اخبار

بودجه ۱۴۰۲؛ منابع کشور در خدمت سازمان های سرکوب و نهادهای انگلی

دولت رئیسی لایحه ی بودجه ی سال آینده را به مجلس داده است. در این لایحه، بودجه ی نهادهای سرکوبگر نظیر سپاه پاسداران، پلیس و ارتش افزایش شدیدی یافته است. افزایش برخی بودجه‌ها با کاهش بودجه‌هایی دیگر تأمین می‌شود. ناکافی بودن بودجه ستاد بحران کشور حاکی از عمق بی‌اعتنایی مسئولان رژیم نسبت به خطرهای مهلکی است که جان و مال مردم را تهدید و با سرنوشت آنان بازی می‌کند….

به گزارش تجارت نیوز بودجه سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با افزایش حدود ۶۰ هزار میلیارد تومان به رقم نجومی ۱۱۹.۴۴۰.۶۵۷.۲۰۰.۰۰۰ تومان رسیده است.

بودجه ستاد مشترک ارتش ۴۹ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. بودجه ارتش ۳۶٪ افزایش داشته است.

بودجه فرماندهی کل انتظامی جمهوری اسلامی در لایحه بودجه ۱۴۰۲، مجموعا کمی بیش از ۶۲ هزار میلیارد تومان اعلام شده است. این رقم نسبت به سال قبل با افزایش حدود ۲۰ هزار میلیارد تومانی، رشد ۴۴ درصدی داشته است.

درحالی که بودجه سال قبل ستاد مبارزه با مواد مخدر، کمی بیش از ۳۸۰ میلیارد تومان تصویب شده بود، بودجه امسال این ستاد با کاهش حدودا ۱۳۰ میلیاردی به رقم ۲۵۴ میلیارد و ۴۶۱ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان رسید.

بودجه کمی بیش از هشتاد میلیارد تومانی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز نیز با کمی افزایش به رقم ۱۰۷ میلیارد و ۸۸۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان رسیده است.

بودجه سازمان زندانهای کشور در سال ۱۴۰۲ با افزایش ۵۵.۵ درصدی نسبت به سال قبل به ۹ هزار و ۲۷۳ میلیارد و ۱۸۷ میلیون و ۳۰۰ هزار تومان رسیده است.

در این لایحه افزایش ۲۰ درصدی حقوق بازنشستگان و کارمندان در نظر گرفته شده است. این افزایش بیست درصدی در شرایطی است که به گفته مقامات رژیم تورم نقطه ای در ایران ۴۸.۶ درصد است. اقتصاددانان مستقل این رقم را ۶۰ درصد اعلام می کنند. . منظور از نرخ تورم نقطه‌ای، درصد تغییر عدد شاخص قیمت، نسبت به ماه مشابه سال قبل است. نرخ تورم نقطه‌ای در مهر ماه امسال به عدد ۴٨,۶ درصد رسیده است؛ یعنی خانوارهای کشور به طور میانگین ۴٨.۶ درصد بیشتر از مهر ١۴٠٠ برای خرید یک «مجموعه کالاها و خدمات یکسان» هزینه کرده‌اند. افزایش حقوق ۲۰درصدی به معنای افزایش و گسترش فقر برای اکثریت مردم ایران خواهد بود.

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا