حقوق بشر

در پی شکایت سازمان زندان ها؛ ارجاع پرونده شش زندانی به دادسرای اوین

شکایت مطروحه سازمان زندان ها علیه یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، سید جواد سیدی، امیرعباس آذرم وند، محمد خانی و رضا سلمان زاده به شعبه ١ دادیاری دادسرای اوین ارجاع شد. به دنبال آتش سوزی شنبه شب ۲۳ مهرماه زندان اوین، با شکایت سازمان زندان ها علیه این زندانیان پرونده ای در این رابطه گشوده شده بود.

خبرگزاری هرانا – عرفان کرمی ویسی، وکیل دادگستری در این خصوص اعلام کرد: “شکایت مطروحه سازمان زندان ها علیه ۶ تن از زندانیان اوین به نام های یاشار توحیدی، پارسا گلشنی، سید جواد سیدی، امیرعباس آذرم وند، محمد خانی و رضا سلمان زاده در خصوص وقایع آتش سوزی اوین به شعبه ١ دادیاری دادسرای ناحیه ٣٣ تهران ( دادسرای اوین ) ارجاع شد.”

این پرونده با شکایت سازمان زندان ها و به دنبال آتش سوزی شنبه شب ۲۳ مهرماه زندان اوین و رخدادهای بعد از آن علیه این زندانیان گشوده شده بود.

از میان این افراد محمد خانی، مترجم و پژوهشگر در شب رخداد آتش سوزی در زندان اوین، توسط ماموران زندان مورد هدف شلیک گلوله جنگی قرار گرفت. وی سپس به بیمارستان منتقل و علیرغم عفونت و بدون تکمیل مراحل درمان مجددا به زندان بازگردانده شد. او از تاریخ ۱ تیرماه امسال، دوران محکومیت ۳ سال و ۶ ماه زندان حبس خود را در این زندان سپری میکند.

همچنین، یاشار توحیدی، زندانی سیاسی از تاریخ ۱۷خرداد امسال، در حال تحمل دوران محکومیت ۲ سال و ۹ ماه خود در زندان اوین است.

بعلاوه امیرعباس آزرم وند، روزنامه‌ نگار و فعال کارگری، یکی از ۴۲ تن از زندانیان سیاسی زندان اوین است که در پی رخدادهای شنبه شب ۲۳ مهرماه از زندان اوین به زندان رجایی شهر کرج منتقل شد. وی پس از مدتی مجددا به زندان اوین انتقال داده شد و هم اکنون دوران محکومیت ۴ سال و ۳ ماه حبس تعزیری خود را در این زندان سپری میکند.

در خصوص رضا سلمان زاده، زندانی سیاسی نیز گفتنی است که وی دوران محکومیت ۲ سال و ۸ ماه حبس خود را در زندان اوین سپری میکند.

افزون بر این، سیدجواد سیدی، در تاریخ ۱۱ تیر ۱۴۰۱، توسط نیروهای امنیتی در تهران بازداشت شد. بازداشت آقای سیدی در جریان تجمع اعتراضی بازنشستگان صورت گرفته بود. وی که پس از بازداشت به بازداشتگاه وزارت اطلاعات موسوم به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل شده بود، چندی پیش به اندرزگاه ۴ زندان اوین انتقال داده شد. اواخر مهرماه امسال جلسه دادگاه رسیدگی به اتهامات وی توسط شعبه ۲۹ دادگاه انقلاب تهران به ریاست قاضی سیدعلی مظلوم برگزار شد.

 

به کانال صدای مردم در تلگرام بپیوندید
@sedayemardomdotnet

Print Friendly, PDF & Email
نمایش بیشتر
دکمه بازگشت به بالا