زده اوکراینی قبل از خروج از کشور با پیامک‌هایی هشدار می‌دهد و یک خط تلفن نیز برای درخواست کمک در اختیار آنها می‌گذارد. افزون بر این، با کشورهای همسایه اوکراین نیز برای تقویت حساسیت و هشیاری زنان و نوجوانان نسبت به تحرکات دلال‌ها همکاری می‌کند.

افرایش بهره‌کشی جنسی در جهان

اشمید می‌گوید، به طور کلی بهره‌کشی و قاچاق انسان‌ در جهان روندی صعودی یافته و تخمین زده می‌شود که سالانه ۲۵ تا ۲۷ میلیون نفر در سال قربانی این تجارت پلید باشند. او ابراز تاسف می‌کند که تنها سالی ۱۰هزار شکایت از این فرایند به دست مقامات مجری قانون می‌رسد.

قربانیان قاچاق و بهره‌کشی به دلیل ترس از دلال‌ها و دست‌اندارکاران این داد و ستد، هویت خود را آشکار نمی‌کنند. دبیرکل سازمان امنیت و همکاری اروپا نیز یادآور شده که وقتی تنها یک درصد از قربانیان شناسایی می‌شوند، شبکه‌ها و عوامل دست اندر کار قاچاق انسان خود را در مصونیت کامل احساس می‌کنند.

پلیس آگاهی آلمان سه ماه قبل اعلام کرده بود که تعداد موارد قاچاق و استثمار جنسی در این کشور نسبت به سال گذشته ۱۰درصد بیشتر شده است.

به گفته هلگا ماریا اشمید، سود سالانه قاچاق انسان ۱۵۰میلیارد دلار است که در قیاس با ۱۵ سال گذشته ۵ برابر شده است./دویچه وله

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا