حقوق بشر

رویه‌ای دیگر از قتل حکومتی؛ جان‌باختن هژار سعیدزاده بعد از آزادی موقت

در سه ماهه اخیر اعتراضات انقلابی مردم کردستان و ایران به ‌دنبال قتل حکومتی ژینا امینی، اطلاعات چندین مورد از جان‌باختن بازداشت‌شدگان بعد از آزادی موقت به‌دست کُردپا رسیده که در آخرین مورد آن، فردی به نام “ابوبکر (هژار) سعیدزاده” ١٨ روز بعد از آزادی از بازداشتگاه اداره اطلاعات ارومیه جان خود را از دست می‌دهد.

به گفته یک منبع مطلع به کُردپا، ابوبکر (هژار) سعیدزاده، نهم دی‌ماه ۱۴۰۱ جان خود را از دست داد. خانواده پیکر او را به پزشکی قانونی منتقل می‌کنند تا علت جانباختن فرزندشان تشخیص داده شود، اما برگه پزشکی قانونی چند روز بعد از خاکسپاری به خانواده داده می‌شود که در آن علت مرگ «نامعلوم» نوشته شده است.

براساس اطلاعاتی که این منبع مطلع در اختیار کُردپا قرار داده است، جای شکنجه شدید و کبودی بر پشت، شکم و ران‌های هژار سعیدزاده مشهود بوده و او بعد از آزادی کاملا افسرده، گوشه‌گیر و کم حرف ‌شده بود؛ به‌گونه‌ای که بعد از آزادی موقت تا دو هفته خود را در خانه حبس کرده و حتی همسر و فرزندش را به مکانی دیگر انتقال داده است. همچنین بازجوها در بازجویی‌ با ضرب ‌و شتم و چشمانی بسته کاغذهای را به او امضا می‌کنند. این منبع آگاه اشاره می‌کند به آقای سعیدزاده قبل از آزادی در بازداشتگاه اطلاعات ارومیه به او کیک، شیر و چایی خورانده شده است.

این منبع آگاه می‌گوید، بعد از جانباختن هژار سعیدزاده، خانواده به شدت تحت فشار نهادهای امنیتی قرار گرفته‌اند تا از اطلاع‌رسانی در مورد جانباختن فرزندشان خودداری کنند. همچنین نیروهای امنیتی که درصدد جلوگیری از برگزاری مراسم خاکسپاری و عزاداری او بودند و به ‌علت حضور جمعیت زیاد نتوانستند کاری بکنند، از دور نیروهای امنیتی مراسم را کنترل می‌کردند. در ادامه خانواده مجبور شد مراسم سوم و هفتم را نیز به‌صورت مخفیانه برگزار کرد.

منبع مطلع کُردپا می‌گوید فشار نهادهای امنیتی بر این خانواده همچنان ادامه دارد و این نهاد پدر هژار سعیدزاده و چند تن دیگر از اعضای خانواده را به اداره اطلاعات احضار کرده‌اند.

به گفته این منبع آگاه، خانواده معتقدند که فرزندشان در نتیجه شکنجه و فشار روحی شدید دچار ایست قلبی شده است.

ابوبکر (هژار) سعیدزاده، مورخه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ ساعت ۱۰ شب ، همزمان با اعترضات مردمی مهاباد در این شهر در منطقه‌ای به ‌نام «کانی‌صوفی رشی» از سوی نیروهای اطلاعات بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل می‌شود.

او بعد از ۲۲ روز بازداشت با اخذ تعهد کتبی و تهدید پدر آقای سعیدزاده به پرداخت یک میلیارد تومان جریمه در صورت تکرار هر نوع عملی، از بازداشتگاه اطلاعات ارومیه آزاد می‌شود. او در مدت بازداشت از حق ملاقات و تماس با خانواده محروم بوده است.

ابوبکر(هژار) سعیدزاده، فرزند خیال و حسن، متولد ۳۰-۶-۱۳۶۹ و کارگر اهل مهاباد بوده است.

او متاهل و داری فرزند دختری ۹ساله با نام “هلیا” است.

تنظیم: اوین مصطفی‌زاده

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا