گوناگون

زمستان سخت اروپا؛ تعطیلی صنایع و ادارات در ایران

وزارت نفت در ید قدرت دوستان جبهه پایداری فعلا ما را به دوره کپسول گاز برده و باید امیدوار باشیم عقب‌تر از آن نرویم.

مدیریت مصرف گاز به شیوه دولت مدعی

امتداد: زمستان سخت اروپا تکیه کلام مقامات دولت و رسانه‌های حامیشان بود تا جایی که گمان می‌کردند تجاوز نظامی روسیه به اوکراین و اختلاف گازی‌اش با اروپا فرصتی طلایی برای ایران است تا از اروپای گرفتار سرما و بدون گاز، امتیاز بگیرد.

حالا چند ماه از رویاپردازی گازی دولتی‌ها گذشته است. اروپا با یک برنامه‌ریزی منسجم زمستانش را مدیریت کرده است و رسانه‌های اصولگرا می‌گویند گاز روسیه بدون مشتری مانده است.

اما دارنده دومین ذخایر گازی جهان در حالی که تنها ۲۰ روز از زمستان گذشته یکی یکی صنایع بزرگ و ادارات و سازمان‌های استان‌هایش را تعطیل می‌کند بلکه بتواند مصرف گاز را کنترل و دچار آبرو ریزی افت فشار و قطعی گاز منازل مسکونی نشود.

زمستان هنوز نرفته اما روسیاهی به آنهایی که می‌گفتند اروپا به هیزم فروشی افتاده مانده است. چه آنکه امروز محمدرضا جولایی مدیر مرکز دیسپچینگ شرکت ملی گاز گفته است: «شرایط انتقال گاز اکنون فراهم است ولی با توجه به نیاز برای جایگزینی مخازن گازی، احتمال قطع گاز در برخی نقاط وجود دارد و باید کپسول های گاز برای مصرف کنندگان جایگزین شود.»

او همچنین گفته:«دوره سرما که از امروز در بیشتر نقاط کشور آغاز شده است نسبت به دوره های گذشته بسیار طولانی تر است و تاکنون تجربه ماندگاری سرمای طولانی مدت را تجربه نکرده ایم و برنامه هایی برای جایگزینی گاز و یا سوخت های دیگر برای مصرف مردم در دست آماده سازی است زیرا احتمال افت گاز در روزهای آینده وجود دارد.»

اما ماجرا به این هم محدود نمی‌شود. شنیده‌ها حاکی است دولت در تدارک تولید بنزین توسط پتروشیمی‌هاست تا به قیمت سلامتی شهروندان جلوی آبروریزی واردات بنزین را لااقل بگیرد.

قصه مازوت سوزاندن نیروگاه‌ها و آلودگی حاصل از آن هم چنان واضح است که دیگر نیاز به توضیح نیست.

وزارت نفت در ید قدرت دوستان جبهه پایداری فعلا ما را به دوره کپسول گاز برده و باید امیدوار باشیم عقب‌تر از آن نرویم. خروجی مدعیان و دولت باعرضه‌ها چیزی است که این روزها به چشم می‌بینیم./امتداد

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا