اخبار

“نه به خشونت سیستماتیک، نه به صدور و اجرای حکم اعدام”

تصاویر انتشار یافته در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد، فضای اطراف زندان رجایی شهر امنیتی است. آیا احتمال اجرای حکم اعدام وجود دارد؟ با توجه به اینکه، دادگاه‌های جمهوری اسلامی به صدور احکام “محاربه” برای معترضان ادامه می‌دهند….

هشدار داده شده که جان محمد قبادلو در خطر است. حکم اعدام او تایید شده است. او تنها ۲۲ سال دارد. “۱۵۰۰ تصویر” ویدیویی انتشار یافته نشان می‌دهد که در برابر در زندان رجایی‌شهر چندین ماشین گارد ویژه و آمبولانس ایستاده است.
هیرکانی، یک شبکه فعالان حقوق بشری و محیط زیست نسبت به وضع هشت معترض بازداشتی دیگر ابراز نگرانی کرده و گفته است که جان مجید شب دینی، ماکان داوری، امیرسالار مستاجر رحمانی، آرمان یکتا فلاح آبادی، رحمت نوروزی، امید بهرامی گور ماسوله، بهنام خان بابایی و قاسم جهانگیر در خطر است. آنها به “محاربه، افساد فی‌الارض و احراق عمدی” متهم شده‌اند.
همچنین گفته شده که ابراهیم نارویی، از معترضان بلوچ به اعدام محکوم شده است. در شبکه‌های اجتماعی ویدیوی رقصی از او منتشر شده که یادآور رقص خدانور لجه‌ای است؛ جوانی که یک روز پس از جمعه خونین در زاهدان کشته شد.
بازداشت‌های گسترده و فله‌ای شهروندان در جریان اعتراضات سراسری اخیر و به تبع آن صدور احکام سنگین علیه معترضان بازداشت شده‌، ابعاد تازه‌ای به خود گرفته است که نشان از زهر چشم گرفتن رژیم و نهادی امنیتی از توده های محروم و ستمدیده دارد تا به تواند در جهت سرکوب و خاموش کردن شعله اعتراض های مردمی را به نمایش بگذارد. تهدید و تطمیع خانواده بازداشت‌شدگان نیز یکی از روش‌های مرسوم نیروهای امنیتی در تمام این سال‌ها برای ساکت نگه داشتن خانواده‌ها بوده است. در این میان اطلاع‌رسانی درباره وضعیت بازداشت‌شدگان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است!
صدور و اجرای حکم اعدام شهروندان در ایران در حالی رخ می‌دهد که بسیاری از متهمان از دسترسی به روند عادلانه‌ و قانونی دادرسی، از جمله انتخاب وکیل مورد نظر خود، محروم‌اند و گاه در دادگاه‌های چند‌دقیقه‌یی به مرگ محکوم می‌شوند. اعتراض مسالمت‌آمیز زنان و جوانان و زحمتکشان ایران را در دادگاه‌های شرع جمهوری اسلامی ایران «محاربه با خدا» و «مبارزه با اسلام» تلقی می‌کنند. هم‌اکنون بالغ بر ۲۰ هزار نفر از معترضان در زندان‌های مخوف جمهوری اسلامی ایران زیر خشن‌ترین شکنجه‌ها قرار دارند. در میان دستگیرشدگان، هزاران زن و مرد از دانشجو و کارگر و کشاورز گرفته تا خبرنگار، هنرمند، معلم، ورزشکار و حتی دانش‌آموز دیده می‌شود. این زندانیان به طرزی وحشیانه شکنجه می‌شوند تا به اتهام‌های واهی مورد نظر ولی فقیه، مانند «وابستگی به بیگانگان»، اعتراف کنند. نوجوانان کمتر از ۱۸ سال نیز مورد شکنجه به‌منظور اعتراف‌گیری قرار گرفته‌اند.
در لیست کمیته پیگیری، ۱۷۴ کودک بازداشت‌شده وجود دارد که بیشترین دستگیری‌ها در زاهدان، آبدانان و جوانرود اتفاق افتاده است.
به گزارش سایت زمانه،”از آغاز جنبش اعتراضی «زن، زندگی، آزادی» که پس از قتل حکومتی ژینا (مهسا) امینی شکل گرفت، تعداد زیادی از شهروندان در سراسر ایران بازداشت شدند. نهادهای حقوق بشری شمار شهروندان بازداشت‌شد را بالغ بر ۲۰ هزار تن اعلام کرده‌اند.”
خطری جدی هم‌چنان جان زندانیان سیاسی و عقیدتی در ایران را تهدید می‌کند. در این میان وضع بسیاری از بازداشت‌شدگان اعتراض‌های جاری هم‌ نگران‌کننده است. مقام‌های زندان از دادن اجازۀ ملاقات به بسیاری از خانواده‌های بازداشت‌شدگان خودداری می‌کنند. اکثر خانواده‌ها کماکان برای خبر گرفتن از وضعیت عزیزان‌شان در پشت در زندان‌های رژیم انتظار می‌کشند. از سوی دیگر، دستگاه قضایی جمهوری اسلامی ایران تا کنون دست‌کم ۱۰۹ تن از بازداشت‌شدگان خیزش سراسریِ اخیر حکم اعدام صادر کرده است. چهل و هفت تن دیگر نیز با اتهام‌هایی مانند “بَغی” یا “محاربه و افساد فی‌الارض” مواجه‌‎اند که به‌صدور حکم اعدام آنان می‌تواند منجر شود.
پاسخ اعتراض مسالمت‌آمیز و قانونی مردمی که برای اعتراض به ظلم و فساد و دیکتاتوری راه دیگری برایشان باز نیست جز اینکه با مشت خالی به خیابان‌ها بیایند، چوبه‌های دار و قتل جوانان نیست. امروز خطر اعدام جان زندانیان سیاسی ایران را تهدید می‌کند. باید با تمام توان و به هر شکل ممکن دست رژیم استبدادی ولایت فقیه را از کشتار جوانان ایران کوتاه کرد.

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا