اخبار

تداوم و گسترش اعتراض ها و اعتصاب ها

پس از اعدام محمد حسینی و محمد مهدی کرمی و با توجه به احتمال زیاد اعدام محمد قبادلو و محمد بروغنی شاهد اعتراض های گسترده و همدلی و همدردی توده ها در دانشگاه ها، و خیابان ها در کوچه و پس کوچه های شهرهای مختلف، اطراف زندان زندان ها و نیز موج اعتصابات جدید در کردستان هستیم….

در دانشگاه‌ها نام بسیاری از کشته‌شدگان به دست جمهوری اسلامی بر دیوارها نقش بسته است. در چند شهر کُرد بخش بزرگی از بازار اعتصاب کرد. در نجف‌آباد زنان در میدان مرکزی تجمع کردند و علیه حکومت شعار دادند. صدای بلند زنان در نجف‌آباد: می‌ریم تا سرنگونی

نجف‌آباد از آغاز خیزش زن، زندگی، آزادی تنها چند شب شاهد اعتراض جمعی بود. پس از آن گفته شد ماموران حکومتی دانش‌آموزان را برای پایان دادن به اعتراضاتی که با پلاکاردهای بزرگ در میدان مرکزی شهر شکل گرفته بود، گروگان گرفتند و شمار زیادی از فعالان این شهر را بازداشت کردند.

ظهر هجدهم دی ماه گروهی از زنان در نجف‌آباد به خیابان آمدند تا دوباره شعارهای ضد حکومتی در این شهر طنین‌انداز شود. در یک ویدئو از نجف‌آباد صدای زنانی که شعار می‌دهند «هیز تویی، هرزه تویی، زن آزاده منم» به گوش می‌رسد.

در یک ویدیوی دیگر هم حاضران شعار می‌دهند: «فقر، فساد، گرونی، می‌ریم تا سرنگونی». این شعار نخستین بار در دی ۹۶ مطرح شد. در آن سال نجف‌آباد و قهدریجان از جمله کانون‌های اعتراض بودند.

بر بنیاد گزارش رسانه‌ها و فعالان حقوق بشر کُرد صبح هجدهم دی ماه در شهرهای سنندج، سقز در استان کردستان، بوکان در استان آذربایجان‌غربی، کرمانشاه در استان کرمانشاه و آبدانان در استان ایلام، بخش بزرگی از بازار و مغازه‌ها در پاسخ به فراخوان اعتصاب و اعتراض که از سوی چند گروه دانشجویی و محله‌محور منتشر شده بود، بسته ماند.

در سنندج حداقل در دو بخش شهرک صنعتی و بازار دست دوم (تاناکورا) مغازه‌ها به صورت کامل بسته ماندند. بخش بزرگی از بازار این شهر هم در وضعیتی مشابه قرار داشت: کرکره مغازه‌ها پایین ماند و درها بسته. شامگاه پنجشنبه ۱۵ دی ماه نیز سنندج پس از چند روز سکوت دوباره شاهد بازگشت معترضان به خیابان بود.

طبق تصاویر منتشره در فضای مجازی، برخی شهرها، از جمله تهران، اصفهان، مشهد، سنندج، قزوین انزلی و کرج صحنه این اعتراضات بوده‌اند.

اعتراض ها در مناطقی از تهران، از جمله انقلاب، ستارخان، تهرانپارس، هفت حوض و پردیس شکل گرفت و در ویدئوهایی که به آن‌ها نسبت داده شده باز هم فریاد “مرگ بر جمهوری اسلامی” به گوش می‌رسد.

قوه قضائیه ایران روز دوشنبه در حالی از صدور حکم اعدام برای سه نفر دیگر از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌ها خبر داد که شماری از معترضان شب قبل از بیم اعدام قریب الوقوع دو نفر از محکومان در برابر زندان رجایی شهر تجمع کرده بودند.

خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه گزارش داده که برای صالح میرهاشمی بلطاقی، مجید کاظمی شیخ شبانی و سعید یعقوبی کردسفلی به اتهام محاربه حکم اعدام صادر شده است.

این احکام در حالی صادر شد که محمدمهدی کرمی و محمد حسینی، دو نفر از بازداشت‌شدگان در جریان اعتراض‌ها روز شنبه اعدام شدند. گزارش‌هایی نیز مبنی بر احتمال اعدام قریب‌الوقوع محمد قبادلو و محمد بروغنی، دو نفر از معترضان محکوم به اعدام منتشر شده بود. در همین راستا شماری از معترضان شبانه در مقابل زندان رجایی شهر در گوهردشت کرج تجمع کردند.
اعدام این دو جوان کارگر که به لایه های تهیدست جامعه تعلق داشتند در حالی انجام شد که اجرای برنامه های اقتصادی- اجتماعی حکومت جمهوری اسلامی هرچه بیشتر زندگی کارگران و زحمتکشان و همه محرومان میهن ما را به ورطه فقر کشانده است. محمد مهدی کرمی و محمد حسینی مانند هزاران هزار جوان دیگر در اعتراض به این فقر و فلاکت وبرای زندگی بهتر؛ زندگی فارغ از فقر ، تبعیض طبقاتی، تبعیض جنسیتی، خفقان و سرکوب در جنبش اعتراضی سراسری شرکت کرده بودند.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا