حقوق بشر

فشار نهادهای امنیتی بر خانواده؛ گزارشی از وضعیت هستی حسین‌پناهی

به‌ دنبال قطع امید پزشکان از به هوش‌آمدن هستی حسین‌پناهی و پیشنهاد نگهداری از او در منزل، خانواده خانم حسین‌پناهی در پنج روز گذشته او را از بیمارستان ترخیص و به منزل برده‌اند.

به گفته یک منبع مطلع به کُردپا، درپی ترخیص خانم حسین‌پناهی، خانواده با فشار و دستور نهادهای امنیتی مجبور به نقل منزل از روستای قروچای به خانه‌های سازمانی در سنندج شده‌اند که نیروهای امنیتی برای آنها مشخص کرده‌ و اجازه هیچگونه دیدوبازدید و ملاقات با هیچ‌کس را ندارند.

به‌گفته این منبع مطلع، سطح هوشیاری خانم حسین‌پناهی زیر ۵ است، اما چون چشمان او پلک می‌زند، خانواده راضی به پذیرش قطع امید پزشکان نشده و او را در منزل نگهداری می‌کنند. همچنین در این مدت هستی حسین‌پناهی دو بار تحت عمل جراحی قرار گرفته و پزشکان مجبور شده‌اند به‌دلیل عفونت گلوی او، گلویش را دوباره سوراخ کنند.

هستی حسین‌پناهی، دانش‌آموز ۱۶ ساله اهل روستای قروچای از توابع دهگلان،  از روز ۱۶ آبان ۱۴۰۱ به‌ دنبال ضربه‌ای که به سر او وارد شده در کما به‌سر می‌برد. کانال شواری هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران نیز منتشر کرده که «بر اساس گزارشاتی غیرمستقیم از پروندەی پزشکی هستی، پزشکان علت مرگ مغزی را ضربەی مستقیم بە سر اعلام‌ نمودەاند.»

به‌گفته یک منبع مطلع به کُردپا، خانم حسین‌پناهی به ‌همراه چند دانش‌آموز دیگر روز ۱۶آبان ۱۴۰۱ توسط مدیر مدرسه و حراست احضار شده و با نشان‌دادن ویدیوی به آنها گفته می‌شود که در اعتراضات دانش‌آموزان شرکت کرده‌اند. سپس حراست این چهار دانش‌آموز را به مدت یک ساعت به مکانی نامعلوم منتقل می‌کند و آنها را مورد ضرب‌وجرح قرار می‌دهند.

این منبع مطلع افزود، دانش‌آموزان به ‌هنگام تمام‌شدن وقت مدرسه بازگردانده می‌شوند و هنگام بازگشت به خانه، دانش‌‌آموزان و خصوصا هستی در حالت بسیار ناطبیعی بوده و گریه می‌کردند، هنگامی هم که متوجه می‌شوند یک ماشین نیروهای امنیتی آنها را تعقیب می‌کنند؛ هستی حسین‌پناهی همانگونه که کانال شواری هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به آن اشاره کرده «خود را از ماشین در حال حرکت، با سرعت بسیار پایین، پرت می‌کند».

منبع مطلع به کُردپا می‌گوید، به‌دنبال این حادثه برای هستی حسین‌پناهی نهادهای امنیتی پدر او را تحت فشار قرار می‌دهند که مرگ دخترش را خودکشی اعلام کند. اما باتوجه به فشار شدید وارده بر خانواده، تعقیب سرویس مدرسه دانش‌آموزان در راه بازگشت توسط ماموران امنیتی، اجازه دیدن هستی در بیمارستان تنها از پشت شیشه و به‌دنبال ضرب‌وشتم او هنگامی که ماموران حراست این دانش‌آموزان را با خود برده‌اند و پیگیری خانواده؛ همانطور که کانال شواری هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران به آن اشاره کرده «هستی حسین پناهی، در اثر ضربه‌ی باتوم به ناحیەی سر آسیب دیدە» است.

این منبع مطلع اظهار داشت، هستی حسین‌پناهی پیشتر از ترس تجاوز به دختران بازداشتی گفته بود حتی اگر بمیرد، فرار می‌کنند و نمی‌گذارد دستگیر شود.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا