بین‌المللی

اعتراضات ضد دولتی در پرو همچنان ادامه دارند

هزاران تن در تجمعی صلح آمیز علیه دولت جدید و رئیس جمهوری و پس از چند هفته درگیری‌های خونین با ۴۲ کشته به لیما، پایتخت پرو رفتند.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، اولگا اسپیو یکی از معترضان ضمن درخواست برای استعفای دینا بولوارته، رئیس جمهوری پرو گفت: چرا به مردم پشت می‌کنید؟ افراد زیادی کشته شدند به خاطر خدا این نسل کشی را متوقف کنید.

وی ادامه داد: خانم بولوارته آنها دارند از شما استفاده می‌کنند.

معترضان همچنین فریاد می‌زدند “دینا یک قاتل است” و با در دست داشتن تابوت و تصاویری از قربانیان شعارهای ضد دولتی در لیما سردادند.

این راهپیمایی که توسط اتحادیه‌های کارگری و گروه‌های چپ سازماندهی شده بود، بدون حادثه برگزار شد. درگیری‌هایی که در اوایل دسامبر ۲۰۲۲ آغاز شد، بدترین شیوع خشونت در پرو را در بیش از ۲۰ سال گذشته نشان می‌دهد.

در حالیکه تظاهرات روز پنج‌شنبه در جریان بود، ادواردو گارسیا، وزیر کار، استعفای خود را در توییتر اعلام کرد و گفت که کشور نیاز به عذرخواهی برای کشته شدگان دارد و از دولت خواست تا درک کند که اشتباهاتی انجام شده است که باید اصلاح شود.

این بحران مرکز توریستی “Cusco” را تحت تاثیر قرار داده که مجددا باعث تعطیلی فرودگاه این شهر در روز پنج‌شنبه شد و بخش معدنی کلیدی کشور را تحت تاثیر قرار داده است.

آلبرتو اوتارولا، نخست وزیری پرو روز پنج‌شنبه گفت که بولوارته با استناد به الزامات قانون اساسی برای تحکیم جانشینی، نه به این دلیل که نمی‌خواهد استعفا دهد، از سمتش کناره گیری نمی‌کند.

وی ادامه داد: ترک ریاست جمهوری راه را برای آنارشی و سوءحکمرانی باز می‌کند.

دفتر دادستانی ارشد پرو روز سه شنبه تحقیقاتی را علیه بولوارته و برخی از وزیران ارشد آغاز کرد. در همان روز، کنگره پرو – که به شدت مخالف پدرو کاستیلو، رهبر سابق چپگرا بود – به دولت جدید رای اعتماد داد.

 

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
دکمه بازگشت به بالا